Hlavní navigace

Mobily v rukou dětí: přednosti a úskalí

11. 10. 2011

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Třetině dětí pořizují rodiče mobilní telefon už v první třídě s hlavním úmyslem – kontrolovat. Jenže sami tak často ztratí kontrolu, a to nejen nad svým účtem.

Když před několika lety začala éra mobilních telefonů, ani zdaleka je dlouho neměli všichni dospělí, natož aby si někdo pomyslel, že se mobily dokonce zanedlouho stanou běžnou výbavou školáků. Jenže doba se změnila…

Mobil u dětí: společenská nutnost, anebo zbytečnost? 


Autor: Copyright © 123RF Stock Photos

Kromě penálu, svačiny, sešitů a dalších školních potřeb se stává čím dál častější součástí výbavy školáků i mobilní telefon.

Vysvětlit ratolesti, proč ještě nemá mobil, když už jej vlastní většina vrstevníků ve třídě, je docela těžké. Nelze určit nějakou optimální věkovou hranici, kdy mobil potomkovi pořídit. Vše záleží pouze na rodičích a všichni na danou věc pochopitelně nemají stejný názor.

Petr (27): „Domnívám se, že mobil v první třídě a vůbec na základní škole je naprostá zbytečnost a že to může být spíše na škodu. Myslím tím hlavně to, že se pak děti před sebou předvádějí, kdo má lepší mobil, a když ho někdo nemá, tak se posmívají. Jenomže žádný rodič nechce, aby právě jeho potomek byl outsiderem, a mobil mu zakoupí spíše pod tlakem, než že by byl přesvědčen o jeho užitečnosti.“

Jana (28): „Až naše dcera nastoupí do školy, chystáme se jí mobil pořídit. Ne nějaký drahý, jen úplně jednoduchý. Rozhodli jsme se k tomu hlavně kvůli tomu, že ji pak budeme moci mít pořád pod kontrolou. Ale určitě zavedeme nějaká pravidla pro užívání telefonu.“ 

Zdena (41): „Já už mám děti odrostlejší a první mobil si pořizovaly, když jim bylo kolem 15 let, protože dřív nebylo zase tolik dětí, které měly mobil už na prvním stupni základní školy. Teď se zase doba posunula dopředu a mobil už se bere jako větší samozřejmost. Já mobil u menších dětí vyloženě neschvaluji ani neodsuzuji. Ale asi hodně záleží i na okolnostech. Pokud třeba dítě často někam dojíždí (do kroužků, má školu mimo město), je dobré, když se s ním může rodič rychle a jednoduše spojit.“

Mobily v rukou dětí: přednosti a úskalí

+ dohled a kontrola nad dítětem

+ možnost snadné a rychlé komunikace v případě potřeby

– finanční otázka (dítě si nemusí uvědomit, kolik peněz utratí, a účty za telefon mohou významně zasáhnout rodinný rozpočet)

– redukce komunikace tváří v tvář, omezování se na esemesky, marnění času hraním her

– možná, avšak ne zcela prokázaná zdravotní rizika z používání mobilních telefonů

– s telefonem se dítěti otevírá širší svět, který přirozeně není bez rizik a nástrah

Mami, kup mi mobil!

Podle loňského průzkumu společnosti Data Collect, který byl zpracován pro Vodafone, zhruba třetina rodičů prvňáčků již pořídila nebo se během roku chystala pořídit svým dětem vlastní mobilní telefon. Z výzkumu dále vyplynulo, že ve čtvrté třídě už má telefon více než polovina žáků a ve čtrnácti letech naprostá většina školáků. Drtivá většina rodičů kupuje dětem telefon proto, aby je měli pod kontrolou.

Když už se rozhodnete svému potomkovi mobil koupit, vyvstává další otázka, a sice jaký telefon vybrat. Jedním z rozhodujících faktorů je věk dítěte, protože jiné nároky má osmiletý kluk a jiné patnáctiletá slečna. A samozřejmě bude hrát roli i částka, kterou hodláte investovat.

Různé možnosti omezení

Děti na základní škole si ani tak nevolají, jako posílají esemesky. Když je předmětem nějaké podstatné sdělení, je to v pořádku. Jenomže děti si mnohdy posílají esemesky i tehdy, když spolu mohou mluvit přímo, esemesky slouží často k pobavení a v podstatě ztrácejí svůj účel.

A mobilní telefony komplikují práci i učitelům ve škole. „Žáci si s mobily hrají v průběhu vyučování a není ani výjimkou, že si mezi sebou posílají textové zprávy," říká učitelka ze základní školy. „Přihodilo se také, že z mobilů opisovali při písemkách. Žáci mají zákaz používání mobilu během vyučování, a když je někdo přistižen, je mu mobil zabaven a vydán až při odchodu domů.“

Větší opodstatnění má pořízení telefonu tehdy, když se dítě začne osamostatňovat, chodí do školy i ze školy samo, samo navštěvuje zájmové kroužky a chodí ven. Hned na začátku je ale vhodné stanovit jasná a pravidla pro jeho používání, aby pak rodiče nemuseli řešit vysoké účty za telefon apod. Možností, jak kontrolovat a limitovat účty za telefon potomka, je více a samozřejmě se liší v závislosti na jednotlivých operátorech. To nejmenší, co můžete udělat, je alespoň zablokovat posílání sms na prémiová čísla, které začínají předčíslím 900, a tak se vyhnout zbytečně drahým účtům.

Dětský GSM telefon speciálně pro ochranu a dohled dětí
Autor: www.safeguard-eshop.net

Dětský GSM telefon speciálně pro ochranu a dohled dětí

Většina rodičů pořizuje svým potomkům předplacené karty s určitou vymezenou částkou, kterou děti mohou utratit. Částky lze dobít různými způsoby, přičemž minimální hodnota dobíjené sumy je 200 Kč. Podle konkrétního způsobu dobití (přes účet, pomocí bankomatu, na prodejních místech aj.) se však minimální částky liší. Kupříkladu některé bankomaty požadují dobít minimálně 400 Kč (např. bankomat KB), u jiných lze bez problémů dobít 200 Kč (např. Česká spořitelna). Jelikož je ale způsobů dobití hodně, každý si jistě najde mezi nabídkou tu variantu, která mu bude vyhovovat.

Při pátrání po možnostech omezení lze na internetu narazit na dětský GSM telefon speciálně pro ochranu a dohled dětí. Tento telefon dokáže ohlídat lokalitu dítěte, nastavit maximální délku hovoru, zamknout telefon proti hrám, volání a psaní sms v průběhu vyučování atp. Rodič jej může ovládat i na dálku.

Kromě dobíjení kreditu je zde samozřejmě i možnost různých tarifů. Určit jeden univerzálně nejvýhodnější předplacený tarif není možné. Vždy záleží na měsíční útratě, na tom, do jaké sítě se nejčastěji volá a na délce hovorů.

Kupříkladu Vodafone nabízí od 15. srpna letošního roku jako první z operátorů sdílené tarify – Společný tarif na míru, díky němuž může celá rodina sdílet jeden výhodný tarif s volitelným počtem volných minut a SMS. Pro dokonalou kontrolu nad výdaji za telefonování lze ve Společných tarifech na míru u každého čísla nastavit limit na množství provolaných minut ze společného balíčku. V rámci Společného tarifu na míru může každý z rodiny včetně dětí s předplacenkami volat a posílat SMS za ceny výhodného rodinného tarifu. Díky jedné faktuře má rodič navíc dobrý přehled o útratě.

Rozhodnutí, zda pořídit dítěti mobilní telefon, může být někdy velmi obtížné. Je to individuální volba všech rodičů, kteří sami nejlépe dítě znají a musí posoudit, zda už nastala ta správná doba pro koupi mobilu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).