Hlavní navigace

„Rakovina děložního hrdla je pouze špička ledovce,“ říká lékař o očkování proti HPV

10. 11. 2016

Sdílet

 Autor: www.hpv-college.cz
„Rakovina děložního čípku je jediná choroba způsobená HPV, které se dá zabránit pravidelnými kontrolami u gynekologa,“ říká Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Rakovinu děložního čípku, která je zřejmě nejznámější nemocí způsobenou viry HPV, lze odhalit při pravidelných prohlídkách u gynekologa. Viry HPV mohou způsobit i jiná onemocnění.

HPV

  • Lidský papillomavirus, Human papilloma virus.
  • Viry napadají buňky lidské pokožky a sliznic, mohou vést k různým onemocněním, nejznámější je rakovina děložního hrdla (čípku).
  • HPV dále může způsobit například rakovinu zevních rodidel a pochvy u žen, u žen i mužů rakoviny análního otvoru, rakoviny v oblasti hlavy a krku, genitální bradavice, u mužů pak rakovinu penisu.
  • Nákaza HPV ve většině případů sama odezní, je to nejčastější sexuálně přenosná infekce, jejímž nositelem se během života stane většina z nás (osmdesát procent). V těle může přetrvávat i několik let bez jakýchkoli příznaků.
  • Infekci HPV nelze léčit, je možné pouze odstranit její projevy. Tedy léčit onemocnění, které by se na základě infekce rozvinulo.

Pouze proti některým typům HPV je možné se očkovat, očkování je známé spíše coby „očkování proti rakovině děložního čípku“ a jeho pověst je kontroverzní, panují například obavy z vedlejších účinků, jsou zmiňovány ekonomické tlaky. Věnovali jsme se mu v mnoha článcích, které najdete v sekci Rakovina děložního čípku.

Vladimír Dvořák na konferenci k 10 letům očkování proti HPV
Autor: www.hpv-college.cz

Vladimír Dvořák na konferenci k 10 letům očkování proti HPV

Podle lékařů, kteří přednášeli na tiskové konferenci při příležitosti deseti let vakcinace proti HPV, je toto očkování nejlepší ochranou, přestože v ČR zatím nejsou k dispozici výsledky o eventuálním snížení výskytu HPV infekce. Dokonce zaznělo, že by se mělo jednat o očkování povinné. Vysoká proočkovanost by prý mohla vést „k téměř úplnému vymizení“  karcinomu děložního hrdla během několika desítek let. „Předpokladem je co nejširší a nejefektivnější využívání obou pilířů prevence – primární, tedy vakcinace, i sekundární, tj. pravidelných gynekologických prohlídek, v rámci kterých lze odhalit včasná stádia onemocnění, které lze úspěšně ošetřit,“ říká Vladimír Dvořák, předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR.

Na tiskové konferenci věnované problematice očkování proti rakovině děložního čípku a dalším HPV onemocněním zaznělo z úst Jiřího Ondruše, prezidenta HPV College, že by HPV mělo být zařazeno mezi povinná očkování. Co si o tom myslíte?

Logiku by to určitě mělo, ale nejsem si jistý, že by takový návrh měl šanci politicky uspět. Nicméně je pravdou, že největší efekt mají ty programy, které jsou v rámci povinného očkování. Potom strmě klesá počet onemocnění, proti kterým se očkuje. Cílená snaha odborné společnosti (pozn. České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP) tu zatím není.

Je to legislativní proces, který by pravděpodobně trval léta. Dlouho trvalo už jen to, aby na vakcinaci proti HPV vůbec nějaké skupině přispíval stát z veřejných prostředků. Chlapci stále ještě nemají možnost bezplatné vakcinace, jsou oproti dívkám diskriminováni.

Cena očkování proti HPV

  • Očkování proti lidskému papillomaviru (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku a další onemocnění, mají podle zákona hrazené z veřejného zdravotního pojištění dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku.
  • Očkovat je možno vakcínou Cervarix (bivalentní = chrání proti dvěma typům papillomavirů) nebo Silgard (čtyřvalentní). Nově je na trhu vakcína Gardasil 9, která chrání proti devíti virům HPV. Tato vakcína zatím z veřejných prostředků hrazena není.
  • U Cervarixu je úhrada stanovena na 1765,79 Kč a právě Cervarix je tou ekonomicky nejméně náročnou variantou, bez doplatku. Pokud si dívka vybere Silgard, který může mít cenu až 3376 Kč (reálně se ale prodává levněji), musí si rozdíl doplatit, protože i u něj je stanovena úhrada pojišťovnou ve výši 1765,79 Kč. Cervarixem, Silgardem i Gardasilem 9 se očkuje dvěma dávkami do patnáctého roku věku. Starší osoby jsou očkovány třemi dávkami.
  • Lidem, kteří nemají očkování proti HPV hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, nabízejí některé zdravotní pojišťovny příspěvek na vakcinaci coby bonus, podmínky se liší dle aktuální nabídky jednotlivých zdravotních pojišťoven:
 

Vakcinace proti HPV, nebo lidově rakovině děložního čípku, je celkem často zpochybňovaná. Podle vás však lidé podléhají dezinformacím, v čem mají spočívat?

Jsou to spíše obecné dezinformace proti očkování jako takovému. Když někdo řekne, že očkování je k ničemu a nevidí milióny zachráněných životů, tak nemá příliš smysl polemizovat. Byla onemocnění, která ročně usmrtila milióny lidí, a teď už nejsou, nebo jsou sporadická.

Myslím, že očkování proti HPV nezpochybňuje nikdo z těch, kteří se opravdu zabývají vědou a výzkumem a mají nějakou praxi v léčbě nebo prevenci nádorů způsobených lidskými papillomaviry. Pokud jsem viděl, lidé, kteří očkování zpochybňují, se zabývají jiným oborem činnosti. S jejich argumenty nelze příliš polemizovat, protože nejsou medicínské. Je to spíše ideový střet, udělají pravidlo z jednotlivých případů bez ohledu na statistiku, to se moc nedá diskutovat. Obecně jsou námitky k bezpečnosti a účinnosti, ale to je u všech očkování, prakticky u každé léčby. Když to někdo chce zpochybnit, řekne buď, že to nefunguje, nebo že je to nebezpečné.

Lidé mají často obavy z nežádoucích účinků…

Já to chápu. Chápu obavy z jakékoliv léčby. Nicméně nejsou data, aby v tomto případě obavy byly opodstatněné. Je aplikováno přes dvě stě miliónů dávek, a když se vezme stejně velký soubor stejně starých jedinců, kteří nebyli očkováni, tak žádné onemocnění ani choroba není častější u těch očkovaných proti neočkovaným. Dělaly se klinické studie s desítkami tisíc účastníků. Někteří dostávali vakcínu, jiní dostávali něco, co stejně vypadalo, ale nebyla tam účinná látka. Ti, co dostali de facto vodu, roztok bez účinné látky, neměli žádnou chorobu méně často než ti, kteří byli očkovaní. Ale to se netýká jenom této vakcíny, ale prakticky všech moderních vakcín.

Když zůstaneme u vakcíny proti HPV a rozhodnutí, zda se očkovat či ne. Kdyby neočkovaná žena chodila vždy včas na preventivní prohlídky, je to dostačující prevence? Pokud by virus HPV měla a začal by se nějakým způsobem projevovat, dá se to takto včas podchytit?

Když nebude očkovaná a bude chodit každý rok ke gynekologovi a ten gynekolog bude dělat to, co má, tak je vysoce pravděpodobné, že nedostane rakovinu děložního hrdla (čípku). Může dojít k přednádorové změně, kterou gynekologové v naprosté většině případů zavčas zachytí. Pak je možná šetrná ambulantní léčba, kdy se odřízne zasažená část děložního hrdla. Nevýhoda je, že když se musí tento zákrok dělat opakovaně, nebo když se udělá příliš radikálně, tak je žena v graviditě ohrožena předčasným porodem nebo potratem. Samozřejmě podstoupí operační zákrok, což samo o sobě není moc příjemné.

A další věc je, že rakovina děložního hrdla je pouze špička ledovce. Je to jediná choroba způsobená HPV, které se dá zabránit sekundární prevencí, tedy pravidelnými kontrolami u gynekologa.

„Mám rakovinu a vy ji mít nemusíte,“ varovala Lucie Bittalová v netradiční kampani za prevenci rakoviny děložního čípku Měsíc raka. Vyzývala ženy a dívky k včasné návštěvě gynekologa: Nebuď blbá, běž na prohlídku!

Žena může chodit ke gynekologovi jakkoli často, ale sekundární prevence genitálních bradavic, nádorů hlavy a krku, respirační papilomatózy, nádorů zevních rodidel nebo pochvy není žádná. Tato onemocnění zjistíme, až když působí obtíže. Jedinou prevencí těchto chorob je prevence primární – očkování.

Chodit na preventivní prohlídku ke gynekologovi je určitě dobře, ale má to tento limit, cytologický screening se týká pouze onemocnění děložního hrdla.

MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D.

Předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR

Vedoucí lékař s odborností gynekologie a porodnictví, Centrum ambulantní gynekologie a primární péče Brno

Místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP

Člen HPV College

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).