Hlavní navigace

Řešení proti plýtvání potravinami? Otestovali jsme silikonové kryty

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz
Silikonové kryty na potraviny slibují prodloužení čerstvosti například u překrojeného citronu, okurky, cibule nebo jablka. Vyzkoušeli jsme, zda se skutečně vyplatí.

Odkrojky a zbytky zeleniny či ovoce jsou v lednici pro zlost. Za chvíli oschnou, nikdo je nechce a nakonec obvykle skončí v koši. Existuje ale firma, která vyrábí silikonová krycí víčka. Lze jimi snadno překrýt okurku, citron, jablko nebo celou skleničku třeba se salátem a onen „živý“ obsah by měl vydržet déle čerstvý, než kdybyste tyto kousky zeleniny či ovoce nechali jen tak v lednici. Navíc jejich použitím podle výrobce „odbouráváme opakované používání jednorázových plastů a plastových fólií“ a má zkrátka jít o „perfektní řešení proti plýtvání potravinami“… To zní báječně, no ne?

Vyzkoušeli jsme, jak víčka Food Huggers fungují v praxi. K otestování je poskytl e-shop Organikk.cz.

Kryty na potraviny

Silikonové kryty Food Huggers slouží k překrytí načatých potravin, hlavně ovoce a zeleniny. Jsou navrženy tak, aby seděly na tvar rozkrojené potraviny, například jablka, kapie, rajčete, cibule, lilku nebo cukety. Také je lze použít na překrytí skleniček nebo plechovek.

Jsou vyrobeny ze 100% potravinářského silikonu, který je bezpečný pro styk s potravinami. Zelenina a ovoce si má dle tvrzení výrobce díky krytům uchovat více vlhkosti oproti potravinové fólii nebo alobalu, a vydržet tak déle v čerstvém stavu.

Balení s pěti kusy stojí kolem 400 Kč, balení s šesti kusy pak kolem 470 Kč, ale lze najít i jiné varianty a cenové relace.

Testujeme: citron, okurka, jablko

Do testu jsem zahrnula druhy ovoce či zeleniny, které u mě doma končí v lednici nakrojené asi nejčastěji – polovinu citronu, rozkrojenou okurku a polovinu jablka.

Aby bylo srovnání na první dobrou zřejmé, do lednice ukládám od každého druhu hned tři vzorky. Jeden se silikonovým krytem, jeden jen tak a třetí překrytý potravinářskou fólií, což občas proti osychání dělávám. U silikonových krytů není žádný návod na použití, jen obrázek, jak a na co se dá nasadit, vycházím tedy jen z něj.

V chladničce mám zásuvku, která je speciálně určena na zeleninu a ovoce, tzv. CrispZone. Do ní teď putují všechny vzorky. Co se bude dít?

Citrony

1.–3. den

V obchodě jsem vybrala pěkné pevné citrony, doma je překrojila na půl, opatřila obaly, nebo jen volně položila v chladničce do CrispZony pro zeleninu a ovoce.
Už v první dny citrony s fólií i bez zakrytí osychají. Třetí den začíná být řezná plocha citronu opatřeného silikonovým krytem rozmočená.

4.–9. den

Řezná plocha citronu, který je překrytý silikonovým krytem, je den ode dne rozmočenější, oproti ostatním velmi silně voní. Citronu bez obalu hodně sesychá kůra na řezu. Citron s fólií se zdá být v pořádku, až na mírně se scvrkávající kůru a trochu seschlý povrch na řezu.

10.–19. den

Od desátého dne vypadá citron se silikonovým krytem odpudivě, kůra kolem řezu je naprosto rozmočená a měkká, v dužnině se výrazně oddělují jednotlivá vlákna, vypadá jak vymačkaný. Devatenáctý den testu vypadá nejlépe citron bez obalu, jehož největší vadou na kráse je vysychající kůra na řezu. Citron s fólií má drobné černé tečky plísně na řezu v kůře, test tím končí.

Závěr: Již od čtvrtého dne je v nejhorším stavu citron opatřený silikonovým krytem. I na konci testu vypadá nejhůře, i když rozkrojený citron běžně asi tři týdny neuchováváme.

Okurka

1.–3. den

Pěknou, pevnou okurku jsem rozdělila a opatřila buď silikonovým krytem, fólií nebo ji jen tak umístila do CrispZony v lednici. Už druhý den začaly všechny okurky osychat.

4.–5. den

Plody se silikonovým krytem i s potravinářskou fólií jsou trochu oschlé, okurce bez zakrytí navíc začíná sesychat slupka, což je dobře vidět v místě řezu.

6.–8. den

Okurka se silikonovým krytem i ta s potravinářskou fólií jsou v místě řezu oschlé, ale stále vypadají celkem dobře. Slupka okurky bez obalu se začíná výrazně krabatit; pokud bych ji chtěla konzumovat, oschlou část už bych odstranila.

9.–12. den

Okurka se silikonovým krytem se desátý den viditelně scvrkává, je velmi měkká a nevzhledná. Podobně je na tom okurka překrytá potravinářskou fólií. Okurka bez obalu je devátý den celá zkrabacená a desátý den má na slupce jasně viditelnou hnilobu, tím v testu končí.

Nechávám v chladničce okurku se silikonovým krytem a okurku s fólií. Po dalších dvou dnech byla okurka se silikonem na řezu shnilá, ta s fólií měla na řezu bílou plíseň.

Závěr: Desátý den vypadala nejlépe okurka s potravinářskou fólií, o dva dny později již byly všechny vzorky nepoživatelné.

Jablko

1.–3. den

Zakoupená jablka jsou pevná, neotlučená voňavá. Po rozkrojení jsou vložena do CrispZony v lednici. Hned druhý den jsou jablka na řezu oschlá, kromě toho se silikonovým krytem.

4.–8. den

Jablko se silikonovým krytem se po celou dobu testu výrazně rosí na celém svém povrchu i na řezu. Jablka bez obalu a s fólií od jadřince mírně hnědnou. Všechny půlky jinak vypadají relativně dobře, před konzumací bych neodřízla žádné.

9.–19. den

Jablka se silikonovým krytem i to překryté potravinářskou fólií vypadají devátý den relativně stejně dobře. Jablko bez obalu od desátého dne začíná hnědnout u jadřince a je dost oschlé. Dvanáctý den je povrch jablka pod silikonem svěží, pod fólií na řezu už hnědne.

Během dalších dnů je jablko s potravinářskou folií mírně seschlé, to se silikonovým krytem vypadá nejlépe ze všech, jen trochu hnědne. Devatenáctý den jsem na dužnině jablka bez obalu našla drobné černé tečky plísně – test tedy ukončuji.

Závěr: Po devatenácti dnech a vlastně po celou dobu nejlépe vypadá jablko se silikonovým krytem.

(Protože jsem měla jednu půlku jablka v testu navíc, jen zkusmo jsem ji nechala bez jakékoliv ochrany mimo CrispZonu své chladničky. Po čtyřech dnech bylo jablko seschlé a po devatenácti dnech naprosto nepoživatelné a scvrklé. Výhody CrispZony jsou jednoznačně patrné, a tato schránka tedy výrazně prodloužila i životnost ovoce a zeleniny v našem testu. Vše najdete v galerii.)

Tahle koupě se jednoduše nevyplatí

Silikonové kryty jsem kromě ovoce a zeleniny vyzkoušela i na zakrytí zavařovací sklenice nebo velkého balení jogurtu, jako víčko fungovaly moc dobře.

Ale čerstvost u nakrojeného citronu v našem testu silikonový kryt neprodloužil, od prvních dní byl nakrojený plod ve výrazně horší kondici, prakticky se rozmočil. Okurka dopadla také hůř než ta, která byla jen překrytá potravinářskou fólií, její střed se doslova propadal.

Dobře vlastně dopadlo jen jablko, které však bylo v podobné kondici jako to, které bylo překryto levnou potravinářskou fólií.

Sada pěti různě velkých kusů silikonových krytů stojí cca čtyři sta korun, obávám se, že jejich výhodou je hlavně snadná omyvatelnost a skladnost. Čerstvost nakrojených potravin v našem případě neprodloužily.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).