Hlavní navigace

Potkan skáče až dva metry vysoko. A vyleze i do 4. patra

Sdílet

 Autor: SXC
Jsou to tak inteligentní zvířata, že i ti, kdo je hubí, o nich mluví s jistým respektem. Jenže roznášejí vážné nemoci a je proto povinností vlastníků domů dělat pravidelné deratizace.

Kvůli nebezpečnosti potkanů sice zákon už skoro půlstoletí ukládá majitelům domů povinnost pravidelného „snižování stavů hlodavců“ a městské vyhlášky by měly řešit, co konkrétně znamená ono slovo „pravidelné“. Jenže například město Praha takovou vyhlášku nemá. Je tudíž čistě na libovůli majitelů domů, jak často deratizaci provádějí.

Majitelé domů mají zároveň i povinnost sledovat výskyt hlodavců. Protože pokud nedokážete rozpoznat potkaní trus nebo potkan v ohrožení vysloveně nezaútočí na někoho z domu, nemají obvykle lidé moc šancí poznat, že s nimi sdílejí bydlení i nezvaní návštěvníci. Potkani jsou totiž celkem plachá a noční zvířata. Dokud se ovšem nepřemnoží.


Autor: SXC

Dcera má období, kdy říká všemu haf haf; psům, holubům a dalším zvířatům. A když jsme teď vytahovali ze sklepa její malou motorku na odrážení, postavila se do kouta, napřahovala ručičky a volala haf haf. Byl tam potkan, pěkně vypasený a vypadalo to, že se chystá skočit. Vyděšeně jsem dceru odvlekla pryč. A když jsem pak zjišťovala u majitele domu, co s tím udělá, nedokázal mi ani říct, kdy naposledy tady proběhla nějaká deratizace,“ rozčileně kroutí hlavou Darina Mikešová z Prahy-Jižního města.     

Jenže majitelé domů musí mít ze zákona doklad „o prokazatelně provedeném hubení hlodavců“. Nebojte se ptát a chtít ho vidět, pokud máte pocit, že se hlodavci ve vašem okolí přemnožili.  Potkani jsou totiž nebezpeční i tím, že cítí-li se v ohrožení, vyskočí tak vysoko a tak rychle, že dokáží pokousat stojícího dospělého člověka v obličeji. O to hůř může dopadnout malé dítě.

Není proto od věci ptát se pravidelně na domovních schůzích, kdy byla provedena deratizace. Problém se týká i lidí žijících ve vyšších patrech paneláků. Potkani totiž bez problémů vyšplhají stupačkami do čtvrtého patra a ti šikovnější se dostanou ještě výš. 

Roznáší salmonelu i žloutenku

Mezi nemoci, kterými  vás může potkan nakazit, aniž byste to věděli, protože zanechává svůj trus a moč na vašich věcech, patří například žloutenka, salmonela, leptospiróza (parazit), ale i další nebezpečný parazit – svalovec.

Podle pracovníků firmy WSi, která se zabývá deratizací, je proto ideální doporučený interval pro hubení potkanů dvakrát ročně (na jaře a na podzim), a to proto, že tou dobou potkani více migrují. Nejde přitom o nijak nákladnou záležitost – jeden zásah v suchém panelákovém sklepě vyjde do dvou tisíc korun.

Jenže pozor: na to, abyste se zbavili potkanů na déle než několik dní, je nutné udělat zábrany tam, kudy se do domů dostávají. Slušná deratizační firma má v nabídce i toto – obhlédne celý pozemek, sklepení a další místnosti, vytipuje, kudy se hlodavci dostávají do bytu. A tam udělá takové zábrany a taková opatření, aby sem zvířata nemohla. 

Vrací se i krysy. Jejich domovem bylo donedávna v Čechách spíš jen Polabí, ale pracovníci další deratizační firmy Adera říkají, že dnes už se běžně setkávají s krysami i v Praze.

A ještě něco: oběma hlodavcům vyhovuje nepořádek. Máte-li ve sklepě rozházený stavební materiál nebo skladiště věcí či dávno zapomenutých potravin, je to pro ně jako pozvánka k nastěhování.       

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).