Hlavní navigace

senior

Cvičení je účinnou prevencí osteoporózy

Řídnutí kostí trápí až milion Čechů, každou třetí ženu a pátého muže. Příznaků si nevšimnete, dokud si něco nezlomíte. A k tomu stačí minimální náraz nebo upadnutí. Dá se „tichému zloději” kosterní hmoty bránit prevencí?

21. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zmoudříme ve stáří? Můžeme, ale automatické to není

Moudrost nepřijde sama s věkem, ale můžeme jí jít naproti. Dobrou zprávou je, že nikdy není pozdě začít na sobě pracovat. Osobnost se totiž vyvíjí i ve stáří. Nového psa novým kouskům naučíš, pokud se nechá.

1. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hudba budí vzpomínky

Hudba je nedílnou a důležitou součástí našeho života. Už samotná melodie dokáže vzbudit emoce, hodně udělá i aranžmá a způsob interpretace. Celostní muzikoterapie je specifická metoda, která s hudbou pracuje na principu akustických zákonů a za použití přirozeného ladění.

Doba čtení: 4 minuty

Kolik stojí stáří aneb Jak dlouho vystačí seniorovi milion

Věková hranice pro odchod do důchodu roste a peníze na penze i podporu nemohoucích seniorů se hledají těžko. Pokud se nechcete spoléhat na stát, jak dlouho si vystačíte s naspořeným milionem korun?

Doba čtení: 3 minuty

Komu hrozí Alzheimer? Zapomenutí jména je běžné

Třetina lidí se dozví se zpožděním, že jen tak obyčejně nezapomínají, ale trpí Alzheimerovou nemocí. „Existuje řada testů, jak počínající demenci odhalit. Tím nejjednodušším je nechat nakreslit pacienta hodiny a zakreslit konkrétní čas,“ říká doc. Holmerová.

13. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Kdy umřeme? Téměř všichni se dožijí devadesátky

Hranice průměrného dožití pozvolna stoupá a současně přibývá počet lidí starších devadesáti let. Kde se tento trend zastaví? Jakou naději dožít se vyššího věku mají silné poválečné ročníky, jejich děti a vnoučata?

Doba čtení: 4 minuty

Kdo si nečistí zuby, hloupne

Senioři a péče o zuby. Zanedbávaný problém, který může přispět k demenci, a dokonce zkrátit život.

6. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hubnoucí senior by se měl vyhnout hlavně 3 věcem. Malé porce jsou jedna z nich

I starší lidé někdy potřebují shodit přebytečná kila a také oni mají sklony pokoušet se o to různými nevhodnými způsoby. Tato kategorie má navíc svá specifika daná věkem.

Doba čtení: 5 minut

Budeme jednou všichni trpět demencí?

Lidí s Alzheimerovou chorobou přibývá. V současné době jich je v naší republice zhruba 156 tisíc. Odborníci odhadují, že počet nemocných bude celosvětově výrazně narůstat.

Doba čtení: 6 minut

Zubní protézy ve světě a u nás, to je nebe a dudy

V Německu „šperkařina“, u nás jedna z nejproblematičtějších stránek stomatologie, hodnotí úroveň zubních protéz Roman Šmucler. Nepřesnost náhrady přitom může vést k bolesti dásní, bolákům i otokům.

Doba čtení: 4 minuty

Jaký lék vysadit, když se jich užívá moc?

Průměrný senior užívá denně pět a více léků. Někdy zbytečně, jindy špatně. Čím víc pilulek, tím vyšší riziko vzniku lékových interakcí. Máte léky svého seniora pod kontrolou a s kým je můžete konzultovat?

Doba čtení: 4 minuty

Jak se pozná, že je senior křehký

Tzv. křehkost u starších lidí není myšlena nijak obrazně. Výzkumy ukazují, že reálně ohrožuje více než polovinu pacientů vyššího věku.

Doba čtení: 3 minuty

Má léčba starších pacientů vždy smysl? Lékaři na to mají index

Zdravotníci jsou často postaveni před otázku, jestli seniorovi určitou léčbu vůbec poskytovat, zda pomůže, nebo pacienta jen zatíží. Nový index k upřesnění prognózy je jednou z novinek z akademického světa.

Doba čtení: 5 minut

Zubaři umí zajistit protézu tak, aby dobře držela

Máte pocit, že zubní protéza komplikuje život? Vše velmi ulehčí podpůrné implantáty, které pomohou stabilitě zubní náhrady.

1. 8. 2017 10:44
Doba čtení: 2 minuty

Umírání v rodině: co vám může pomoci

Zpráva o nevyléčitelné nemoci zasáhne nemocného i rodinu ve všech rovinách. Jak se zorientovat v možnostech pomoci, jaké jsou dostupné služby a základní pojmy?

4. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pomáhám těm, kdo pečují o umírající. A je to krásná práce

Tereza Bímová pracuje v mobilním hospici Cesta domů už desátý rok. Ve své profesi se podle svých slov denně setkává s láskou: těch, kdo mají někoho tak rádi, že mu chtějí umožnit, aby zemřel doma.

27. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Ani senioři by neměli ze stravy vylučovat maso

Stejně jako produktivní generace by měli také přiměřeně zdraví a běžně se pohybující senioři přijímat dostatek pestré stravy, včetně živočišných bílkovin – tedy i masa.

Doba čtení: 3 minuty

Jídlo v domech pro seniory: málo zeleniny, hodně soli a instantních směsí

Co jedí senioři v zařízeních sociálních služeb? To zjišťovala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje. Výsledky nepotěší, ale vlastně ani nepřekvapí.

Doba čtení: 2 minuty

I senioři mohou chodit do posilovny

Ten nejlepší sport pro seniora? Představujete si procházky nebo pomalé protahování. Omyl. Pošlete tatínka do posilovny, třeba na kruhový trénink.

Doba čtení: 3 minuty

Hledáte domov pro rodiče s Alzheimerem? Spadnete do černé díry

Najít vhodné zařízení, které pomůže s péčí o nemocného s demencí, není snadný úkol. Stav je u nás v tomto směru tristní, a to z několika příčin.

Doba čtení: 9 minut

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Obáváte se Alzheimera? Jaká vás čekají vyšetření a čím nemoc oddálit

Pokud máte příznaky Alzheimerovy choroby, praktický lékař váš pošle ke specialistovi na vyšetření. O jaká vyšetření jde a čím nemoc oddálit nebo léčit? Můžete vyzkoušet například kognitivní pomůcky.

24. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bolí vás klouby? Jezte lososa, kefír nebo pomeranče

Zejména s příchodem chladného počasí se zhoršují bolesti kloubů. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem a úpravou jídelníčku.

Doba čtení: 3 minuty

Hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Osteoporóza je závažné onemocnění, které vede k mnoha komplikacím. Jednou z nich je zlomenina krčku stehenní kosti, která ve 20 % vede až k úmrtí. Co můžete pro svoje kosti udělat sami a nehrozí vám osteoporotická zlomenina?

Doba čtení: 2 minuty

Novinky ve vyhlášce o preventivních prohlídkách: přibyla vyšetření

Vyhláška o preventivních prohlídkách prochází změnami. Rozšiřuje se například škála vyšetření, která by měl lékař pacientovi udělat. O jaké změny půjde?

17. 10. 2016 10:54
Doba čtení: 3 minuty

Stařeckých skvrn se můžete zbavit. Metod je mnoho

Obličej, ruce nebo dekolt posetý hnědými skvrnami. Říká se jim také „stařecké“. Přitom se objevují již od 40. roku věku. Hlavním viníkem je čas a slunce, ale to už zpět nevezmete. Jak se jich zbavit?

17. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Revma: bez včasné léčby do 10 let v invaliditě

Příznaky jsou nenápadné, přitom včasná léčba dokáže zpomalit nebo zastavit zhoršování onemocnění. V opačném případě se pacienti stávají invalidními. Jaké příznaky vás mají varovat a jaká léčba je nejlepší?

11. 10. 2016 13:28
Doba čtení: 2 minuty

Test: Je to Alzheimer? 10 varovných příznaků

Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který často uniká pozornosti okolí. Nemoc je obvykle diagnostikována teprve ve své střední fázi a léčba je zahájena pozdě.

Doba čtení: 3 minuty

Křečové žíly a léčba: co všechno uhradí pojišťovna?

Léčba křečových žil se liší dle rozsahu postižení. Důležité je včasné vyšetření odborným lékařem. Jaké způsoby léčby křečových žil hradí zdravotní pojišťovna a jak je to s úhradou léků a kompresivních punčoch?

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Osobní tlakoměr – vhodný dárek ke čtyřicátinám

Znáte hodnoty svého krevního tlaku? Název našeho serveru napovídá ten optimální: 120 na 80. Osobní tlakoměry poslouží k domácí kontrole tlaku. Cenově se liší. Proč tomu tak je a podle čeho vybírat?

Doba čtení: 3 minuty