Hlavní navigace

plýtvání jídlem

Potraviny se dají jíst mnohem déle, než uvádí datum

Plýtvání potravinami by snížilo lepší značení doby spotřeby. Jogurty lze jíst bez obav i po datu použitelnosti, tvrdí například šéf potravinářské komory.

Petr Havel

14. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zbylo vám jídlo? Dejte ho do veřejné lednice

První sdílenou lednici jsme měli tři roky po Německu. Lednice, do kterých může kdokoli dát jídlo pro kohokoli, se postupně objevily v Českých Budějovicích, Praze, Ostravě, Plzni, Pelhřimově, Chrudimi, Ústí nad Labem a v Litoměřicích. Posledním přírůstkem je veřejná lednice v Brně.

Jana Zlámalová

13. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ošklivá zelenina s 10% slevou? Není to málo?

Je stejně dobrá jako její sousedka z pole, jen má o nožičku navíc. Přesto byla ještě nedávno zralá tak akorát k zaorání, dnes už je z ní zboží prodejné. Ale je sleva deset procent to, co vás ke koupi přiměje?

Kateřina Čepelíková

27. 9. 2016 11:00
Doba čtení: 3 minuty

Penny prodává „nehezkou“ zeleninu. Nevyhodí se a zákazník ušetří

Prodejny Penny Marketu začaly prodávat zeleninu, která by jinak neměla v maloobchodě šanci. Má být o nejméně deset procent levnější. Děkujeme, píší zákazníci. Jiní reptají.

Lenka Krbcová

16. 8. 2016 15:47
Doba čtení: 3 minuty

Potraviny nevhodné k prodeji smí jít na charitu. Řetězce to mají povinně

Novela zákona o potravinách umožní dávat na charitu jídlo, které není vhodné k prodeji. Podmínkou je, aby bylo bezpečné pro lidské zdraví. Vadou na kráse je pokuta, která z možnosti dělá povinnost pro velké prodejce. Obchodní řetězce přitom plýtvají potravinami ze všech nejméně.

Petr Havel

1. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vláda posvětila definici české potraviny. A cigarety budou s obrázky

Vláda včera schválila novelu zákona, která jednoznačně vymezuje pojem „česká potravina“. Dozvíme se, co bude opravdu české, ale i proč budou cigarety s ošklivými obrázky.

Redakce

22. 12. 2015 11:41
Doba čtení: 2 minuty

Proč se tuny české zeleniny zaorávají? Nejsou dokonalé

Čeští zemědělci zasadí 25 tisíc květáků, aby jich z polí odvezli jen 15 tisíc. Zbytek obvykle zaorají, protože nenaplní standardy krásy, které udávají supermarkety. Není to škoda?

Kateřina Čepelíková

27. 8. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

To není mrkev pro dobytek, ale pro Francouze

Ošklivá zelenina a ovoce se hodí leda k výrobě chipsů, pomazánek a past, protože jednoduše naše oko nevábí. Ve Francii se ale po nepodarkách přírody strhla obrovská poptávka.

Kateřina Čepelíková

28. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Banán samotář je neprodejné zboží

Banán je prodejný leda v partě, jako samostatná jednotka skončí většinou v kompostu. I proto mají v obchodech směrnice, které radí zaměstnancům, jak o žluté zboží pečovat.

Kateřina Čepelíková

23. 10. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Země na talíři nám otevře oči

Mohou vás muffiny dostat za katr? K čemu potřebujeme semenné banky a proč se kvůli mé sušence kácí deštné pralesy? Otázky, na které je dobré znát odpovědi – najdete je v kině.

Kateřina Čepelíková

18. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pi píp, tady jsem a jsem ve slevě!

Takhle nějak by se vám měly hlásit vaše oblíbené potraviny. Nová aplikace FoodLoop chce postupně proniknout do všech evropských supermarketů a upozorňovat zákazníky na výhodný nákup jídla, kterému se blíží konec trvanlivosti.

Lenka Krbcová

25. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak darovat potraviny a nezaplatit za to

Metrák potravin. Takové množství vyrobených a nakoupených potravin vyplýtvá podle odhadu Evropské komise každý rok každý občan Evropy. Do roku 2020 by se přitom mělo uvedené množství podle plánů Unie snížit na polovinu.

Petr Havel

8. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Není škoda vylévat falšované víno?

Vína, u kterých inspekce odhalí nepovolené výrobní postupy, budou likvidována obdobně jako padělky kabelek či mikin. Jde přitom o zdravotně nezávadná vína. Není to zbytečné plýtvání?

Petr Havel

15. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Plýtváme potravinami, ale nevíme, jak moc

V oblasti třídění odpadu je naše chování dáváno za příklad země, která v tomto směru patří k nejvzornějším v Evropě. V případě plýtvání jídlem, tedy třídění „potravinářského odpadu“, v podstatě nevíme, jak na tom jsme.

Petr Havel

16. 12. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hostina pro tisíc by bez kamer zanikla

Tisíc lidí si před pár dny zcela zdarma naplnilo svá břicha na Václavském náměstí. Akce měla poukázat na plýtvání potravinami. To se však podařilo jen kamerám, nikoli autorům akce.

Kateřina Čepelíková

23. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty