Hlavní navigace

Jak poznáte mravence faraony? Sežerou vám klobásu

Sdílet

Když se vám do bytu nastěhují normální zahradní mravenci, je to nepříjemné, ale poradíte si s nimi hravě. S mravenci faraony ne. A ještě se s nimi budete muset dělit o jídlo.

Není mravenec, jako mravenec. Když se vám nastěhují do bytu ti zahradní, poznáte je snadno: jsou zrzaví, dávají o sobě vědět i přes den, a lehce se jich sami zbavíte za použití běžných insekticidů z drogerie.

Kdežto když se vaším nevítaným podnájemníkem stane mravenec faraon, nemusíte to dlouhé měsíce vůbec zjistit. Skrývá se, ven vychází jen v noci a královna klidně může mít hlavní stan o dům vedle. O to nebezpečnější tento podnájemník je.

Chutná mu totiž maso. Je závislý na bílkovinách, a tak bude spokojeně hodovat na vašich klobásách i na vaší kůži. Právě proto je tak nebezpečný – roznáší choroby a způsobují alergické reakce kůže. Je nebezpečný hlavně pro kojence a staré lidi, kteří se nedokáží bránit. A jakmile proti nim nevytáhnete do boje ihned, zůstanou s vámi bydlet klidně i léta. 

Jsou menší, než normální mravenci a liší se na první pohled barvou – faraoni jsou průsvitně žlutí a mají tmavý zadeček. Pokud je zahlédnete doma i přes den, je pozdě a bude těžké se jich zbavit – stihli si už vytvořit mnohočetné kolonie. Domov si vytvářejí v prasklinách zdí, vedle trubek ústředního topení, ale stejně snadno se ubytují  třeba i v bedničkách od videa, v DVD přehrávači nebo v počítači.

Faraoni se živí krví. Klidně tou vaší

Milují syrové maso, klobásky, šunku a živí se i krví. Jejich hnízda jsou díky teplu ideálním semeništěm mikrobů, a to i proto, že jsou schopni se živit výkaly.

A co hůř: neúčinkují na ně běžné insekticidy, naopak. Jejich použití způsobí, že se faraoni ukryjí ještě důmyslněji. Než se jich zbavíte, trvá to dlouho, protože je nutné postarat se o likvidaci plodnosti královen a počkat, až celá populace vymře.

Anketa

Potýkali jste se už s mravenci v domácnosti?

Je důležité situaci nezanedbat a hned volat odbornou firmu k likvidaci, protože čím déle zůstanou, tím více dalších kolonií vytvoří a zlikvidovat všechna místa najednou je těžké. Mohou takto žít v domácnosti celá léta. A být zdrojem alergií a kožních vyrážek.

Běžných mravenců zahradních se člověk v domácnosti dokáže zbavit sám, zato na faraony je nutné povolat specializovanou firmu,“ říká Marek Špacír, odborný mistr firmy Adera, která se hubení mravenců věnuje. „Nejlepší zkušenosti máme s takzvanými požerovými nástrahami. Mravenci donesou potravu královně, ta způsobí její neplodnost a díky tomu zahyne celá kolonie,“ popisuje.

Rozhodně se nepokoušejte zbavit faraonů sami,“ varuje mistr. „Jsou extrémně citliví na postřiky a běžné insekticidy, takže se zdá, že postřik pomohl, ale zdání klame, oni se jen bedlivěji schovali a dlouho o sobě nedají vědět, a objevíte je, až je skoro pozdě a mají po celém domě mnoho kolonií a boj s nimi je úmorný.“

Přitom cena za práci odborné firmy není nijak vysoká: pohybuje se okolo čtyř set korun za byt. A jeden zásah proti nim obvykle stačí. „Problém je, že nikdy nepomůže řešit jen jeden byt. Bydlíte-li v paneláku, musí se zasáhnout ve všech domácnostech, protože nikdy nevíte, jestli se královna neusídlila zrovna u sousedů,“ vysvětluje Marek Špacír.

Dobrá zpráva na závěr: mravenci faraoni jsou největším problémem v zimě, když se topí a oni se stahují za teplem do bytů. Teď jejich sezóna právě končí. A nastává sezóna mravenců zahradních.

Jak se s mravenci doma vypořádáte vy?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).