Hlavní navigace

parazit

Nové oblečení není nikdy úplně nové. Co všechno skrývá?

Je neuvěřitelné, co všechno je možné najít na nově zakoupeném oděvu. Kromě běžných otisků rtěnky nebo make-upu třeba i stopy exkrementů. Dost dobrý důvod pro to, veškeré zakoupené oblečení před použitím pečlivě vyprat.

Doba čtení: 4 minuty

O parazitech a lidech: léčba pijavkami neskončila ve středověku

Nová kniha O parazitech a lidech mapuje náš strach z těchto nezvaných hostů i škody, které mohou napáchat. Stejně tak se věnuje možnostem léčby pomocí parazitů, o kterých se vedou diskuze, a dalším zajímavostem ze světa cizopasníků.

14. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Vše o vašich vších: léčba petrolejem je nebezpečná a stříhání není nutné

Kdy se vyskytuje nejvíc vší? Jak je poznat? Proč mají vši více děti než dospělí? Souvisí výskyt vší s hygienou? Jak dlouho přežijí na límci od kabátu? A kardinální otázka: Jak se vší zbavit?

Doba čtení: 6 minut

Nehledejme za vším parazity, říká specialista

Možná jste na internetu či v časopise narazili na varování před přemnoženými parazity, kteří stojí za různými zdravotními obtížemi. Jaká je pravda a co si o tom všem myslí parazitolog Roman Kuchta?

Doba čtení: 6 minut

Nejhorší vánoční dárek? Levný pejsek z množírny

Zvířátko pod stromečkem je velká radost – a mnohdy i starost. Zvlášť když naletíte a koupíte nemocné zvíře, které může navíc ohrozit i zdraví vaše a vaší rodiny.

17. 12. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mykobakteriózu chytnete z akvária

Dostali jste od Ježíška rybičky? Osazenstvo akvária vám může přivodit nemoc, s níž se budete potýkat i roky. Vyhněte se jí.

Doba čtení: 4 minuty

Tasemnice zbavuje chuti na syrové maso. Jak se nenakazit tatarákem?

Tatarský biftek nabízejí některé restaurace jen mimo jídelní lístek a na přání hosta. Vědí proč. Nákaza ze syrového masa se nedá zcela vyloučit. V případě tasemnice ale máme pár triků.

Doba čtení: 6 minut

Další veřejné tajemství: Zvěřina v restauracích má pochybný původ

Bude načerno prodávaná zvěřina pokračováním kauzy metanol? Stejně jako u pančovaného alkoholu o tom všichni vědí a nikdo to neřeší. Maso není pod kontrolou, ani paraziti v něm.

Doba čtení: 4 minuty

Blechy psí na člověka bohužel jdou

První věc, která jakoukoli blechu po vylíhnutí zajímá, je obstarání potravy. A není-li po ruce pes, i vaše krev jí bude dobrá.

Doba čtení: 6 minut

Parazitů se zbavíte i pomocí bylinek

Máte roupy? Teď si nedělám legraci. Cizopasníků je všude více než dost a ať už se jedná o vši, tasemnice, roupy nebo další havěť, chceme se jich co nejdříve zbavit. Jde to i bez chemie.

Doba čtení: 5 minut

V čem si hrají děti na pískovišti?

Pohled do ohrádky s pískem na dětském hřišti je někdy neveselý. Větší odpadky vidíme, ale co zůstává očím skryto? Kontroluje někdo možnou přítomnost střepů, stříkaček či parazitů?

Doba čtení: 4 minuty

Klíště je vhodnější odstranit pomocí speciálního roztoku

Lidově tradované dušení klíštěte krémy a oleji a jeho vytáčení odborníci zavrhují, ideální podle nich není ani pouhé vyviklání parazita. Co tedy s ním?

27. 3. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Můžou za všechno červi v našem těle?

ROZHOVOR – „Chci naučit český národ odčervovat se pravidelně, stát tak ušetří miliardy,“ plánuje Hana Bláhová. Zabývá se vlivem parazitů na zdraví: „Jejich spektrum se stále rozšiřuje.“

Doba čtení: 5 minut

Statistik o promořenosti parazity je málo

Zjistit, jak na tom jsou Češi co do promořenosti parazity, je téměř nemožné. V oficiálních statistikách se totiž sledují jen některé nákazy. A to hlavně ty, které si přivezeme z ciziny.

Doba čtení: 3 minuty

Krevní skupina ovlivní váš život. Jen jíst podle ní je nesmysl

Znáte svoji krevní skupinu? Co všechno se z ní dozvíte? Třeba pravděpodobnost rakoviny, žaludečních vředů, infarktu, tloustnutí či otěhotnění. Dieta podle krevních skupin je však mýtus.

Doba čtení: 7 minut

Toxoplasma: co všechno nám provede parazit?

Toxoplazmóza, infekce roznášená hlavně kočkami, je pokládaná víceméně za neškodnou. Jenže to je omyl – toxoplasma nás přeprogramuje a hraje si s námi – jako parazit s myší.

Doba čtení: 4 minuty

Pět tisíc kilo mořských ryb v ČR bylo napadeno sleďovým červem

Veterinární správa při běžné kontrole zachytila sledě s parazity. Při konzumaci tepelně nedostatečně ošetřených ryb hrozí nákaza, nebezpeční jsou i mrtví červi.

24. 6. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Za vši se nemusíte stydět

V boji dětskou veš porážíme. Válku ale nikdy nemůžeme definitivně vyhrát. Veš je stále stejná, jen čas od času odolnější vůči likvidačním přípravkům. Co na ně zabírá?

Doba čtení: 5 minut

Jak poznáte mravence faraony? Sežerou vám klobásu

Když se vám do bytu nastěhují normální zahradní mravenci, je to nepříjemné, ale poradíte si s nimi hravě. S mravenci faraony ne. A ještě se s nimi budete muset dělit o jídlo.

Doba čtení: 3 minuty

Vyhrát válku s moly je těžší než se naučit dobře vařit svíčkovou

Ten boj se vede v mé kuchyni už léta. A zatím nemá vítěze. Jednou v něm vítězím já, podruhé oni. Proto tvrdím: neexistuje otravnější hmyz než potravinoví moli. Právě jim začíná sezóna.

Doba čtení: 3 minuty

Holub není pitomý, zbavíte se ho jen těžko

Vypadají mírumilovně, ale když se uhnízdí na balkoně, čeká vás těžká bitva. Přitom za řadu zdravotních problémů mohou právě oni. Létající krysy, jak říká v seriálu Dr. House.

Doba čtení: 5 minut

Kapavka je taky jenom člověk

Bakterie způsobující kapavku má v sobě lidské geny. Nikdo neví, jak se do ní dostaly, ani k čemu jí jsou. Je to vůbec první doložený přenos DNA mezi člověkem a jeho parazitem.

25. 2. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Veterináři našli v divočákovi nebezpečného cizopasníka

Vzorky masa divočáků, které myslivci ulovili u Dolní Dobrouče na Orlickoústecku, obsahovaly larvy cizopasníka svalovce. Konzumace nakaženého masa může vyvolat trichinelózu.  Ve výjimečných případech je toto onemocnění smrtelné. Ve stejném regionu už byly prokázány larvy cizopasníka v prosinci loňského roku. ČTK to dnes řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. 

27. 1. 2011 7:21
Doba čtení: 1 minuta

Puchýře, klíšťata, vši – nejlepší tábor mého života!

Dítě měří kvalitu vlastními zážitky, nepozná a nezajímá ho, jak drahý tábor jste mu zaplatili. Možná právě teď horečně řešíte výběr toho správného tábora. Jak nesáhnout vedle?

Doba čtení: 8 minut

Hynku, Viléme, Jarmilo, Darwine!

Na svátek lásky jsme se podívali trochu netradičně – očima evoluční biologie. Co může prozradit o zamilovanosti, sexu a souvisejících záležitostech? Velmi mnoho.

Doba čtení: 4 minuty

Psí lejna ohrožují nejen vaše boty

Taky už jste do něj šlápli? A taky jste v tu chvíli dostali zlost na souseda, který venčí svého mazlíčka zásadně bez pytlíku? Pak vás spolehlivě nadzvedne zpráva, že vaše město se rozhodlo posečkat s úklidem výkalů, které tak nemilosrdně odhalil tající sníh.

Doba čtení: 5 minut

Jak se zbavit vší a nepřijít o vlasy?

Stačilo pár dnů ve školce a pětiletý Petr si domů přinesl vši. Maminka ho vší zbavila, za pět dní se objevily znovu. Někdo z dalších rodičů nebyl tolik důsledný. Ředitelé školek krčí rameny: Odvšivit děti musejí rodiče. Kdy je vší sezóna, kdo je za léčbu zodpovědný a jak se jich zbavit?

Doba čtení: 4 minuty

Pozor! Je tu nové letní nebezpečí - svrab

Tuto nemoc zná většina lidí jen ze školní učebnice nebo ze starých románů, takže ji často považujeme za dávno vymýcenou. Jenže to je omyl. Svrabem se můžete nakazit snadno i dnes a je to velmi nepříjemná nemoc. Právě teď plní ordinace kožních lékařů desítky lidí, kterým lékař oznámil: máte svrab.

Doba čtení: 4 minuty

Jak účinně zlikvidovat mravence v bytě?

Sdílí s námi s naše domovy, likvidují naše zásoby a po klikatých cestičkách se stěhují přes naše obývající pokoje. Řeč je o malých rezavých nebo černých bestiích, které se v tisících vyskytují v mnoha českých domácnostech. Poradíme vám, jak s nimi bojovat.

Doba čtení: 3 minuty

Víte, kdo žije ve vašem břiše?

Nejprve na to přišli veterináři. Zjistili, že lidé, kteří přijdou se svým zvířecím mazlíčkem do ordinace, mají podobné příznaky nemoci, jakými trpí jejich pes nebo kočka. Naše soužití se zvířaty v jednom bytě totiž neznamená jen ta pozitiva. Naopak, v našem těle mohou žít kolonie parazitů.

Doba čtení: 7 minut