Hlavní navigace

Jste na nervy? Jak se vyrovnat s aktuální situací

17. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Strach z onemocnění, izolace nebo nejistoty. Současné období prožíváme každý jinak a někteří z nás se bohužel musejí vyrovnat i se ztrátou blízkého. Lékařka a farmaceutka poradí, jak šetrně pečovat o psychiku, a to i pomocí homeopatik.

V současné době jsme téměř všichni pod tlakem. Ať už máme strach o svoji existenční budoucnost, zdraví, nebo o život blízkého, naše nervy pracují. Někdo se s aktuální situací vyrovnává lépe, jiný prožívá permanentní strach, případně schovává své obavy za optimismus. V letošním roce je naše psychika podrobena zkoušce a nezáleží na tom, zda patříte do tábora zastánců, nebo naopak odpůrců vládních opatření.

Krátké dny a blížící se Vánoce naší psychice pravděpodobně také moc nepřidávají. Letos se k tomu navíc nabízejí otázky, jako například: „Uvidím se s rodinou? Mohu nechat prarodiče nebo rodiče o svátcích samotné? Neohrozím je, pokud je půjdu navštívit?“ 

Zůstat v klidu. Ale jak?

Způsobů, jak letošní (a s velkou pravděpodobností i příští) rok „přežít a nezbláznit se“, je několik. Jednoznačně tím nejuniverzálnějším je dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu. Ale stačí to?

Lékařka a homeopatka Hana Váňová říká, že je opravdu velmi důležité zachovat si psychickou pohodu a nebát se. „Pokud se to nedaří, jsou na místě léky Argentum nitricum pro ty, kdo mají pocit, že není možnost úniku, chtěli by ven, ale nemohou. Gelsemium pak pro ty, kdo mají paralyzující úzkost, a Aconitum těm, kdo panikaří.“ Právě psychické problémy jsou podle lékařky nyní častým problémem, se kterým se na ni pacienti obracejí.

Lékařka Eliška Bartlová také doporučuje Sédatif PC. „Je to homeopatický vícesložkový lék, který vás zklidní a připraví na zatěžující situace. Užívá se 3× denně 1 tableta – lze i dlouhodoběji.“

Psycholožka a psychoterapeutka Jana Besperátová nám před časem na lehké deprese a smutky doporučila dvě rostliny, třezalku tečkovanou a magnolii. Obě se dají v různých formách sehnat volně v lékárnách, ale dejte si pozor, jejich dlouhodobé užívání se nedoporučuje a jejich užívání může ovlivnit i účinnost některých léků. Více se dočtete v článku Přírodní antidepresiva: třezalka a magnolie.

Při ztrátě blízkého

Podle oficiálních čísel si pandemie v České republice zatím vyžádala více než 9000 obětí. Zůstalo tu mnoho truchlících, kteří se se ztrátou blízkých nevyrovnávají snadno a jejich psychice kolikrát ještě víc uškodilo, že se se svými blízkým nemohli ani rozloučit, případně jim být v jejich posledních chvílích po boku.

Farmaceutka Jana Strieglerová připravila seznam šetrných homeopatických léků vhodných právě při náročném období při ztrátě někoho blízkého:

  • Lékem číslo jedna je Aconitum napellus 30 CH. Podává se při náhle vzniklých situacích, ve stavu šoku, kdy nás překvapí nepříjemná zpráva. Dávkování: ze začátku velmi často, i po deseti minutách, nebo lze rozpustit 10 granulí do 0,5 l neperlivé vody a popíjet. Když poleví první fáze šoku, pokračujeme 2× denně.
  • Ignatia amara 30 CH: Lék po ztrátě velké lásky. Projevem je mj. velká plačtivost, sklony k hysterickým projevům, člověk nesnese utěšování, může se střídat pláč se záchvaty zoufalého smíchu. Dávkování 2× denně.
  • Natrum muriaticum 30 CH: Pro velký smutek, kdy se člověk uzavře do sebe, své emoce nepustí ven, neuvolní je. Dávkování 2× denně.
  • Staphysagria 30 CH: Při otázkách typu ,,Proč se to stalo zrovna nám?“, při velkém pocitu nespravedlnosti a třeba i ponížení. Dávkování 2× denně.
  • Lachesis mutus 30 CH: V případech, kdy svůj smutek člověk uzavře do sebe, ale uleví se mu, když si o tom s někým promluví a svěří se. Dávkování 2× denně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).