Hlavní navigace

Těhotné ženy se mohou k vakcíně proti černému kašli dostat přednostně. Přes gynekology

5. 4. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Černý kašel v tuzemsku letos přispěl k úmrtní prvního novorozence. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s rekordním šířením nákazy oznámilo, že pro těhotné ženy a děti má vakcín dostatek a při očkování proti černému kašli mají přednost. Do ČR míří také mimořádné dodávky očkovacích látek.

Podle ministerstva zdravotnictví je a bude pro děti a těhotné ženy vakcín proti černému kašli dost. Ministr Vlastimil Válek ve čtvrtek připomněl, že těhotné ženy se mohou o očkování přihlásit nejen prostřednictvím praktických lékařů, ale také ambulantních gynekologů. Pokud půjdou touto cestou, vakcínu dostanou prioritně.

„Pro těhotné ženy mohou vakcíny objednávat přednostně gynekologové,“ cituje tisková zpráva Vlastimila Válka.

Očkování proti černému kašli je určeno těhotným ženám v posledním trimestru, tj. od 27. a 36. týdne těhotenství. Vakcína ochrání jak ženu, tak později i novorozence, protože protilátky dokáží přejít přes placentu a zajistit ochranu dítěti po dobu půl roku. V menší míře jsou podle odborníků obsaženy i v mateřském mléce. Očkování matky je proto možné i po porodu, ochrana je ale pak slabší.

Do ČR míří 100 tisíc dávek očkování navíc

Ministerstvo ve čtvrtek také zrekapitulovalo, jak je na tom země s počtem dovážených očkovacích látek. V minulosti totiž někteří praktičtí lékaři pro dospělé poukazovali na to, že jim došly a další není možné objednat.

Letos v březnu distributoři přivezli téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie. Příští týden, tedy od 8. dubna, dorazí 20 tisíc dávek Adacelu z Kanady a v druhé polovině dubna bude z Francie dovezeno dalších 78 tisíc dávek vakcíny Adacel Polio.

Mimořádné dodávky se do ordinací dostanou ve druhé polovině dubna.

V ČR se v současné době přeočkovává třemi vakcínami:

  • Boostrix (trojkombinace) – určen dle výrobce pro děti od čtyř let věku, dospívající a dospělé jako posilující dávka. A také pro těhotné ženy.
  • Adacel (trojkobinace) – určen dle výrobce pro děti od čtyř let věku, dospívající a dospělé jako posilující dávka. A také pro těhotné ženy.
  • Adacel Polio (čtyřkombinace) – určen dle výrobce pro děti od tří let věku, dospívající, dospělé jako posilující dávka. A také pro těhotné ženy.

Uvažujete o tom, že se necháte přeočkovat proti nemocem, jako jsou černý kašel nebo záškrt?

Očkování je bezplatné zatím jen pro děti

Očkování proti černému kašli je v ČR povinné jen pro děti. První dávky látky dostávají v tzv. hexavakcíně. Její plná ochrana nastupuje ale až po čtvrtém měsíci věku. Proti černému kašli se povinně přeočkovávají také pětileté a desetileté děti.

Autor: MZ ČR

Vhodné je i pro dospělé, třeba prarodiče, v jejichž rodině se brzy narodí miminko a oni s ním budou v intenzivním kontaktu. V takovém případě je ideální vakcinace nejpozději 14 dnů před narozením dítěte.

Očkování je pro děti bezplatné, dospělí včetně těhotných žen si jej musí hradit sami. Vyjde kolem 1000 Kč. Následně ale mohou čerpat příspěvek od své zdravotní pojišťovny. Ministerstvo ale připravuje změnu, jež nejdříve příští rok umožní úhradu z veřejných peněz také dospělým, a to nejspíše jedenkrát při přeočkování proti tetanu.

Autor: MZ ČR

V Evropě není dostupná tzv. monovakcína (tj. látka jen proti černému kašli), vždy je potřeba očkovat buď trojkombinací (s tetanem a záškrtem), nebo čtyřkombinací, tedy vakcínami polio (s tetanem, záškrtem a dětskou obrnou).

Šest tisíc nakažených, tři úmrtí

Od počátku ledna se v ČR zatím prokazatelně černým kašlem nakazilo více než šest tisíc lidí, z toho šlo zatím v 92 případech o děti do jednoho roku. Ve třech případech onemocnění skončilo úmrtím, uvedl Státní zdravotní ústav.

„V České republice v minulém týdnu došlo k úmrtí měsíčního novorozence, kdy příčinou úmrtí bylo respirační selhání, oboustranný zápal plic a sepse způsobená kombinací adenoviru, bakterií Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a pertuse. Bakterie Bordetella pertussis způsobující černý kašel byla potvrzena rovněž, ale pravděpodobně nebyla primární příčinou úmrtí,“ popisuje Matyáš Fošum, ředitel ministerského odboru ochrany veřejného zdraví.

Zdravotní ústav později dodal, že šlo o měsíční holčičku. Hygienici nyní provádí epidemiologické šetření u jejích rodinných příslušníků, aby zjistili, zda je nemocí nakažen i někdo další. Rodině při šetření také uloží taková opatření, která by šíření nákazy měla předcházet.

Očkování proti černému kašli: Kdo by na něj měl jít a jak při něm ušetřit Přečtěte si také:

Očkování proti černému kašli: Kdo by na něj měl jít a jak při něm ušetřit

Proč se černý kašel šíří

Vakcinologové upozorňují, že míra proočkovanosti v ČR klesla pod ideálních 97 procent, v některých regionech je výrazně nižší a i ve věku pět až deset let činí ani ne 90 procent.

K šíření infekce pomáhá také nedodržování očkovacího kalendáře u dětí včetně odsouvání termínů podání hexavakcíny či vynechání některých přeočkování.

Spekuluje se také o tom, že původce černého kašle, tedy bakterie Bordetella pertussis, změnil patogenitu, takže postupem let, kdy se očkuje, začal být schopen více zasáhnout lidský organismus a tím ochranu vyvolanou očkováním zčásti oslabit.

Dalším faktorem, jenž tomu nahrává, je, že se už před lety změnil princip vakcín. Místo tzv. celobuněčných se nyní děti i dospělí očkují vakcínami tzv. acelulárními. Ty obsahují pouze vybrané tři až čtyři antigeny (dříve to byly bakterie celé, v jejichž tělech je antigenů mnohem více než v současném očkování). Současné vakcíny jsou považovány za šetrnější, protože po očkování přichází méně nežádoucích účinků. Odborníci ale zároveň hovoří o tom, že jejich ochranný efekt vydrží kratší dobu, takže po pár letech se očkovaní opět mohou nakazit.

Jedním z důvodů je také to, že podle epidemiologů má černý kašel pravidelná období, kdy je na vzestupu. Takové fáze se opakují každých několik let. Letošní rok je ale, co do počtu nákaz, nejhorší za více než 60 let.

Naopak při letošním masivním šíření černého kašle, na rozdíl od tuberkulózy, nemá velký význam migrace, a to ani ta kvůli válce na Ukrajině. S černým kašlem se totiž potýká celá Evropa i mimoevropské státy. A to i ty, jež vůči uprchlíkům nebyly vstřícné jako ČR. Navíc největší počet uprchlíků do ČR dorazil mnohem dříve než vlna vysokého počtu nákaz černým kašlem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).