Hlavní navigace

peníze

Kolik stojí stáří aneb Jak dlouho vystačí seniorovi milion

Věková hranice pro odchod do důchodu roste a peníze na penze i podporu nemohoucích seniorů se hledají těžko. Pokud se nechcete spoléhat na stát, jak dlouho si vystačíte s naspořeným milionem korun?

Doba čtení: 3 minuty

Místo potravin kupujeme iluzi a vzduch – které obaly jsou nejvíc "nafouknuté"?

Čím větší obal, tím nápadnější, tím víc místa pro obchodní sdělení a hlavně – véééliká krabice budí zdání, že si zákazník za své peníze odnáší hóóódně jídla. Jenže obal není obsah.

Doba čtení: 3 minuty

Mobily v rukou dětí: přednosti a úskalí

Třetině dětí pořizují rodiče mobilní telefon už v první třídě s hlavním úmyslem – kontrolovat. Jenže sami tak často ztratí kontrolu, a to nejen nad svým účtem.

Doba čtení: 5 minut

Když hosta lapají, pěkně mu zpívají. Jak hotely šidí v mezích zákona?

Hledáte ubytování? Dejte pozor na to, co v ceně NENÍ zahrnuto. Jinak se váš „levný“ hotel pěkně prodraží. Zvlášť pokud chcete takový „nadstandard“ jako ručník, mýdlo nebo uklizený pokoj.

Doba čtení: 3 minuty

Jaké kapesné je tak akorát?

Třetina Čechů si myslí, že žádné! Se závěry průzkumu nesouhlasí nejenom děti, ale ani odborníci. Ekonomové i psychologové říkají, že vztah k penězům je třeba budovat už od útlého věku.

21. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 6 minut

Vědí vaše děti, kolik co stojí? Od kapesného k sestavování domácího rozpočtu

Možná to nebude dlouho trvat, a v některých domácnostech budou děti varovat rodiče, aby se zbytečně nezadlužovali, moc neutráceli a lépe sestavovali domácí rozpočet. Vyzkoušejte si test!

Doba čtení: 8 minut

Poslední šance reklamovat zkaženou dovolenou - kolik chtít za plíseň v lednici?

Byla vaše letní dovolená zklamáním vinou cestovní kanceláře? Můžete žádat náhradu, ale musíte si pospíšit. Krásné fotografie v katalogu a barvitě vylíčené přednosti lokality vás přiměly k zakoupení zájezdu… a realita byla zcela jiná? Pokud jste měli také tu smůlu a cestovní kancelář nedodržela slibované, můžete požadovat náhradu za zklamání z nevydařeného letního zájezdu.

15. 9. 2011 11:49
Doba čtení: 2 minuty

Pleny papírové, nebo látkové?

V minulosti se používaly jen pleny látkové, v 90. letech zase nastal boom papírových plen. A jaké pleny se „nosí“ nyní?

Doba čtení: 3 minuty

Taky jste si koupili padělané boty? Co s tím?

Časopis dTest reagoval na časté stížnosti zákazníků a prověřil kvalitu obuvi nabízené v e-shopu. Na poradenskou linku spotřebitelského časopisu dTest se obracejí lidé, kteří jsou nespokojení s kvalitou obuvi nabízené v internetovém obchodu www.outletshoe.cz. Na základě těchto stížností provedl dTest kontrolní nákup, po jehož vyhodnocení se jeho podezření potvrdilo – internetový obchod nabízí padělané zboží, které vydává za pravé.

12. 9. 2011 17:29
Doba čtení: 2 minuty

Důvěřujete prodejcům na farmářských trzích? U kontrolorů neuspěla třetina z nich

Domácká atmosféra je jedním ze základů úspěchu trhu. Výsledky kontroly však nedopadly dobře – někteří prodejci šidí na váze, inspektoři zjistili i nevyhovující zboží a další pochybení.

9. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Kolik stojí školák? Minimálně pět a půl tisíce

Na úvodní otázku se nabízejí hned dvě jednoduché odpovědi: Hodně. A jak který. Obě dvě jsou správné. „Už na září s desítkou počítám,“ píše jedna z diskutujících maminek na internetu.

Doba čtení: 9 minut

Školní tašky - boj mezi Hello Kitty z tržnice a kvalitní "nudou"

Děti zajímá hlavně to, aby s aktovkou či batohem nebyly za trapáky, obrázek hrdiny nebo popruh na skejt jsou dostatečným argumentem. Rodiče mají nelehký úkol: jejich volbu korigovat.

Doba čtení: 5 minut

Penězi neurazíš! Obálka je lepší dárek než překvapení

Chcete vybrat dárek, který udělá radost? Zapomeňte na překvapení a darujte to, co si dotyčný přeje. Jestli vám má naopak někdo něco dát, řekněte si jen o jednu konkrétní věc. Dostanete ji.

Doba čtení: 4 minuty

Jak si Češi doplácejí na zdraví?

Taky máte pocit, že v lékárně a všude jinde u lékařů za své zdraví platíme víc a víc? Stále je to ale málo. Jak ukazuje mezinárodní srovnání, Češi doplácejí stále nejméně.

5. 8. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Restaurace není závodka. Máme zapomenout na menu do stovky?

V některých luxusnějších podnicích tvrdí, že si pleteme hromadné stravování s poledními návštěvami restaurací. V žaludku jim leží především polední menu za cenu do sta korun.

Doba čtení: 6 minut

Stejná kvalita, stokrát vyšší cena. Proč vůbec kupujeme balenou vodu?

Dávali byste drahé peníze něco, co přitom máte doma skoro zadarmo? Ale přesně tohle dělají ti z nás, kdo ve velkém kupují balenou vodu, ačkoli jim pitná teče doma z kohoutku.

Doba čtení: 5 minut

Jsem závislá… na nakupování!

Vyrážejí do obchodů, zas a znovu… Nutkavé nakupování věcí, které člověk nepotřebuje a za které často utratí víc peněz, než si může dovolit, má i své odborné jméno: shopaholismus.

Doba čtení: 7 minut

Koupit dobrý mražený špenát? To je sázka do loterie

Kupujete čerstvý, nebo mražený špenát? Pokud jste jako většina národa, tak víte, že mražená kostička je rychlý oběd. Jenže: po rozmražení se topí ve vodě. A to v pořádku není.

Doba čtení: 3 minuty

Zase ta opencard - jak u blbejch na dvorečku

Před časem jsem se tu rozčilovala nad onou báječnou kartou „pro moje pohodlí“, co si ji s chutí a dobrovolně pořídí každý Pražan. Doufala jsem, že od ní mám na čas pokoj. Omyl!

Doba čtení: 3 minuty

Za čí peníze létají lékaři do zahraničí?

Kapacity z IKEM se zúčastnili odborného kongresu v USA. Kdo platil náklady? Server Aktuálně.cz přinesl včera informaci podle níž pět předních lékařů elitního Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) pobývalo několik dní na kongresu ve Spojených státech, přičemž minimálně část útraty platil jeden z velkých zdravotnických koncernů. V článku Lékaři z IKEM letěli do USA. Platili dodavatelé léků uvádí server i konkrétní firmu, letenky údajně platila farmaceutická společnost Roche.

24. 5. 2011 14:02
Doba čtení: 2 minuty

Výrobci nás krmí horšími potravinami než západ Evropy

Světoví výrobci potravin dodávají do postkomunistických zemí méně kvalitní potraviny než na zbytek kontinentu. S odvoláním na zjištění slovenské asociace spotřebitelů o tom informovala Česká televize. Bulharsko, kam se údajně dodává zboží nejhorší kvality, si dokonce stěžuje u Evropské unie. Výrobci přiznávají, že složení některých výrobků se stejnou značkou se pro jednotlivé trhy liší.

19. 5. 2011 13:43
Doba čtení: 1 minuta

Víte, kolik vody si kupujete ve filé? Budete překvapeni!

Rozčílí to každou kuchařku či kuchaře: hodíte filé na pánev, smažíte a po chvíli zjistíte, že dusíte, protože maso pustilo hodně vody. Kolik vody si takto platíme místo ryb? I půllitr!

Doba čtení: 6 minut

Levné potraviny - konzumace odpadků, nebo šetření jídlem?

„Na nic si nehrajeme,“ říkají provozovatelé prodejen, kde nakoupíte za hubičku. „Proč vyhazovat jídlo, kterému nic není?“ Víte, jaký je rozdíl mezi datem spotřeby a dobou trvanlivosti?

Doba čtení: 5 minut

Dvojice, které se shodnou na financích, jsou přírodní úkaz

Společná kasa, nebo každý za své? „S páry, které se shodnou na tom, jak nakládat s financemi, se setkávám v poradně asi tak často, jako veterinář s dvouhlavými telaty,“ tvrdí psycholog.

Doba čtení: 7 minut

Vyzkoušeli jsme: Jak odhalit falešné čokoládové vejce?

Nakoupili jsme hromadu velikonočních vajíček a figurek. Na první pohled vypadají všechny stejně; ale rozhodně stejně nechutnají. Kolik jich bylo opravdu z čokolády? Asi se budete divit.

Doba čtení: 4 minuty

Aktuálně.cz získalo seznam restaurací, které nejvíc šidí zákazníky

Vůbec poprvé je tak zveřejněn přehled konkrétních podniků, kde nás berou pořádně na hůl. Zhruba dvacet podniků v oblasti veřejného stravování vloni porušilo zákon o ochraně spotřebitele tak výrazně, že jim Česká obchodní inspekce udělila pokutu přesahující 10 tisíc korun. Online deník Aktuálně.cz získal seznam pokutovaných podnikatelů poté, co o něj inspekci požádal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Seznam obsahuje jen pokuty, které už nabyly právní moci.

4. 4. 2011 10:08
Doba čtení: 1 minuta

Smažený sýr není český vynález. Český vynález je „smažák“

Mike Klíma odpovídá na další dotazy čtenářů: Existuje typicky české jídlo? Chutná muflon jako dušená játra? A proč stojí malá kofola v krámě deset korun a v hospodě třeba čtyřicet?

Doba čtení: 5 minut

Gynekologie stojí od stovek až po tisíce. Proč, to nikdo neví

Platby, v nichž se málokdo vyzná, jsou doménou gynekologických ordinací. Často se ani nedozvíte, že poplatek, který máte uhradit, je „dobrovolný“, ani to, co za něj dostanete.

Doba čtení: 4 minuty

Změna dodavatele energie se vám může prodražit

Časopis dTest varuje spotřebitele před neuváženými změnami dodavatelů elektrické energie. Zvláštní opatrnosti by lidé měli dbát před podpisem smlouvy prostřednictvím tzv. podomních prodejců. Těm často nejde o blaho zákazníků, jako spíše o vlastní provize za uzavřené smlouvy. Dokazují to i četné stížnosti, které časopis dTest zaznamenává.

17. 3. 2011 11:18
Doba čtení: 2 minuty

Poškodil vás obchodník? Braňte se!

Právní řád ČR neposkytuje poškozeným spotřebitelům vhodný prostředek k obraně. To se může změnit. Spotřebitelský časopis dTest nabízí až do 15. dubna příležitost projevit svůj názor v anketě na webu www.dtest.cz, ve které se ptá na odhodlání soudit se v modelové situaci, kdy je mnoho spotřebitelů poškozeno jednáním stejného podnikatele.

16. 3. 2011 15:20
Doba čtení: 2 minuty