Hlavní navigace

Černý kašel je zpět. Novorozence ohrožuje nákaza od členů rodiny

2. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Ústav pro matku a dítě Podolí
Dospělý člověk obvykle prodělá mírnou formu černého kašle dvakrát za život, aniž by to poznal. Podle lékařů je ale lepší nechat se přeočkovat než ohrožovat čerstvě narozená miminka.

Černý kašel nepatří mezi vymýcené nemoci, naopak jeho výskyt v posledních letech v České republice i v celém světě narůstá. Ochrana po očkování v dětství totiž není celoživotní. Nejohroženější skupinou jsou nejmenší děti, které proti černému kašli ještě nejsou chráněné očkováním a zároveň už je nechrání ani přenesené protilátky od matky.

Až 95 % dětí ve věku dvou měsíců nemá ochranné látky proti černému kašli. Jediná možnost, jak tato novorozeňata chránit, je zabránit pohybu přenašečů této nemoci v jejich blízkosti. Proto je velice důležité, aby si budoucí rodiče a jejich rodiny zkontrolovali aktuálnost očkování proti černému kašli a nechali se případně přeočkovat,“ upozorňuje lékař Zbyněk Straňák, primář novorozeneckého oddělení Ústavu pro matku a dítě v Podolí.

Matkám se doporučuje očkování krátce po porodu, ideálně ještě před odchodem z porodnice. Ostatní členové rodiny si mohou prodloužit ochranu proti černému kašli již před narozením dítěte. Očkuje se jednou dávkou vakcíny, která je kombinovaná a poskytne ochranu zároveň proti černému kašli, tetanu a záškrtu. Pacientky Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze Podolí získají o projektu informace na předporodních prohlídkách, kurzech či na internetových stránkách porodnice.

„Velice mě těší, že většina zaměstnanců, kteří jsou v kontaktu s dětmi, využila možnost nechat se přeočkovat proti černému kašli. Chrání si vlastní zdraví a zároveň zdraví našich nejmenších pacientů. Věřím, že se přeočkování proti černému kašli shledá se stejným zájmem i u našich pacientek a jejich rodin,“ uvedl Jaroslav Feyereisl, ředitel Ústavu, jemuž se podařilo přeočkovat většinu personálu.  

Černý kašel patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění dýchacího ústrojí. Přenáší se kapénkovou infekcí. Po kontaktu s nakaženým jedincem onemocní 80 až 90 % neočkovaných osob. Vyznačuje se typickým kokrhavým kašlem, který trvá několik týdnů, až 100 dní.

Více o nemoci: Černý kašel

Nejvíce ohrožení – novorozenci, nejčastější přenašeči – dospělí

Černý kašel nejvážněji postihuje novorozeňata a kojence s nedokončeným očkováním. Miminka jsou v České republice očkována tzv. hexavakcínou, která se podává ve čtyřech dávkách. Ochrana proti očkovaným nemocem tak plně nastupuje až po několika měsících života, do té doby jsou děti vystaveny riziku nákazy infekčními nemocemi včetně nákazy černým kašlem. V posledních letech u nás došlo ke třem úmrtím spojeným s tímto onemocněním. Ve všech případech se jednalo o dosud neočkované kojence, kteří se nakazili od členů rodiny.

Očkování, které jedinec získá v rámci povinného dětského očkování, již v dospělosti plně neúčinkuje, a většina dospělých proti nemoci není chráněna. Černý kašel sice zdravého dospělého neohrožuje na životě, nicméně z něj dělá nebezpečného přenašeče. Vzhledem k tomu, že u dospělých může průběh černého kašle připomínat spíše chřipku, nemusí nemoc poznat, a často jim není ani správně diagnostikována. Mohou tak nakazit své blízké, zejména ještě neočkované děti, aniž by o tom věděli.

U nejmenších dětí přitom mívá černý kašel závažný průběh. Chorobu mohou doprovázet vážné zápaly plic, selhání krevního oběhu, centrálního nervového systému a těžké celkové onemocnění, na jehož následky mohou děti i zemřít. Mezi další příznaky plně rozvinutého onemocnění se řadí typické záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle. Tyto mohou trvat i řadu týdnů. Mnohdy je nemoc spojena se zvracením, rapidním úbytkem váhy nebo celkovým vyčerpáním. Kvůli urputnému kašli může dojít až ke zlomeninám žeber nebo ke vzniku kýly.

Černý kašel a očkování

Povinné očkování u nás bylo zavedeno v roce 1958. Do té doby se černým kašlem ročně nakazily desetitisíce lidí a stovky nemocných, především nejmenších dětí, na následky choroby zemřely. Zavedení povinné vakcinace přineslo významný pokles nemocnosti i úmrtí.

Od roku 1990 však u nás výskyt černého kašle opět narůstal. V souvislosti s tím se zjistilo, že je potřeba proti této nemoci přeočkovávat častěji, a v roce 2009 bylo zavedeno povinné přeočkování 10 až 11letých dětí. V současnosti se s černým kašlem léčí stovky pacientů ročně. Onemocnění se v dobře proočkované populaci šíří jen minimálně. Je tedy důležité, aby si každý jedinec hlídal aktuálnost svého očkování.

Nejvhodnější prevenci představuje očkování. V rámci povinného očkování se u nás proti černému kašli chrání miminka (hexavakcína – čtyři dávky do 18 měsíců života) a přeočkovává se mezi pátým a šestým rokem a mezi desátým a 11. rokem života. Dospělí by si měli obnovit očkování vždy po 10 až 15 letech v rámci přeočkování proti tetanu.

Seriál Očkování: Kdy je povinné, kdy rozumné a kdy je to nesmysl?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).