Hlavní navigace

Kouříte už roky krabičku denně? Pojišťovna proplatí specializovaná vyšetření

4. 2. 2021

Sdílet

Dlouhodobí kuřáci, kteří se zlozvykem nedokázali skoncovat, mohou využít novinku v prevenci rakoviny plic. Zdravotní pojišťovny totiž od ledna proplácejí specializovaná vyšetření a následné sledování.

Díky tomu se může nemoc včas zachytit a také výrazně zvýšit šance na vyléčení, a to o desítky procent. 

Rakovina plic a jasná spojka na kouření

Vznik rakoviny plic a případně průdušek či průdušnice souvisí nejsilněji s kouřením. Problémem ale je, že právě u kuřáků se nemoc v prvních stadiích projevuje jen velmi málo, například kašlem či zadýcháváním. 

Na tyhle projevy jsou ale obvykle už roky zvyklí jako na průvodní jevy silného kuřáctví. K lékaři jdou pak až ve chvíli, kdy je bolest intenzivní či kašlou krev. Ale to je již pozdě. Nádor v té chvíli nelze chirurgicky odstranit a je třeba nasadit chemoterapii či ozařování.

Fakta o rakovině plic

  • Rakovina plic, průdušek a průdušnice je čtvrtým nejčastějším typem rakoviny v ČR. 
  • Diagnostikováno je cca 7000 případů ročně.
  • Přibližně 5500 lidí na ni za rok zemře. 
  • Vyskytuje se častěji u mužů než u žen.

Proč dává prevence smysl

„Ročně jsou zhoubné nádory dýchacího ústrojí nalezeny u téměř sedmi tisíc lidí. U velké většiny z nich má nemoc fatální průběh, protože je zachycena v pozdní fázi, kdy už nejde odoperovat. Když se ale objeví už v raných fázích, šance na vyléčení roste násobně. Preventivní program proto dává velký smysl,“ vysvětluje Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven.

„Jestli se dnes povede včas zachytit zhruba každý šestý karcinom plic, s cíleným vyšetřováním rizikových skupin obyvatel bychom mohli zachytit až polovinu. Program je zatím v počátku, ale časem by do něj mohly být zapojeny stovky tisíc lidí,“ dodává Martin Balada.

Galerie: Kuřte! Doporučovalo devět z deseti lékařů

Jak bude sledování probíhat

Současný program stojí na tom, že praktičtí lékaři identifikují „vhodné“ kuřáky. To jsou ti, kteří alespoň dvacet let kouří minimálně dvacet cigaret denně. Právě to a také věk nad šedesát let jsou totiž nejsilnějším rizikovým indikátorem možného vzniku rakoviny. Tito lidé pak absolvují podrobné cílené vyšetření v krajském komplexním onkologickém centru. Kromě vyšetření budou tito lidé také vedeni k tomu, aby svůj zlozvyk omezili či ideálně zcela opustili.

O skoncování s kouřením se ostatně stále víc mluví i v současně probíhající pandemii koronaviru. Kuřáci jsou totiž velkou rizikovou skupinou i pro komplikace nemoci COVID-19, jak jsme nedávno shrnovali v tomto článku.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).