Hlavní navigace

Deprese se sezónním průběhem – diagnóza, nebo mýtus?

4. 2. 2020

Sdílet

 Autor: Photo by Anthony Tran on Unsplash, podle licence: Public domain
PŘEHLED NOVINEK – Vypuknutí deprese těžko předvídat. Černého kašle přibývá, na vině není jen odmítání očkování. Rozvoj telemedicíny. EKG pro nenarozené děti. Glykemické senzory by nemocné neměly omezovat.

Přinášíme pravidelný přehled novinek akademických institucí, které se vztahují ke zdravotnictví, výživě a souvisejícím tématům.

Nejvíc depresí je na podzim, jenže…

Mnohým lidem se na podzim zhoršuje nálada, existují ale podzimní chmury ve smyslu diagnózy? Přesvědčení o tom, že u některých osob se epizody duševní nemoci stabilně opakují v určitém ročním období, vedlo k zavedení diagnózy depresivní poruchy se sezónním průběhem.

Jenže jak ukazuje nejnovější studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví a kanadské Dalhousie university, není vůbec jisté, že tato podoba onemocnění skutečně existuje. Matematické modelování na základě anonymizovaných dat (více než milion hospitalizací za dvacet let podle národního registru) vede k závěru, že na individuální úrovni se příští vypuknutí deprese na konkrétní roční období (předpokládalo se, že by šlo o podzim, „podzimní splín“) předvídat nedá.

Národní ústav duševního zdraví: Depresivní porucha se sezónním průběhem – diagnóza, nebo mýtus? (soubor PDF)

Poznámky autora: Výše uvedená data neznamenají, že by např. hospitalizací pro depresi nebylo více na podzim, pro mánii v létě apod. Jde ale o to, že pacienty nelze dělit na „náhodně“ a „sezónně“ depresivní. Z toho vyplývá, že při plánování psychiatrické péče na úrovni celého státu nebo kraje lze předvídat třeba „zvýšený zájem“, ale těžko něco předpokládat o tom, kdy budou léčbu příště potřebovat konkrétní, již dříve hospitalizovaní pacienti.

Zajímavé v této souvislosti je, že sebevražd je naopak nejvíc v jarních měsících. Přitom by se dalo čekat, že obě věci spolu budou souviset (alespoň části sebevražd bude předcházet deprese).

Proč přibývá černého kašle

Nakažených černým kašlem poslední dobou přibývá a tato bakterie může způsobit i smrt. Vakcína je přitom známa již asi 90 let. Mohou za zvýšený výskyt nemoci rodiče dětí, kteří odmítají povinná očkování?

Černý kašel nemá „přírodní rezervoár“, šíří se výhradně z člověka na člověka. Přesto se nemoc na rozdíl od pravých neštovic nepodařilo ani očkováním nikdy zcela vymýtit (očkování není 100% účinné, nechrání člověka po celý život a také není vždy dostupné v nejchudších zemích…). Závěr aktuálního výzkumu na Mikrobiologickém ústavu AV zní: za vyšší počet diagnóz černého kašle mohou jak rodiče odmítající očkování, tak i evoluce bakterie (vakcína má nižší účinnost), ale i lepší diagnostika: v minulosti řada onemocnění nebyla takto vůbec „zachycena“. V ČR se jedná o stovky nakažených černým kašlem ročně, k úmrtí dochází jen zcela výjimečně, nicméně i u nás nemoci přibývá…

Akademie věd ČR: Černý kašel je v Česku na vzestupu, je třeba lepší očkování

Telemedicína: pacienti doma, pod kontrolou lékaře

Nově zřízené Centrum telemedicínských služeb je určeno jak k péči o pacienty, tak i k dalšímu vývoji příslušných nových technologií a metod péče; na projektu se podílí i ministerstvo zdravotnictví. Chronicky nemocní pacienti by měli být co nejvíce v domácím prostředí, ale současně pod kontrolou ošetřujícího lékaře. Aktuálně jsou zde sledováni např. pacienti s poruchou dýchání při spánku (z přístroje – „dýchací masky“ – se k lékařům stahují data a na dálku lze měnit rovněž nastavení přístroje) nebo hematoonkologičtí pacienti. Na dálku se takto podařilo např. zachytit i vznikající sepsi.

Předpokládá se, že telemedicína bude hrát ve zdravotní péči stále větší roli.

FN Ostrava: Centrum telemedicínských služeb začalo fungovat ve FN Ostrava

Jak rozeznat kmeny Escherichia coli

Vědci z Fakultní nemocnice Brno získali nový patent, který znamená další posun v boji proti bakteriální rezistenci. Jejich metoda cílí proti běžné bakterii Escherichia coli, která (i když u zdravých lidí jako součást střevní mikroflóry obvykle neškodná) je původcem řady onemocnění a především v nemocničním prostředí působí až epidemie. Různé kmeny jsou přitom rezistentní vůči různým skupinám antibiotik.

Nová metoda na základě analýzy šesti konkrétních úseků DNA (přitom se analyzují křivky tání, neprobíhá drahé sekvenování) dané bakterie umožňuje zařadit ji do konkrétního kmene. Na základě výsledků lze navrhovat léčbu (předpokládaná rezistence), ale také přijímat další opatření (např. zda všechny zachycené bakterie mají jednoho původce a má smysl hledat zdroj apod.).

Metoda by se mohla dát využít i u jiných druhů bakterií.

FN Brno: Nový patent pomůže v boji proti bakteriální rezistenci

Glykemické senzory pro větší pohodlí diabetiků

Jako první pracoviště v ČR nabízí Všeobecná fakultní nemocnice v Praze nový typ podkožních senzorů, které pacienty s diabetem 1. typu neomezují již v žádné činnosti. Nové glykemické senzory se na rozdíl od těch předchozích mění až po šesti měsících, nebrání při sportu a ocení je i pacienti s alergií na náplasti.

V současné době je kapacita pro zavedení senzorů ve VFN na mnoho měsíců obsazena. Předpokládá se však, že v druhé polovině letošního roku se postupně proškolí další pracoviště po celé ČR, a implantabilní senzory se tak stanou dostupnější širší skupině pacientů. Senzory jsou plně hrazené pojišťovnou.

Množství pacientů s diagnózou diabetu prvního typu stále mírně stoupá, v současnosti je jich v ČR zhruba šedesát tisíc.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze: VFN nabízí unikátní glykemické senzory pro diabetiky

Vývoj účinnějších antimalarik

Jednou z možností, jak fungují antimalarika, je vyřadit z provozu enzym PfHGXPRT. Tento enzym parazitický prvok Plasmodium falciparum potřebuje pro syntézu své DNA. Vědci nyní vyvíjejí inhibitory enzymu PfHGXPRT, založené na sirných derivátech fosfonátů acyklických nukleosidů, které účinkují na cílový protein prvoka, a přitom nezasahují podobný enzym člověka.

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR: Další krok k novým léčivům proti malárii

Poznámka autora: Podobně jako si bakterie vytvářejí rezistenci proti antibiotikům, Plasmodium se zase postupně stává odolné k používaným antimalarikům, je třeba přicházet stále s novými.

Monitoring komárů kvůli západonilské horečce

Během roku 2019 vědci sledovali osm tisíc samic komárů z oblasti Břeclavska, Hodonínska, Mikulovska a Brna. Ve vzorcích převládali komáři Culex pipiens a Cx. Modestus, kteří mohou přenášet západonilskou horečku. Na Hodonínsku byl v jednom případě v komárech přímo identifikován i virus West Nile linie 2 (WNV-2).

Ústav biologie obratlovců AV ČR: Sezónní monitoring komárů v roce 2019

O západonilské horečce pojednává také jeden z předcházejících přehledů Buďte v pohodě, ochráníte si mozek.

Titanové zuby

Nová technologie úpravy zubních titanových implantátů je společným cílem českých výzkumníků z Technické univerzity Ostrava a ostravské firmy Timplant. Spojení ultrajemnozrnného titanu a unikátní povrchové úpravy má vést k vývoji zcela nového typu implantátů. Projekt podpořila Technologická agentura AV ČR.

Technologická agentura AV ČR: Výzkumníci z Ostravy přišli s unikátní technologií na zkvalitnění zubních implantátů (soubor PDF)

Fetální elektrokardiogram

Na Technické univerzitě Ostrava vyvinuli technologii Fantomu fetálního elektrodiagramu, která slouží k modelování činnosti srdce plodu a matky. Postavena je na zařízeních používaných v klinické praxi. Technologie Fantomu fetálního elektrodiagramu vyhodnocuje plodovou odezvu; měřením tepu plodu se dá zamezit řadě vznikajících chorob.

Technická univerzita Ostrava: Další úspěch VŠB-TUO ve světě medicíny

Autor článku

Vystudoval obor Výživa a stravování na Fakultě potravinářských a
biochemických technologií VŠCHT Praha. Pro server Vitalia.cz sleduje
novinky z akademického světa v oblasti výživy a zdraví, vědecká témata mapuje také coby redaktor webu Sciencemag.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).