Hlavní navigace

plýtvání potravinami

Kolik jídla ušetříte, když si nebudete plést pojmy

V označení potravin „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“ je velký rozdíl, ale polovina Čechů těmto pojmům nerozumí a chápe je stejně – tedy špatně.

12. 3. 2019 10:56
Doba čtení: 3 minuty

Potravinové banky jsou plné cukrovinek. Konzervy a zubní kartáčky jim chybí

Federace potravinových bank převzala symbolický klíč od nového skladu, který bude sloužit jako logistické centrum pro regionální pobočky. Nájemné v celkové výši deseti milionů zaplatí Penny Market.

4. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Potraviny se dají jíst mnohem déle, než uvádí datum

Plýtvání potravinami by snížilo lepší značení doby spotřeby. Jogurty lze jíst bez obav i po datu použitelnosti, tvrdí například šéf potravinářské komory.

Doba čtení: 4 minuty

Zbylo vám jídlo? Dejte ho do veřejné lednice

První sdílenou lednici jsme měli tři roky po Německu. Lednice, do kterých může kdokoli dát jídlo pro kohokoli, se postupně objevily v Českých Budějovicích, Praze, Ostravě, Plzni, Pelhřimově, Chrudimi, Ústí nad Labem a v Litoměřicích. Posledním přírůstkem je veřejná lednice v Brně.

13. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Tesco pracuje na změně. Chce snížit plýtvání jídlem

Jako první ze všech řetězců Tesco odkrylo, co všechno a proč ve svých obchodech v ČR vyhazuje. Důvod je jediný. Chce, abychom věděli, že se tato čísla snaží radikálně snížit.

9. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jam session dal stopku plýtvání a lidem tisíc džemů zdarma

Hostina pro tisíc, Křivá polévka, Tisíc kilo, to jsou některé názvy akcí, které v minulých letech pořádala iniciativa Zachraň jídlo, aby nás naučila lépe hospodařit s jídlem a zamezila plýtvání. Další v řadě byla včerejší akce Jam session. Jak to tam vypadalo a co se rozdávalo letos?

17. 7. 2017 15:10
Doba čtení: 2 minuty

Nedokonalá zelenina: místo na kompost míří k zákazníkům

Malé, křivé, nehezké. Takové plody donedávna do obchodů nesměly. Obchodní řetězce postupně mění přístup a prodej „dokonale nedokonalé“ zeleniny a ovoce začínají podporovat.

Doba čtení: 2 minuty

Tesco: Daruj, neplýtvej

„Sbírku děláme pro lidi, ne proto, abychom se plácali po rameni,“ říká ředitelka čelákovické provozovny hypermarketu Tesco. Proto pro dárce připravili doporučení, které potraviny je vhodné darovat. Kromě potřebných potravin se zaměřili i na nadcházející čas Vánoc. „Chtěli jsme, aby se k lidem dostali nejen potraviny, které nutně potřebují k přežití, ale také ty, jež udělají radost.“

Doba čtení: 12 minut

Kvůli hlouposti zákona už supermarkety dětem nedají nic

Novela zákona o potravinách zamezí darování potravin dětem nebo zvířatům v zoo. Potraviny dostanou jen „vyvolení“ z ministerského seznamu. Jde přitom o přebytky za miliony.

Doba čtení: 2 minuty

Potraviny nevhodné k prodeji smí jít na charitu. Řetězce to mají povinně

Novela zákona o potravinách umožní dávat na charitu jídlo, které není vhodné k prodeji. Podmínkou je, aby bylo bezpečné pro lidské zdraví. Vadou na kráse je pokuta, která z možnosti dělá povinnost pro velké prodejce. Obchodní řetězce přitom plýtvají potravinami ze všech nejméně.

Doba čtení: 3 minuty

Příliš malá jablka se nesmí prodávat

Přestože jsou jablka z letošní úrody kvalitní a zdravá, nelze bohužel většinu z nich jako čerstvá jablka prodávat. Jsou moc malá.

Doba čtení: 2 minuty

Skutečná cena levného masa

Za laciné potraviny platíme čtyřikrát. U kasy v obchodě, vlastním zdravím, v obrovských dotacích, které plynou do intenzívního zemědělství, a nepříznivým dopadem na přírodu. Ve skutečnosti jsou proto hodně drahé.

Doba čtení: 5 minut

Banán samotář je neprodejné zboží

Banán je prodejný leda v partě, jako samostatná jednotka skončí většinou v kompostu. I proto mají v obchodech směrnice, které radí zaměstnancům, jak o žluté zboží pečovat.

Doba čtení: 3 minuty

Nevídáno, ministr a řetězce mluví o spolupráci

Na ministerstvu se rodí možná funkční spolupráce s obchodními řetězci. Společně se mají aktivně podílet na podpoře regionálních potravin. Tedy věc dosud nevídaná.

Doba čtení: 2 minuty

Pi píp, tady jsem a jsem ve slevě!

Takhle nějak by se vám měly hlásit vaše oblíbené potraviny. Nová aplikace FoodLoop chce postupně proniknout do všech evropských supermarketů a upozorňovat zákazníky na výhodný nákup jídla, kterému se blíží konec trvanlivosti.

Doba čtení: 3 minuty

Jak darovat potraviny a nezaplatit za to

Metrák potravin. Takové množství vyrobených a nakoupených potravin vyplýtvá podle odhadu Evropské komise každý rok každý občan Evropy. Do roku 2020 by se přitom mělo uvedené množství podle plánů Unie snížit na polovinu.

Doba čtení: 4 minuty

Není škoda vylévat falšované víno?

Vína, u kterých inspekce odhalí nepovolené výrobní postupy, budou likvidována obdobně jako padělky kabelek či mikin. Jde přitom o zdravotně nezávadná vína. Není to zbytečné plýtvání?

Doba čtení: 3 minuty