Hlavní navigace

Pleny papírové, nebo látkové?

Sdílet

 Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
V minulosti se používaly jen pleny látkové, v 90. letech zase nastal boom papírových plen. A jaké pleny se „nosí“ nyní?

Mladé rodiny si dnes už snad ani nedovedou představit, jaký kolotoč zažívaly starší generace při každodenní péči o dítě. Nekonečnému vyvařování, praní, sušení a žehlení se tehdy nevyhnula žádná maminka. Zásadním zlomem byla sametová revoluce, po níž dobyly český trh papírové pleny. Nikdo nad nimi v podstatě ani nepřemýšlel a většina rodičů je začala brzy s radostí používat. Zdrženlivější postoj zaujaly jen rodiny, které na kupování plen neměly dostatek peněz.


Autor: SXC

Postupem času se o vhodnosti a doporučení používání jednotlivých druhů plen začalo více spekulovat a pleny se začaly srovnávat z různých hledisek.

Polemizovalo se a stále se ještě polemizuje o zatěžování životního prostředí, finanční otázce, komfortu používání a o vhodnosti po zdravotní stránce.

Stanovisko lékařů je důležité

Nejdůležitějším bodem je samozřejmě zdraví dítěte. Pokud by se lékaři k papírovým plenám vyjádřili jako k nevhodným, asi by je moc rodičů nepoužívalo. Většina pediatrů ale nechává volbu plen na matce, i když zpravidla doporučují alespoň v první dny po porodu dávat látkové pleny, a to kvůli správnému vývoji kyčlí. Možnou variantou je také dávat papírovou plenu a přes ni ještě jednu látkovou.

Látkové pleny bývají doporučovány ortopedy pro děti, které mají problém s vývojem kyčlí. Dneska už se rentgen dělá dva týdny po narození miminka, takže je možné včas odhalit případné vady a doporučit používání látkových plen.

Látkové bavlněné pleny jsou dobré i v případech, kdy má děťátko příliš citlivou pokožku. Je však důležité si uvědomit, že podráždění může nastat i u látkových plen vypraných v nevhodném pracím prášku. (Přečtěte si: Mýdlové ořechy: Pleny se dají prát i bez prášku)

Pleny a životní prostředí: údaje hovoří nekompromisně

Na základě údajů britské asociace Women's Enviro­mental (WEN) vyžaduje výroba jednorázových plen 3,5× více energie, dále 8,3× více neobnovitelných zdrojů a 90× více obnovitelných zdrojů než pleny látkové. Papírové pleny mají na svědomí 2,3× větší produkci odpadních vod a 60× více pevného odpadu ve srovnání s látkovými plenami. Zajímavá je i informace, že papírové pleny se rozloží až za 200 až 500 let.

Pleny z hlediska komfortu

Používání papírových plen je mnohem komfortnější. Pleny jednoduše vyměníte a vyhodíte. Nemusíte je prát, sušit a žehlit, protože slouží pouze na jedno použití.

„Vůbec si nedovedu si představit, že bych místo jednorázovek používala látkové pleny," potvrzuje paní Blanka, která je nyní na mateřské: "Kdyby to bylo pro mého syna nezdravé, samozřejmě že od jednorázových plen upustím, ale není k tomu důvod. Jednorázová varianta je i více hygienická a pro maminky je to velká výhoda.“

Příznivci látkových plen ale podotýkají, že údržba těchto plen již není tak obtížná jako v minulosti. Pleny jednoduše vypere automatka. S papírovými plenami vám však odpadá i tato práce.

Pro samotné dítě bude zajisté pohodlnější papírová plena, díky níž se může lépe pohybovat.

Pleny po finanční stránce


Autor: SXC

Vítězem v cenovém srovnání jsou jednoznačně látkové pleny. Většině maminek však pouze cenový argument nestačí a tvrdí, že za ty peníze jim komfort papírových plen stojí…

Samozřejmě záleží na tom, jak drahé a kvalitní pleny kupujete, kolik jich ve výsledku spotřebujete a jak dlouho dítě pleny nosí, takže nelze uvést přesnou sumu.

Přehledné cenové srovnání jednorázových a látkových plen je uvedeno na stránkách Baby-eshop.cz. Podle těchto propočtů vyjde cena na jedno plenkové období (tj. 2,5 roku) u jednorázových plen průměrně na zhruba 26 tisíc, kdežto u látkových plen zaplatíte v průměru cca 14 tisíc. U látkových plen jsou samozřejmě započítány i náklady na praní. 

Jaké pleny používáte vy? Jste jednoznačným příznivcem látkových nebo papírových plen, anebo je střídáte? Podělte se o svůj názor v diskusi.

Autor článku

Psaní článků pro internetové magazíny se věnuje již od roku 2010. Na serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na zdravotní problematiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).