Hlavní navigace

Psychické problémy trápí i seniory. Už se tolik nebojí mluvit o svých potížích

18. 4. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Psychická nepohoda, ale i deprese. S takovým potížemi se potýkají mnozí senioři, ale snažit je nátlakem dostat k odborníkovi nemá smysl. Daleko lepší je kontinuální podpora.

Nejčastější téma hovorů na anonymní a odborné lince důvěry pro osoby starší 60 let a jejich blízké, kterou provozuje organizace ŽIVOT 90? Psychická nepohoda.

Za rok 2023 se více než 60 procent přijatých hovorů na Lince důvěry Senior telefon týkalo obtíží, kam lze řadit kupříkladu deprese

Příčinou může být osamělost

Co tuto psychickou nepohodu způsobuje? Podle odborníků jsou jedním z nejčastějších spouštěčů obtíže v mezilidských vztazích, zdravotní obtíže, finanční problémy, osamělost, ale i další faktory. Při hovorech se setkáváme jak s krátkodobou psychickou nepohodou, tak i s dlouhodobými obtížemi, které často mohou přerůst až v samotnou depresi, říká vedoucí Linky důvěry Senior telefon Aneta Mundok Nitschová. Volající podle ní často zmiňují právě obtíže spojené s depresivními a úzkostnými stavy. 

Někteří uvádí, že jsou v péči psychiatra a také psychologa. Jde o dlouhodobé obtíže, u některých lidí i celoživotní, také se setkáváme s tím, že se deprese rozvinula po náročné životní události – například po stěhování do nového domova nebo po úmrtí příbuzného, popisuje Mundok Nitschová. Dobu, kdy starší lidé nemívali tolik ve zvyku hovořit o svých obtížích, se postupně daří překonat. Senioři a seniorky mají zájem zlepšovat své psychické zdraví a věnovat se mu. 

Podcast o duševním zdraví teenagerů jejich rodičům napoví, co všechno děti řeší Přečtěte si také:

Podcast o duševním zdraví teenagerů jejich rodičům napoví, co všechno děti řeší

K tomu Aneta Mundok Nitschová říká, že problémem je nedostatečná kapacita psychologů, finance a často i nezájem psychiatrů, kteří dle zkušeností klientů a klientek, kteří volají na linku, předepisují jen další léky a psychoterapii jako další podpůrný prostředek nenabídnou. Z časových důvodů často nemají ani větší prostor si s pacienty více o jejich obtížích promluvit. Tím pádem někteří starší lidé podporu terapeuta nevnímají jako účinnou složku pomoci a spoléhají se jen na léky, popisuje Mundok Nitschová. 

Psychické problémy trápí také stále více dětí a mladistvých. Ordinace dětských psychologů a psychiatrů jsou plné a dle odhadů až pětina dětí a dospívajících zažije nějakou formu duševního onemocnění. Zároveň jsou právě duševní poruchy druhou nejčastější příčinou invalidity v Česku. 

Velké rozdíly pak mezi staršími lidmi nastávají z pohledu životní úrovně, životního stylu, záleží i na tom, kde žijí. Rozhoduje třeba to, zda jsou ještě aktivní na trhu práce a mohou si dovolit hradit psychoterapii ze svých prostředků, anebo že naopak jde o starší lidi, kteří mají kvůli různým zdravotním problémům omezenou soběstačnost a zhoršený dosah k podpoře, či žijí v lokalitě, kde je nedostatek podpory.

Nátlak zvyšuje napětí 

Rodinám se doporučuje, aby se nesnažily nátlakem přimět svého blízkého k tomu, aby řešil svůj stav, protože lidé s psychickými obtížemi si často neuvědomují, že by nějaké problémy měli. Nátlakem může v rodině vznikat ještě větší napětí a pocit bezvýchodnosti. 

Lepší je poskytovat kontinuální podporu, blízkého častěji navštěvovat, informovat o změněném stavu lékaře a v případě obav o ohrožení života volat Zdravotnickou záchrannou službu. Pokud má rodina podezření a obavy o svého blízkého, který je například dlouho smutný a bez nálady, doporučujeme situaci nepřecházet, ale pokusit se téma citlivě vznést, nabídnout podporu a například kontakt na naši Linku důvěry Senior telefon 800 157 157. Z naší zkušenosti víme, že se o citlivých tématech nejdříve lépe daří hovořit diskrétně s nezaujatou osobou a až poté hledáme společně cesty, jak své obtíže komunikovat svému okolí, říká Aneta Mundok Nitschová. 

Senior telefon je linka důvěry, která je určena pro starší populaci a jejich blízké, nejčastěji neformální pečující. Lidé se na nás mohou obrátit non-stop, linka je bezplatná a funguje anonymně. 

Užívali jste už někdy antidepresiva?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).