Hlavní navigace

Černý kašel

Pertuse: Takhle se kašle u dávivého kašle

Dávivý, chcete-li černý, kašel není v Česku vymýcen. Jen v Moravskoslezském kraji jím loni onemocnělo na padesát lidí. Jak černý kašel poznat? Máme zvukový záznam.

8. 1. 2019 11:00
Doba čtení: 1 minuta

Očkování a autismus ve světle nového vědeckého objevu

V březnu 2016 vydala Společnost pacientů s následky po očkování, z.s. tiskovou zprávu. Tou vyzvala odbornou veřejnost a Ministerstvo zdravotnictví ČR k přehodnocení doporučování očkování těhotných žen proti černému kašli. Důvodem výzvy byl nový vědecký objev publikovaný v únoru 2016 v prestižním vědeckém časopise Science.

Doba čtení: 9 minut

Chřipky a nachlazení lze léčit bez zbytečného zatěžování organismu

Jindřich Pohl je u malých pacientů již přes dvacet let. Za tu dobu dospěl k jasným názorům, co dělat a co nedělat, když dítě skolí infekce, a jak usměrňovat rodičovské terapeutické kutilství, jehož „doporučené postupy“ se z největší části opírají o reklamu.

Doba čtení: 7 minut

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Je aktuálně nespornou skutečností, že zejména ve vyspělých demokratických státech s velmi vysokou proočkovaností proti černému (dávivému) kašli narůstá meziročně výskyt tohoto onemocnění. Proč?

Doba čtení: 17 minut

Další dilema pro těhotné: očkovat se proti černému kašli, nebo ne?

Nejčastějším zdrojem nákazy černým kašlem pro dítě je matka. A je to opět matka, která svému nenarozenému dítěti může placentou dodat důležité ochranné látky. Jejich dostatek má zajistit očkování, které nově doporučuje ministerská komise. Je dostatečně bezpečné a existují i jiné varianty?

Doba čtení: 31 minut

Největší nesmysly v argumentaci obhájců očkování

Vybrat tři největší nesmysly není snadné. Nesmysl musí být něco opravdu dostatečně jistého, pro co existují nesporné důkazy, nebo co zjevně nemá logiku. Tady jsou.

Doba čtení: 11 minut

Barevný článek o černém kašli

Černý kašel prý řádí v Česku. A měli bychom se tudíž očkovat. První otázkou, která by nás měla napadnout, je, zda vzestupu nemoci předcházel pokles proočkovanosti populace?

Doba čtení: 12 minut

Pamatujete si, na co jste se nechali očkovat a kdy? Pište si to!

Češi se o zdraví moc nestarají. Dvě pětiny populace neznají svou krevní skupinu. A jaká podstoupily očkování, si pamatují jen dvě třetiny lidí. Ovšem zda jsou ještě účinná, už nevědí.

25. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Černý kašel je zpět. Novorozence ohrožuje nákaza od členů rodiny

Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu černého kašle dvakrát za život, aniž by to poznal. Podle lékařů je ale lepší nechat se přeočkovat než ohrožovat čerstvě narozená miminka.

Doba čtení: 4 minuty