Hlavní navigace

nemocnice

Nadstandardní léčba – dělicí čára mezi chudými a bohatými pacienty?

Kancelář Ombudsmana pro zdraví upozorňuje na nejasnosti kolem pravidel určujících, co všechno je „standardní“ zdravotnická péče, a na lokální rozdíly v jejím poskytování. Ministerstvo s výhradami nesouhlasí.

8. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Doktore, nemáte cigaretu?

Hned za vchodem do areálu pražské Ústřední vojenské nemocnice visí výrazná cedule: „Děkujeme, že dodržujete zákaz kouření v celém areálu ÚVN.“ Od tramvaje přichází starší paní, za chůze štrachá v kabelce, vytahuje krabičku cigaret, uvidí nápis, zarazí se. Vrátí se těch pár metrů před nemocniční bránu a zapálí si. Takto „do foroty“ tu inhaluje kouř hned několik kuřáků.

2. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

Nemocniční náramek ohlídá, abyste dostali správné léky

Řada nemocnic v České republice již u svých pacientů používá systém náramků. Byli jsme se podívat, k čemu slouží a jaké informace z něj zdravotníci vyčtou.

20. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Parkování u nemocnice? Plné nebo předražené

Desítky minut hledání volného parkovacího místa, poplatek, který se vyšplhá až k několika stokorunám, nebo místo pro auto tak vzdálené, že nemocný člověk jen stěží zvládne dostat se od něj k lékaři. Parkování u nemocnic je pro pacienty noční můrou. Dá se s tím něco dělat?

Doba čtení: 4 minuty

Medikům chybí „živí“ pacienti. Komunikaci s nimi se na trenažéru nenaučí

Ne že by medici během studia nezavadili o hospitalizovaného pacienta. Musí, mají na to povinné „kvóty“. Ale mnohdy hrají nad nemocnými přesilovku, k některým chorobám či stavům se dostanou jen obtížně. 1. lékařské fakultě má pomoci spolupráce se společností Agel.

Doba čtení: 8 minut

Kněz v nemocnici: Strach ze samoty je často větší než z bolesti

Jde o službu naslouchání, pochopení a podpory. Jaký je význam duchovní péče v nemocnici a v nemoci?

18. 4. 2017 12:34
Doba čtení: 6 minut

Jen dvě procenta zdravotních sester jsou muži

Termín zdravotní bratr oficiálně neexistuje, ale v hovorové češtině se vžil. Pro muže vykonávající profesi všeobecné sestry se v České republice užívá stejný termín, tj. všeobecná sestra, zákon umožňuje používat i pojem všeobecný ošetřovatel.

7. 7. 2016 13:42
Doba čtení: 5 minut

Pryč s bílou! Veselé zástěrky pro dětské lékaře a sestry mají úspěch

Bílý plášť budí respekt, ale také strach. Zvláště u malých pacientů. Projekt veselých zástěrek se líbí zdravotníkům, rodičům – a hlavně dětem.

11. 4. 2016 12:44
Doba čtení: 1 minuta

Zdravotní klauni: Doktor Vemeno a sestra Anděla Tupá léčí humorem

Začátky nebyly snadné. Jediný klaun rozesmával nemocné a současně vytrvale navštěvoval zdravotnické kongresy a upozorňoval na význam humoru v procesu lidského uzdravování. Letos slaví Zdravotní klaun v ČR patnácté narozeniny, ale snadné to není pořád.

2. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 13 minut

Frky veřejného zdravotnictví

Nikdy jsem nepochopil české zdravotnictví. Na dveřích lepenkou papír s ohnutými zhnědlými rohy: NEKLEPAT!!! SESTRA PRAVIDELNĚ VYCHÁZÍ!!! PŘIPRAVTE SI KARTIČKU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY!!! ZA ODLOŽENÉ VĚCI NERUČÍME!!!

Doba čtení: 2 minuty

LDN – devadesátidenní lhůta je mýtus

Léčebny dlouhodobě nemocných. Kolik dní nebo týdnů se skrývá za slovem „dlouhodobě“? Po zbytek života, nebo jen několik měsíců? Jedno je jasné, pobyt není časově omezen.

7. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Takhle vaří nemocnice, ale ty zahraniční

Nemocniční strava nemusí být nutně blaf bez chuti, zápachu a barvy. Takhle se vaří v nemocnicích za našimi hranicemi.

30. 6. 2015 16:15

Operace odložena. Čekejte. Čekejte. Čekejte

Panu Čížkovi je jednasedmdesát. Je nepohyblivý a čeká na operaci páteře. Již druhým rokem – a zřejmě ještě dlouho čekat bude. Nemocnice mu totiž smluvený termín ani ne hodinu předem zrušila. Potřetí. To se smí? Smí.

Doba čtení: 7 minut

Dodržování práv pacientů čeká dlouhá cesta. Na co máte nárok v nemocnici?

Čeká vás nebo někoho z vašich blízkých pobyt v nemocnici? Víte, na co máte nárok? Užitečné tipy najdete například v brožurce Rádce pacienta, ale v praxi možná narazíte.

24. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 5 minut

Kolik stála vaše léčba? Vyžádejte si přehled od pojišťovny

Chcete vědět, kolik peněz stál pojišťovnu zákrok, na který jste si sami dopláceli? Zajímá vás, jaké úkony za vás lékaři účtovali? Právě teď je ideální doba to zjistit.

28. 3. 2014 9:12
Doba čtení: 2 minuty

Akreditace nemocnic: past na zdravotníky i pacienty

V současné době probíhá v mnoha nemocnicích „hon za akreditací“. Certifikát má v ideálním světě garantovat kvalitu péče i bezpečí pacientů. Víme však o případech, kdy úřednický šiml přinesl nemocným zbytečné trápení.

Doba čtení: 9 minut

Týden v belgické nemocnici vyjde 5× dráž než u nás

Do konce letošního roku v Česku zaplatíme za jeden den v nemocnici stovku, od ledna se dočasně nebude platit nic. Kolik peněz utratí Francouzi, Bulhaři, Slováci a Němci za den v nemocnici?

Doba čtení: 2 minuty

5 zákroků, které umí řešit jednodenní chirurgie

Proč se nechat řezat a pak dlouze ležet v nemocnici? Většina chirurgických pracovišť pokračuje v tradičním systému. A to i po výkonech, kdy v zahraničí chodí pacienti domů za pár hodin.

15. 11. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bílá nemoc hrozí při dlouhodobé hospitalizaci

Pacient v nemocnici snad už není jen „žlučník z osmnáctky“. Ztráta prestiže, sebevědomí, samostatnosti zůstává. Upoutání na lůžko vede ke změně psychiky. Škodí stejně jako sama nemoc.

Doba čtení: 3 minuty

V cestovní lékárničce nemají být zbytečnosti

Chystáte se na dovolenou a už máte spakováno? Možná vám ještě jedna důležitá věc chybí. Cestovní lékarnička na míru. Nebudete s sebou vozit zbytečné obvazy, jen to, co opravdu potřebujete.

18. 7. 2013 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Ležíte v nemocnici? I tam můžete volit prezidenta

Během hospitalizace přijde volební komise za pacienty až do zdravotnického zařízení, pokud o to projeví zájem. Nebude to však možné, pokud nesplní některé podmínky.

9. 1. 2013 17:19
Doba čtení: 2 minuty

Velká nemocnice vaří sedm tisíc jídel denně a vyhoví prý i vašim rozmarům

Nemocniční vývařovna funguje jako malá továrna, včetně pásu, nad nímž dohlíží dietní sestra. Nejíte třeba rýži? Stačí říct. Unikátní pohled do kuchyně, kam se nemáte šanci dostat.

Doba čtení: 5 minut

Mají rodiče v nemocnici nárok na jídlo?

To, že mohou být rodiče s malými dětmi v nemocnici, se už bere vcelku jako samozřejmost. Ne všude však pro ně mají potřebné zázemí. A nárok na jídlo? Teoreticky je, praxe pokulhává.

Doba čtení: 3 minuty

Nemáte titul? Doktoři se s vámi moc nemažou

Alespoň takové závěry vyplynuly z nového průzkumu. 22 % oslovených lidí si myslí, že lékaři jsou k vysokoškolákům příjemnější. Co si myslí další část pacientů?

Doba čtení: 2 minuty

Audit našel více než 100 chyb při podávání léků v nemocnici

Špatné léky i dávkování, chybné kombinace… Riziko, že vás v nemocnici neúmyslně poškodí, je vyšší, než si myslíme. Akreditace pomáhá hledat slabá místa. A pacient sám by se měl ptát.

30. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

S nemocemi se svěřujeme vyhledavači

Skoro 60 % lidí se se svými zdravotními obtížemi nesvěřuje lékaři. První rady hledají na internetu. U starší populace je to však jiné. Volají nebo raději čekají u lékaře?

19. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Co mě hrozně štve na čekání u lékaře, není čas

Při vysedávání v čekárnách lékařů nejde jen o čas takhle strávený, ale i o důstojnost. O to, jakým způsobem zdravotníci registrují (nebo často přezíravě neregistrují) vaši přítomnost.

Doba čtení: 7 minut

Zdraví se prý nedá koupit. I když… někdy ano

Zdravotní pojišťovny reagují na nové zákony, a tak už si můžete připojistit ledacos. Na jednu stranu pojišťovny rovnají podmínky pro muže a ženy, na druhou stranu diskriminují seniory.

Doba čtení: 4 minuty

Darovat krev by měla být samozřejmost. Tisíce dárců přitom chybí

Alespoň jednou v životě krev darovalo 30 % české populace. Opakovaně si ale půllitr životadárné tekutiny nechalo vzít jen osm lidí ze sta. Co vězí za tak mizernou návštěvností?

28. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Nesmyslná pravidla se snad změní. Rodičům i lékařům by to ulevilo

Ministerstvo zdravotnictví uznalo, že udělalo chybu, a hodlá změnit absurdní zákon. Například podpisy obou rodičů už u banálních zdravotních zákroků nebudou třeba. Bohužel až od podzimu.

Doba čtení: 4 minuty