Hlavní navigace

Homeopaté podporují očkování proti covidu

20. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Očkování je jedním z nejefektivnějších způsobů prevence závažných infekčních onemocnění, říkají lékaři-homeopaté. Současně radí, jak zmírnit komplikace nebo jim předcházet.

Očkování je tématem posledních měsíců. Jdete-li se projít po městě, s jistotou zaslechnete názvy vakcín, které ještě nedávno byly naprosto neznámé. Lidé se baví o termínech prvních a druhých dávek. Koho to teprve čeká a kdo to má již za sebou a jaké měl případně reakce. Někdo měl těžkou ruku, jiného bolela hlava. Může k vám dolehnout i povzdech: „Dva dny jsem pak nevylezl z postele.“ Nebo ubezpečení: „Mně nebylo vůbec nic.“ 

Společnost je rozdělena na ty, kteří očkování proti covidu již dlouho a netrpělivě očekávají, a na ty, kteří jej jednoznačně odmítají. Ačkoli homeopatie je řazena mezi alternativní léčby a někdo by mohl mít dojem, že homeopaté patří spíš do té druhé skupiny – tedy těch, kteří odmítají vakcinaci, opak je pravdou. Homeopatická lékařská asociace jednoznačně podporuje proočkovanost a na svých stránkách uvádí: „Očkování a jím navozená imunita jedince i kolektivu je jedním z nejefektivnějších způsobů prevence vzniku a šíření závažných infekčních onemocnění v populaci. Pokud je proočkovanost v populaci vysoká, lze hovořit o kolektivní imunitě. Ta brání v šíření původce a ochrání tak i neočkované jedince.“

Různé reakce na očkování

Každý reaguje na očkování trochu jinak. Mohou se objevit bolesti hlavy, únava nebo například bolest svalů a kloubů. Reakce mohou být různé a v odlišné intenzitě. Někdo dokonce nemá, snad až na bolest v místě vpichu, a to jen po jeho stisku, reakci žádnou.

Vzhledem k tomu, že jsou vážné nežádoucí účinky po očkování velmi vzácné (Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí k 11. květnu 2021 celkem 4184 nahlášených podezření na některý z nežádoucích účinků po vakcínách proti covidu-19), můžeme říci, že prodělání nemoci covid-19 bývá nepříjemnější a riziko následků je vyšší než případná nežádoucí reakce po očkování.

Prevence a zmírnění příznaků

Stejně tak, jako jsou reakce po očkování proti nemoci covid-19 různé, jsou jiné i podpůrné homeopatické léky. Praktická lékařka pro děti a dorost Květoslava Kacířová vypracovala ve spolupráci s doktorkou farmacie Renatou Semerákovou doporučení, jak se na očkování připravit a čím případně tlumit nežádoucí účinky.

Základním lékem je při každém očkování Thuya occidentalis 9 C v dávkování 1× denně 5 granulí. Další podpůrné léky se odvíjejí od typu člověka, mohou to být Silicea 15 C, Apis mellifica 30 C nebo Ferrum phosphoricum 9 C.

Doporučení homeopatů – zmírnění reakce na očkování proti covidu

  • Projeví-li se u vás výrazná únava, bolesti hlavy a svalů, zvýšená teplota a jediné, na co máte sílu, je ulehnutí do postele, zkuste Gelsemium sempervirens 15 C.
  • Dalším lékem doporučovaným homeopaty po očkování je Nux vomica 9 C. Je vhodný při zvýšené citlivosti na chlad, nevolnosti, při nucení na kýchání a bolesti zad.
  • Při bolesti v místě vpichu lze užívat lék Ledum palustre 9 C.
  • Při otoku a svědění v místě vpichu je vhodný lék Apis mellifica 15 C.

Doporučené dávkování je vždy 2–3× denně 5 granulí až do ústupu potíží.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).