Hlavní navigace

Nezbytnou složkou smoothie je tuk, můžete přidat bylinky a koření

11. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
„Tyhle máslové hruštičky jsou tak sladké, že smoothie z nich připravené není potřeba nijak doslazovat,“ říká Jitka Martincová a ani ne po minutě mixování přihlížejícím divákům do kelímků a hrníčků nalévá hruškové smoothie.

První zářijovou neděli se konaly už deváté Čejkovické bylinkové slavnosti v areálu firmy Sonnentor. Prostor, kde po celý rok vznikají bylinné a ovocné čaje v bio kvalitě, během tohoto dne navštívilo přes devět tisíc návštěvníků. Kromě bylinkových čajů lidé mohli ochutnat také bylinkové pivo nebo levandulovou kávu. Jedním z největších trháků však byl stánek, kde každou hodinu probíhaly ukázky přípravy ovocných smoothie.

Jak si z ovoce, zeleniny, bylinek a koření připravit zdravý nápoj zde početnému davu přihlížejících předváděla zaměstnankyně firmy Sonnentor Jitka Martincová. „Myslím, že neexistuje ovoce, které by se na přípravu smoothie nehodilo. Já nejraději používám to ovoce, které má právě sezónu. Teď si proto nejvíc užívám švestky a hrušky,” říká usměvavá žena a nádobu výkonného mixéru plní vypeckovanými švestkami.

Ovoce z mixéru

Smoothie je nápoj připravený z rozmixovaného ovoce nebo zeleniny. Od hladké konzistence, které se dosahuje mixováním ve výkonném mixéru, pochází samotné označení tohoto ovocného nápoje. Jedná se o podstatné jméno odvozené od anglického slovíčka smooth, které v překladu znamená hladký. Na rozdíl od ovocných šťáv se při přípravě smoothie zpracují celé kusy ovoce. Smoothie tak ve srovnání s džusem z odšťavňovače obsahuje více tělu prospěšné vlákniny.

V posledních letech se velmi populárními stala zelená smoothies. Ta se nejčastěji připravují z kombinace ovoce a zeleniny, jako je baby špenát, řapíkatý celer nebo brokolice. Na louce před Sonnentorem se tentokrát ale připravovala pouze ovocná smoothies, která hrála všemi barvami. „Já smoothie vnímám spíš než jako nápoj jako tekuté jídlo. Doporučuji proto smoothie pít pomalu, aby mělo tělo čas dodané ovoce dobře strávit,” říká Jitka Martincová a dodává: „Na každém je, jak husté smoothie má rád. Já mám třeba ráda pořádně husté smoothie, které se dá jíst skoro lžičkou. Není ale problém si připravit i řidší smoothie tím, že se k ovoci přidá víc tekutiny.” I když Jitka Martincová v průběhu prezentace neprozradila žádný zaručený poměr tekutiny vůči ovoci, nápovědou pro přípravu dobrého ovocného smoothie může být to, že všechny suroviny v nádobě mixéru vždy zalila vodou tak, aby nad hladinu vykukovaly jen nejvrchnější kousky ovoce.

Díky výkonnému mixéru všichni diváci své ochutnávkové smoothie dostali během pár sekund. „Čím déle budete smoothie mixovat, tím jemnější bude jeho struktura,” říká Jitka Martincová, zatímco lidé kolem ní z kalíšků upíjejí ovocný nápoj. „Klidně můžete smoothie mixovat i pět minut. Potom bude krásně hladké. Nevýhodou je, že během mixování se smoothie trochu zahřívá. V létě proto není na škodu do mixéru přidat pár kostek ledu. Teď, jak začíná podzim, je ale dobré pít trochu teplejší smoothie, které se svojí teplotou blíží teplotě našeho těla.”

Smoothie: nezbytné ingredience

Podle Jitky Martincové, která si doma připravuje smoothie už několik let a v Sonnentoru před nedávnem začala vést na toto téma také workshopy pro veřejnost, by smoothie mělo kromě ovoce obsahovat i další důležité ingredience. Aby tělo dokázalo zpracovat všechny vitamíny obsažené v ovoci a zelenině, je důležité přidat do smoothie také kvalitní tuk. Ten zajistí, že se v něm rozpustí vitamíny A, D, E a K, které nejsou rozpustné ve vodě. Jako zdroj tuku lze do smoothie přidat například ořechy, semínka nebo za studena lisovaný olej.

„I když si připravuji ovocné smoothie, vždy do něj přidám něco zeleného. V zimě je to hrst baby špenátu a v létě přidávám bylinky ze zahrádky, jako je máta nebo meduňka,” vypráví usměvavá Jitka Martincová během toho, co ochutnává právě umixované smoothie. „Ty nejzralejší švestky, co mi děti posbíraly na zahrádce, jsem použila do povidel, takže toto švestkové smoothie bude chtít trochu přisladit,” vysvětluje a k rozmixovanému ovoci přidává sušené datle. „Jako sladidlo nejraději používám sušené ovoce. Použít ale samozřejmě můžete i med nebo je také skvělý kokosový cukr.”

Zalít čajem, dochutit kořením

Neotřelou chuť svým smoothie Jitka Martincová dodává kromě ovoce a dalších běžných ingrediencí také díky nejrůznějším kořenícím směsím. Do hruškového smoothie například přidává směs koření s veselým názvem Bystrá hlavička, která voní po skořici, a do jablečného smoothie se nebojí použít směs koření s medvědím česnekem a rozmarýnem.

Galerie: Sonnentor loni slavil 25 let

Při přípravě smoothie dokáže využít ale i další produkty z nabídky společnosti, ve které pracuje. „Každé ráno svým dětem vařím čaj. Protože mám pět dětí, vařím toho čaje opravdu hodně a ne vždy se vypije. A protože si každé ráno také mixuji smoothie, napadlo mě jednou místo vody k ovoci přidat vychladlý čaj, co zbyl od snídaně,” vzpomíná na počátky mixování čaje s ovocem Jitka Martincová a hned také vysvětluje, proč je dobré si do smoothie uvařit bylinkový čaj. „Kromě toho, že čaj dodá smoothie zajímavou chuť, tak díky bylinkám, které v něm jsou, do našeho těla dostaneme spoustu užitečných látek. Například já jsem měla vždycky problém s kurkumovým čajem. I když jsem se tento čaj snažila pít, protože je kurkuma zdravá, nikdy mi moc nechutnal. Teď jej ale přidávám do smoothie a výrazná chuť kurkumy mi už nevadí.” 

Jitka Martincová je přesvědčená, že neexistuje čaj nebo koření, které by se do smoothie nehodilo. „Všechno je to o fantazii a chuti zkoušet nové věci. K ovoci se hodí spousta koření a bylinek, které primárně nevnímáme jako koření na sladká jídla. Smoothie ale spočívá hlavně ve zkoušení nových kombinací a já ani nevím, jestli se mi někdy nějaké smoothie nepovedlo kvůli tomu, že by se použité suroviny k sobě nehodily,” směje se Jitka Martincová.

Autor článku

Cestovatelka a publicistka. Na svých cestách se zaměřuje především na poznávání místní gastronomie a foodie trendů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).