Pokud operaci šedého zákalu doporučí oční lékař, zákrok i umělá čočka jsou za určitých podmínek hrazené zdravotní pojišťovnou pacienta.
Podmínky úhrady operace a čočky
První podmínkou automatické úhrady je věk. Např. největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hovoří o tom, že zákrok proplácí pacientům starším 41 let. „Pokud je indikovaný pacient mladší, je vyžadován předchozí souhlas revizního lékaře,“ upozorňuje VZP.
Další podmínkou je absolvovat zákrok i všechna vyšetření, jež mu předcházejí, na pracovišti, které má smlouvu s pojišťovnou pacienta.
Jak podotýká VZP, pojišťovny hradí odstranění šedého zákalu za život pacienta na každém oku pouze jednou. „V případě, že je potřeba provést operaci katarakty u stejného oka opakovaně, je u této následné operace nutné předchozí schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny,“ upřesňuje VZP na webu.
Pokud jsou podmínky naplněny, pacient nehradí ani předoperační vyšetření, ani samotný zákrok či umělou čočku. Musí ale počítat s tím, že jak typ zákroku, tak čočku si nevybere. Pojišťovny totiž hradí jen některé z nich, ačkoliv nabídka na straně zdravotnických zařízení je širší.
Co zaplatí pojišťovna
Za standardní, a tedy i pojišťovnami plně hrazený zákrok, je v současnosti považována operace šedého zákalu s pomocí ultrazvuku. Naopak nehrazenou variantou je laserová operace. Jak uvádí jedna ze soukromých očních klinik, ultrazvukový zákrok je účinný a bezpečný, laserová operace je přesnější a k oku šetrnější.
U použitého materiálu pojišťovny hradí tzv. monofokální nitrooční čočky. Ta u pacienta vyřeší šedý zákal, ale není primárně určena pro odstranění dalších očních vad, které souvisí např. s nošením dioptrických brýlí. „Vidění je pak většinou nastaveno tak, že pacient vidí dobře do dálky a na čtení používá brýle,“ vysvětluje fungování hrazeného typu umělé čočky Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP).
Chce-li pacient využít operace šedého zákalu k řešení dalších očních vad, může si připlatit za jiný typ umělé čočky. Musí ale počítat s tím, že doplatky se u nich pohybují v řádu tisíců až desetitisíců korun za umělou čočku pro jedno oko.
A co takhle bonus
Ačkoliv laserová operace či některé čočky nejsou hrazeny, zdravotní pojišťovny na ně mohou přispívat ze svých preventivních programů.
Zpětně proplácený bonus na operaci očí laserem v tuto chvíli poskytuje jen ČPZ. Dospělým pojištěncům proplácí až 1000 Kč.
Vojenská zdravotní pojišťovna v rámci bonusů nabízí 15% slevu na operace a nadstandardní čočky u jedné ze soukromých klinik, sleva se vztahuje na korekci dioptrických očních vad.
Jak často chodíte na vyšetření zraku?
Jak se projevuje šedý zákal
Šedý zákal se projevuje zamlženým nebo rozostřeným viděním, odlišným vnímáním barev nebo třeba zvýšenou citlivostí na ostré světlo. Je způsobený zakalením původně čiré oční čočky a může postihnout jedno oko, nebo oči obě.
Neléčený šedý zákal, neboli katarakta, může i v dnešní době způsobit slepotu. Důležité tedy je, aby se na něj přišlo včas a včas byl také řešen.
Galerie: Šedý zákal: Jakou čočku vybrat?
Jak ovšem připomíná VZP, v současné době neexistuje žádná účinná léčba, která by mohla předejít vzniku šedého zákalu nebo vyléčit již vzniklé onemocnění. Je jen jeden způsob řešení, a tím je operace oka. Při ní lékař vymění vlastní čočku za umělou.
Operace trvá zpravidla do 15 minut a nevyžaduje celkovou anestezii ani hospitalizaci. Pokud je ovšem potřeba operovat každé oko, je potřeba počítat se dvěma zákroky provedenými s časovým odstupem.