Hlavní navigace

Na hrad či zámek s VZP a se slevou

Na uvedených hradech a zámcích vybrala VZP zajímavé akce, na které se vyplatí vypravit s celou rodinou a zpříjemnit si tak prázdninové dny.  V uvedené dny VZP poskytne svým pojištěncům slevu na vstupné na prohlídku hradu či zámku. Zároveň budete mít možnost si v promo stanu nechat zdarma změřit krevní tlak, hodnotu tuku v těle a vitální kapacitu svých plic.

13. 7. 2010 10:50
Doba čtení: 1 minuta

Chystáte raut? Stejně vás ošidí

Chystáte se pohostit své přátele? Pokud nechcete být ošizeni, strávíte večer tím, že budete hlídat, co na stoly nosí. Jinak často zaplatíte víc nebo něco jiného, než jste dostali.

Doba čtení: 4 minuty

Den v nemocnici za stovku, položka na receptu bez poplatku

Trojkoalice ujasňuje pravidla v oblasti zdravotnictví. Nově se shodla na změnách týkajících se tzv. regulačních poplatků. Jedna ze změn se týká platby za položku na receptu, která by měla být v budoucnu zrušena, poplatek za recept zůstává, mluví se o 30 korunách. Léky, které budou zařazeny do kategorie „levných“, budou vyřazeny z veřejného pojištění a lidé si je budou kupovat a platit sami.

Doba čtení: 1 minuta

Zábavní park Harryho Pottera – pořádně drahý tip na výlet

Novou atrakci Kouzelnický svět Harryho Pottera otevřeli v Orlandu na Floridě. Fanoušci tu najdou věrnou kopii kouzelnické školy Bradavic, vesnici Prasinky nebo se „proletí“ nad famfrpálovým hřištěm. V obchodech nakoupíte rekvizity známé z příběhů Harryho Pottera, třeba lotroskop a ultradlouhé uši, můžete ochutnat máslový ležák či čokoládové žabky. K mání je i simulace letu na koštěti.

30. 6. 2010 13:00
Doba čtení: 1 minuta

Julínek se vrací. Jste rádi?

Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který před časem nedokázal obhájit smysluplnost svých reforem, bude možná opět šéfovat českému zdravotnictví. Svůj zájem o tento post potvrzuje. Nejviditelnějším počinem tehdejšího ministra Julínka bylo zavedení tzv. regulačních poplatků. Veřejnost i odborníci toho opatření přijali rozporuplně.

30. 6. 2010 8:13
Doba čtení: 1 minuta

Kolik jde z každé procestované stovky do státní kasy?

Z každé stokoruny, utracené za služby či produkty cestovního ruchu, je téměř 41 korun odvedeno do státní pokladny. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG Postavení a význam cestovního ruchu v ČR. Ročně pak cestovní ruch přinese českému státu zisk téměř 100 miliard korun ročně. Čtěte téma: Jak ve zdraví přežít létání? Cestování letadlem provází někdy pocity strachu, obav a značné nejistoty. Poradíme vám, jak se s nimi vyrovnat. 

25. 6. 2010 7:26
Doba čtení: 1 minuta

Lehčí je kolo ukrást, než pojistit

Pojistit individuálně jízdní kolo je skoro nemožné. Ostatní produkty kolo chrání s množstvím výluk tak, že snazší práci má zloděj s ukradením kola než vy se získáním plnění.  V dřívějším článku Jak dostat z pojišťovny peníze za ukradené kolo? na serveru Měšec.cz jste si mohli přečíst obecné pojmy, které můžete nalézt v pojistných podmínkách, a rady, na co se při pojištění kol zaměřit.

17. 6. 2010 10:20
Doba čtení: 1 minuta

Studenti v nemilosti: studium může podražit až o 40 000 Kč ročně

Školné není to jediné, co může studentům podrazit nohy. Nově už se studium nezapočítává do potřebné doby pojištění na důchod. Pojistné si studenti musí platit sami.  Zavedení školného už je téměř jisté. Tento týden se na něm dohodly strany ODS, Věci veřejné i TOP 09. Základní principy jsou sjednané, část budoucích opatření se ale ještě musí doladit. Studentům tak pravděpodobně od roku 2013 přibude povinnost za svá studia platit.

17. 6. 2010 9:43
Doba čtení: 2 minuty

V Česku se rozmáhají podvodné e-shopy

Česko má nový trend, podvodné e-shopy. Důvěřivost českých nakupujících jim přitom nahrává.  Na české internetové scéně se objevily další dva e-shopy, které inkasovaly od lidí peníze, aniž by jim za ně zaslaly příslušné zboží. Jak zjistil business server Podnikatel.cz, tyto e-shopy navíc svoji nekalou činnost prováděly více než půl roku.

Doba čtení: 1 minuta

Podporu i nemocenskou je možné pobírat současně. A ještě si můžete přivydělávat

S využitím institutu ochranné lhůty je možné být na podpoře a zároveň pobírat nemocenskou. Pokud splníte určité podmínky, podpora v nezaměstnanosti nevylučuje ani výkon zaměstnání.  Fyzická osoba, která je uznána za dočasně neschopnou pro nemoc nebo úraz a případně pobírá nemocenské dávky, nemůže být v této době zaevidována jako uchazeč o zaměstnání. Pokud vám tedy např. skončí zaměstnání a následně den na to onemocníte, vaše pracovní neschopnost je překážkou pro zařazení do evidence uchazečů o…

16. 6. 2010 10:29
Doba čtení: 1 minuta

Na zvýšenou mateřskou za červen zapomeňte, přepočítávat se nebude

Že bylo od června schváleno zvýšení mateřské, ví snad každý. Že ale první vyšší dávku dostanou její příjemci až v srpnu, a to bez června, o tom už se tolik neví. A doplatek za leden až květen? Ten dorazí až někdy na podzim. Rok 2010 je mimo jiné i rokem, na který hned tak nezapomenou příjemci mateřského příspěvku a zřejmě ani pracovníci České správy sociálního zabezpečení. Mateřská byla nejprve Janotovým balíčkem snížena a po nekonečně dlouhých schvalovacích peripetiích zvýšena na původní…

15. 6. 2010 9:16
Doba čtení: 2 minuty

Jaké bude pravicové zdravotnictví?

Nakolik změní výsledek voleb a podoba nové vlády poměry v českém zdravotnictví? Dokáží se případní koaliční partneři vůbec dohodnout? A jak se bude výsledek líbit nám coby pacientům?

9. 6. 2010 0:00
Doba čtení: 7 minut

Končíme s placením poplatků, vzkázaly lidem další kraje

Od 10. června budou muset pacienti sáhnout do peněženek v Královéhradeckém kraji. A od příštího úterý i v Karlovarském kraji.  „Kraj tak reaguje především na výhrady Evropské komise, podle níž může být dosavadní systém proplácení zdravotnických poplatků formou nedovolené podpory,“ sdělil Aktuálně.cz mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi s tím, že o tom radní rozhodli na mimořádné schůzi.

7. 6. 2010 13:43
Doba čtení: 1 minuta

Vyšší platy pro lékaře? Ne, je jich nadbytek

„Budou čeští lékaři podstatně lépe ohodnoceni? Odpověď je prostá: Nikoli. Důvody jsou poměrně jednoduché,“ píše pro Medical Tribune MUDr. Ing. Martin Dudek, ekonom a lékař. Cena na trhu práce se odvíjí od nabídky a poptávky. A ačkoli tomu neodpovídá vytvářený dojem, lékařů je nadbytek, uvádí Dudek.

7. 6. 2010 12:36
Doba čtení: 1 minuta

Češi v nákupech brzdí, obchodníkům znovu klesly tržby

Opět směrem dolů se obrátil v dubnu vývoj maloobchodních tržeb. Do pokladen obchodníků se podle Českého statistického úřadu přikutálely o 4,2 procenta nižší tržby než loni v dubnu. Přitom v březnu se po 17 měsících křivka vrátila k růstu. V porovnání s předchozím měsícem ale utratili Češi v obchodech o 2,3 procenta méně.

7. 6. 2010 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Průměrná mzda stoupla o pětistovku, nejmíň od roku 2000

Průměrná mzda v České republice vzrostla během letošního prvního čtvrtletí na 22 748 korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.  Oproti stejnému loňskému období se průměrná hrubá mzda zvýšila jen o 2,2 procenta, což je nejnižší růst od roku 2000, kdy začíná srovnatelná časová řada. Reálně – tedy po odečtení inflace – se mzda zvýšila meziročně dokonce jen o 1,5 procenta.

7. 6. 2010 9:49
Doba čtení: 1 minuta

PET poráží sklo, záloha na vodu má klesnout na 1 kč

Pokud vláda na svém dnešním zasedání odsouhlasí návrh ministerstva průmyslu a sníží zálohu na skleněné lahve na minerálky z 3 na 1 korunu, bude to další krok k úplnému konci skleněných obalů na nealkoholické nápoje.  A současně další krok k úplnému vítězství PET lahví. Umělé hmotě zatím odolává pivo, i když PET lahve se už tlačí rovněž tímto směrem.

7. 6. 2010 9:42
Doba čtení: 1 minuta

Revoluce v hypotékách? Můžete ušetřit tisícovku měsíčně

Hypotéky v Česku letos zlevňují. Už několik bank standardně nabízí sazby pod pět procent. A především díky reklamní kampani na Převratnou hypotéku od UniCredit Bank se širší veřejnost více seznamuje také s možností, jak na splátkách průměrné hypotéky ušetřit i přes tisícovku měsíčně. Zatímco průměrná úroková sazba hypoték v Česku klesla v dubnu na 5,29 procenta (podle statistiky Fincentrum Hypoindex), při využití „pohyblivé varianty“ mohou klienti získat sazbu 3,83 procenta (UniCredit) nebo 3…

7. 6. 2010 9:09
Doba čtení: 1 minuta

S placením poplatků za lidi kraje skončí ještě v červnu

Proplácení zdravotnických poplatků definitivně odzvonilo.  Hejtmani za ČSSD se dnes dohodli, že je ve svých nemocnicích a lékárnách přestanou hradit nejpozději do konce června. Rozhodnutí potvrdil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Právě jeho hejtmanství začátkem týdne jako první oznámilo, že přestane pacientům hradit poplatky už od 2. června.

4. 6. 2010 17:11
Doba čtení: 1 minuta

Do práce chodí stovky zlodějů. A berou plat jako vy

Heslo „Kdo nekrade, okrádá rodinu“, kterým se omlouvaly drobné zlodějny v práci, už Češi nepoužívají. Ale postupy z předlistopadové doby ano.  V zaměstnání kradou pořád – i když mnoho z nich by to tímto slovem ani nenazvalo. Vždyť jde jen o pár korun. Ve firmách mizí papíry pro domácí tiskárny, lidé si kopírují své dokumenty na firemních strojích, sem tam se objeví i klasické krádeže: někdo se pokusí odnést třeba láhev z výrobny alkoholu.

3. 6. 2010 13:40
Doba čtení: 1 minuta

Jak ze záhrobí potrestat potomka aneb vydědění

Když se vám nedaří přimět své děti k nápravě v jejich životě a všechny pokusy o změnu selhaly, nastupuje možnost extrémního řešení. Poradíme vám, jak na něj.  Ne vždy si potomci zaslouží, aby se těšili z majetku, o nějž se přičinili jejich předci. Nepovedeného syna nebo dceru lze z majetkového nástupnictví – dědění – vyloučit jednostranným právním úkonem – vyděděním. To je protipólem ochrany neopomenutelných dědiců, jíž jsme si přiblížili v článku o závěti a která omezuje testamentární svobodu…

3. 6. 2010 9:49
Doba čtení: 1 minuta

Dovolená v Řecku je nejlevnější v historii, máte na to dva týdny

Turismus ve Středomoří je jako krajina tekutých písků. Kdo se zastaví, začne klesat. Právě to se podle všeho stalo Řecku.  „Řecko nezachytilo nebezpečí vzniku tisíců nových turistických destinací,“ řekl řecký ministr kultury a turismu Jorgos Nikitiadis v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz . Čeští turisté mají zhruba dva týdny, aby na tom ještě letos vydělali a užili si tamní dovolenou levněji. Pak začne sezóna a výjimečné slevy, kterými teď řečtí hoteliéři lákají turisty, skončí.

3. 6. 2010 9:33
Doba čtení: 1 minuta

Kde vám zdraží dovolená a kde zlevní?

Dovolená placená v eurech vás letos může vyjít o trochu levněji než vloni. Alespoň podle porovnání současných kurzů s loňskými.  „Levněji než vloni nakoupíte také chorvatskou, tuniskou, bulharskou nebo rumunskou měnu,“ říká analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin, která aktuální porovnání pro server Aktuálně.cz připravila.

3. 6. 2010 7:27
Doba čtení: 1 minuta

Onemocní vám dítě? Škrty v ošetřovném končí. Dočasně

Lidé, kteří zůstanou doma s nemocným dítětem či jiným členem rodiny, dostanou o trochu více peněz než dosud.  Od 1. června totiž končí škrty v ošetřovném, které byly součástí Janotova úsporného balíčku. Těsně před volbami to prosadily ČSSD, KDU-ČSL, komunisté a Strana zelených. Čtěte téma: Chcete být s dítětem v nemocnici? Narazíte na džungli Jen máloco tak dokonale ilustruje, jaký chaos panuje v českých nemocnicích. Pravidla neexistují nebo se nedodržují a řada rodičů neví, na co má nárok, a…

2. 6. 2010 9:22
Doba čtení: 1 minuta

Kdy máte nárok na stravenku i stravné najednou?

Mezi zaměstnanci občas kolují „zaručené informace“, co musí dostat a na co mají nárok. Ale se stravným a stravenkami je to někdy jinak, než jak to vypadá.  Zaměstnavatel nemá povinnost zaměstnancům zajistit stravování, natož jej plně hradit nebo na něj částečně přispívat. Je ale povinen zaměstnancům ve všech směnách, s výjimkou zaměstnanců vyslaných na pracovní cestu, stravování umožnit. To znamená povolit jim kupř. opuštění pracoviště za účelem návštěvy restaurace v době zákonné přestávky na…

2. 6. 2010 8:56
Doba čtení: 2 minuty

Přestanou kraje proplácet poplatky v nemocnicích?

KOMENTÁŘ – Je to pravděpodobné. Dvojí metr na občany podle místa jejich bydliště po nešťastně vyhraných volbách sociální demokracie zřejmě přestane platit. Nebudou totiž peníze.

Doba čtení: 2 minuty

Pád ČSSD potvrzen, Pardubicko přestává hradit poplatky

Neúspěch sociální demokracie ve volbách má první přímý dopad na život v Česku. Konkrétně na odpouštění poplatků pacientům v krajských nemocnicích. Jako první v úterý oznámil Pardubický kraj, že počínaje středou (2. 6.) přestane za pacienty nemocnic regulační poplatky hradit. Další kraje budou s vysokou pravděpodobností následovat. Stop proplácení poplatků hodlají projednat v pátek.

1. 6. 2010 16:33
Doba čtení: 1 minuta

Cestovky ukazují prstem na letecké společnosti, stále neuvádějí plné ceny letenek

Cestovky musí podle zákona uvádět plnou cenu zájezdů. Dle kontrol nařízení striktně dodržují. To potvrzují i zástupci cestovek, podle nichž má uvádění plných cen výhody.  Podle aktuálního zákona o cenách (konkrétně jeho paragrafu 13a) musí cestovní kanceláře spotřebitele informovat o konečné ceně zájezdů, které nabízejí a prodávají, stejně jako o cenách jednotlivých složek, ze kterých se konečná cena skládá.

1. 6. 2010 8:06
Doba čtení: 1 minuta

Malý příběh o velké pojišťovně, která pomohla jinak, než měla

Jak funguje cestovní pojištění v praxi? Autor článku popisuje vlastní zkušenost, která začala banálním úrazem a končila nečekanými obstrukcemi a problémem, jak se vůbec dostat domů.  Začátkem května 2010 ho potkalo to, co je noční můrou všech cestovatelů a dovolenkářů – úraz v zahraničí. Když v pátek večer odlétal směr Mallorka s platební kartou Diners Club s cestovním pojištěním, těšil se na prodloužený víkend strávený uprostřed přátel na krásném ostrově, který ještě nebude zahlcen turisty.…

28. 5. 2010 9:11
Doba čtení: 1 minuta

Neschopenka zůstane zadarmo, lékařům zaplatí stát

Stokorunu za vypsání neschopenky zatím svému lékaři platit nebudete. Hrozbu nových poplatků, s níž přišla Česká lékařská komora vloni na podzim, zastavila novela zákona o nemocenském pojištění, která tento týden vyšla ve Sbírce zákonů. Komora vloni pohrozila, že za vystavení neschopenky začnou lékaři vybírat od pacientů až sto korun. Vadilo jim, že od zdravotní pojišťovny nyní za vypsání i ukončení neschopenky dostanou jen 5,25 koruny, zatímco každý doporučený dopis stojí 26 korun a lékaři…

27. 5. 2010 9:27
Doba čtení: 1 minuta