Hlavní navigace

nemoci

Alzheimerova choroba: skrytá epidemie 21. století

Ten Němec, co mi schovává věci… Jméno Aloise Alzheimera je předmětem vtipů a přitom budí hrůzu. Od narození vědce, jenž jako první popsal symptomy nemoci, uplyne již 150 let.

Doba čtení: 8 minut

Mykobakteriózu chytnete z akvária

Dostali jste od Ježíška rybičky? Osazenstvo akvária vám může přivodit nemoc, s níž se budete potýkat i roky. Vyhněte se jí.

Doba čtení: 4 minuty

Nová metoda na odhalení tasemnic: lepší, ale stejně ne dost

Rizika výskytu tasemnice se jen tak nezbavíme. Přírodní prevencí je počasí. Při přípravě tataráku škrábání masa. Stoprocentně stoprocentní ale není ani syrové či polosyrové hovězí nejíst.

Doba čtení: 3 minuty

Dna postihuje nejčastěji palce u nohou

Jste častými konzumenty masa a alkoholu? Pak se právě vás může týkat onemocnění odborně pojmenované arthritis urica, lidově dna, pakostnice či podagra. Nemoc králů a mužů po čtyřicítce.

Doba čtení: 4 minuty

Chronický únavový syndrom trvá podstatně déle než jarní únava

Jarní únava je spíš pocit než diagnóza. Právě v tomto období ji ale můžeme zaměnit za jiný problém s podobnými příznaky. Tím je chronický únavový syndrom. Jeho řešení je složitější.

28. 3. 2013 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Roztroušená skleróza „není pro starý“

Sklerotik není zapomínající senior, ale mladý člověk s vážnými zdravotními potížemi. Čím dřív začne s léčbou, tím líp. Jedním z příznaků je „štípání na páteři“.

19. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jednoduchý krevní test CRP ověří nutnost antibiotik

Je nasazení antibiotik je na místě? Ukáže to test CRP, který se dá provést hned v ordinaci. Ale čert ví proč, někdo ho dělají automaticky, jinde jen za peníze a někde ho ani nenabízejí.

Doba čtení: 3 minuty

Každý nemocný má mít své konopí

ROZHOVOR – Horký zelený brambor se u nás přehazuje již dlouho. „Mezi odbornou veřejností pořád vládne skepse vůči konopí,“ říká Jiří Stabla, „a to navzdory obrovské poptávce pacientů.“

Doba čtení: 10 minut

Co o nás prozradí DNA

Analýza DNA odhalí mnohé. Ale co když váš vzorek někdo zneužije? Je to možné? Je. „Víc bych se ale bál toho, že mi někdo zneužije ukradenou občanku,“ říká genetik.

12. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Cukrovka je zbytečná. Teď můžete zdarma zjistit, jak jste na tom

Zdravotníci budou v několika městech České republiky měřit hladinu krevního cukru, krevní tlak, index tělesné hmotnosti BMI, hladinu cholesterolu a procento tělesného tuku.

8. 11. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Posilují „nemoci ze školky“ imunitu?

Brzy po nástupu do mateřské školy přichází nemoc. Jedna, druhá, třetí… Imunitní systém dětí dostává zabrat. Někdo ale tvrdí, že nemoci ze školky jsou nutné a navíc prospěšné.

Doba čtení: 4 minuty

S nemocemi se svěřujeme vyhledavači

Skoro 60 % lidí se se svými zdravotními obtížemi nesvěřuje lékaři. První rady hledají na internetu. U starší populace je to však jiné. Volají nebo raději čekají u lékaře?

Doba čtení: 3 minuty

Jsme promiskuitní národ, ochranu nechceme a na pohlavní choroby kašleme

Češi patří mezi nejpromiskuitnější národy světa. Navíc neradi používáme kondomy, čímž se dostáváme na scestí, na kterém můžeme ledasco chytit. AIDS, HPV i kapavku. Víte, jak se chránit?

7. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 5 minut

Zdraví se prý nedá koupit. I když… někdy ano

Zdravotní pojišťovny reagují na nové zákony, a tak už si můžete připojistit ledacos. Na jednu stranu pojišťovny rovnají podmínky pro muže a ženy, na druhou stranu diskriminují seniory.

Doba čtení: 4 minuty

Moderní léčba hemoroidů: méně bolesti a rychlý průběh

Hemoroidy jsou přímým důsledkem sedavého způsobu života a hrozí tedy hlavně lidem se sedavým zaměstnáním, ale nejen jim. Tzv. Longova metoda řeší hemoroidy radikálně a bezpečně.

Doba čtení: 2 minuty

Co dělat, když se dozvíte, že máte roztroušenou sklerózu

Tato nemoc patří mezi ty, které si člověk nerad představuje i ve zlém snu. Objeví se nejčastěji v nejlepším věku od 25 do 40 let. A nikdo neví proč. Co dělat, když máte tuto diagnózu?

23. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Může reflux za bolavé uši?

Víte, co může spojovat časté záněty středního ucha, kašel a trávicí potíže? Na společnou příčinu by to asi tipl málokdo. Přitom za všemi popsanými problémy může být reflux.

23. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Život bez rohlíku

Celiakie neboli nesnášenlivost lepku může propuknout v jakémkoli věku. A není to totéž co alergie na lepek. Jediná pomoc je celoživotní dieta. Konec rohlíku s máslem či chleba se salámem.

22. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ostruhy na patě nemůžete ignorovat. Ani kdybyste chtěli

Patní ostruhy o sobě dávají vědět už od ranní cesty do koupelny, po dlouhém sezení, větší zátěži, ale i když večer odpočíváte. Jak už je jednou máte, hlásí se téměř nepřetržitě a nahlas.

Doba čtení: 5 minut

Jak poznáte zákeřného meningokoka

Je to nemoc, která je strašákem rodičů. Kvůli ní se totiž umírá. Dá se bohužel jen špatně rozpoznat a pomoc tak často nepřijde včas. Přinášíme rady, jak ji poznat dřív, než bude pozdě.

26. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Vaginální mykóze svědčí plavání. Nejhorší je čistý bazén

Riziko vzniku vaginální mykózy zvyšuje řada faktorů, například hormonální antikoncepce, užívání antibiotik nebo mokré plavky a chlorovaná voda. Před mykózami nejsou ochráněni ani muži.

26. 4. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Fungují Bachovy esence? Možná ve světě Terryho Pratchetta

Bachovy kapky, rostlinná medicína, připravovaná podle receptu britského vynálezce, má léčit veškeré zdravotní potíže působením na duši. Stejně tak vám pomůže Vílí svit Bábi Zlopočasné…

Doba čtení: 6 minut

Vulvodynie - nemoc, která ničí sexuální život

Ženy postižené vulvodynií trpí bolestmi v oblasti genitálu. Odmítají proto sexuální život, ale svým partnerům se stydí svěřit s příčinou. Ani lékaři o této nemoci moc nevědí.

2. 4. 2012 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Zánětu močových cest nahrávají bokovky a tanga

Nevhodné oblečení, ale taky promiskuita i častý sex s jedním partnerem, alergie na prezervativy i další faktory můžou být příčinou zánětu močového měchýře. Co se s ním dá dělat?

Doba čtení: 6 minut

Černý kašel je zpět. Novorozence ohrožuje nákaza od členů rodiny

Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu černého kašle dvakrát za život, aniž by to poznal. Podle lékařů je ale lepší nechat se přeočkovat než ohrožovat čerstvě narozená miminka.

Doba čtení: 4 minuty

Tři mýty o penisu

Někdy je až s podivem, jakým nesmyslům jsme schopni i jako dospělí uvěřit. Třeba tomu, že se dá penis zlomit. Není to tak. Totiž alespoň ne tak docela…

7. 2. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Při laryngitidě krk opuchne zevnitř

Vypadá to až legračně, když člověk ze dne na den přijde o hlasivky, sípe, a rozkašle se pokaždé, když chce něco říct. Ale legrace to není. Paradoxně zabírá chlad a studený vzduch.

Doba čtení: 3 minuty

Jít do práce s vlhkým kašlem není fér

Rýma, kašel, nachlazení, chřipka… obtíže typické pro tohle období. V Česku navíc právě řádí průjmová viróza. Kdy můžete vyrazit mezi lidi a kdy je třeba zalézt pod peřinu?

Doba čtení: 4 minuty

Noční pomočování dětí je vážný problém a měl by se řešit hned

Ve spánku se pomočuje 15 procent pětiletých a 10 procent šestiletých dětí. A jak ukázaly výzkumy, ne všechny z toho vyrostou, jak se domnívá polovina rodičů. Co s tím? Jednat.

22. 11. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Toxoplasma: co všechno nám provede parazit?

Toxoplazmóza, infekce roznášená hlavně kočkami, je pokládaná víceméně za neškodnou. Jenže to je omyl – toxoplasma nás přeprogramuje a hraje si s námi – jako parazit s myší.

Doba čtení: 4 minuty