Hlavní navigace

V Čejkovicích roste radost

14. 9. 2017

Sdílet

 Autor: Sonnentor
Je to už pětadvacet let, co česká odnož rakouské firmy Sonnentor na jihu Moravy vyrábí bylinné čaje. A takové výročí si rozhodně zaslouží pořádnou oslavu.

Chladné a deštivé nedělní ráno rozhodně nenapovídá tomu, že by se v jihomoravských Čejkovicích měla pořádat slavnost oslavující produkty firmy, která má ve svém jméně i logu rozzářené slunce.

I přes tuto nepřízeň počasí se však v areálu společnosti Sonnentor konají už osmé Bylinkové slavnosti. Tato oslava úrody a darů přírody se v Bylinkovém ráji, jak Sonnentor nazývá svůj komplex výrobních budov i záhonků s voňavými bylinkami, pořádá vždy první zářijovou neděli. Letošní slavnosti jsou ale výjimečné. Tento rok je to už pětadvacet let, co česká odnož rakouské firmy Sonnentor na jihu Moravy vyrábí bylinné čaje. A takové výročí si rozhodně zaslouží pořádnou oslavu.

Pokora před Bohem

Za dobrou úrodu a všechny dary přírody by se mělo děkovat. Proto Bylinkové slavnosti zahajuje v kostele sv. Kunhuty slavnostní bohoslužba za úrodu, pěstitele a účastníky Bylinkových slavností. Mši slouží charismatický opat želivského kláštera Jáchym Šimek.

Z laskavého opatova kázání o lásce a radosti dýchá pocit pokory a vděčnosti na každého, ať už v Boha věří, nebo ne. Za doprovodu klavíru jsou v průběhu mše k oltáři přinášeny dary v podobě chleba, vína a bylin, jako je máta, šalvěj nebo růže. Tyto dary jsou požehnány a každý účastník mše je při odchodu z kostela obdarován kouskem požehnaného chleba.

Ani v pravé poledne, kdy bohoslužba končí, počasí nevypadá slunečně. Přesto do kopce, na jehož vrcholu se rozkládá Bylinkový ráj, míří proudy natěšených příznivců bylinek a firmy Sonnentor.

Na pódium vystavěné přímo před výrobními halami Sonnentoru, kde celý den obstarává hudební doprovod Varmužova cimbálová muzika, se z kostela také přesunul želivský opat Jáchym Šimek a zakladatel českého Sonnentoru Tomáš Mitáček. I zde probíhá žehnání bylin. Pokora před Bohem je důležitá, neboť jak připomíná Tomáš Mitáček: Bez Božího požehnání, marné lidské počínání.

Narozeninový čaj

Letošní Bylinkové slavnosti jsou pětadvacátými narozeninami českého Sonnentoru. Jako dárek si firma nadělila nové kanceláře a jubilejní čaj Tady roste radost. Oba dva dárky zakladatel Sonnentoru na pódiu představil a želivský opat je následně požehnal.

Bylinný čaj s optimistickým názvem Tady roste radost vznikl na základě návrhů a chuťových preferencí mnoha čejkovických zaměstnanců Sonnentoru. Že se tato společná práce vydařila, dokládá i skutečnost, že čaj už získal ocenění Regionální potravina 2017 a Česká biopotravina 2017. Čajová směs obsahuje výhradně české bylinky a v její chuti příjemně vyniká jemná chuť máty.

Bylinky v čaji, koření i pivu

Jak tento, tak i všechny další čaje z nabídky Sonnentoru se v průběhu Bylinkových slavností servírují v improvizované čajovně zařízené v bylinkovém skladišti. Lidé si zde mohou odpočinout v plážových lehátkách rozložených přímo pod balíky sušených bylin uložených v obřích regálech. Kde by mohl bylinkový čaj chutnat lépe než přímo na místě, kde vzniká? Z obrovských balíků popsaných názvy jednotlivých bylinek se line omamná vůně, které se jen těžko odolává.

Asi jsem nebyla jediná, kdo z čajovny ještě s chutí bylinkového čaje na jazyku zamířil přímo do podnikového obchůdku Sonnentoru. Zde je možné nakoupit veškerý sortiment společnosti od bylinkových čajů přes zelenou kávu až po kořenicí směsi. Z té velké nabídky za zmínku stojí především nová řada koření s názvem Sbohem, soli. Jedná se o směs sušené zeleniny a koření, která je chuťově tak pestrá, že jí lze snadno při vaření nahradit sůl.

Prodejna Sonnentoru ovšem nebyla jediným místem, kde bylo možné na Bylinkových slavnostech utrácet peníze za dobré a zdravé produkty. Prostor celého venkovního areálu obsadil řemeslný trh a mini bio jarmark. Stánky zde voněly čerstvě pečenými sušenkami, pohankovými palačinkami a přírodní kosmetikou.

Obzvlášť žádaný byl horký hostětínský mošt, který aspoň na chvíli dokázal zahřát v nevlídném počasí. A i přesto, že studený vítr a déšť moc nepřály osvěžujícímu pivu, ochutnávce bylinkového piva dokázal jen málokdo odolat. Pivo s meduňkou a růží vzniklo na přání Sonnentoru v nedalekém pivovaru Mazák z Dolních Bojanovic. Výsledkem této spolupráce je důkaz, že bylinky pivu rozhodně svědčí.

Bez odpadu

Jednorázových kelímků, příborů a talířků se za celý den na slavnostech použilo bezpočet. Přesto tato událost byla bezodpadová. Veškeré jídlo i pití se podávalo v nádobí z kompostovatelného materiálu. Sonnentor tak navazuje na pozitivní zkušenosti z loňských slavností, kdy byl všechen odpad z této události na skládce v deset kilometrů vzdálených Mutěnicích přeměněn na kompost, který zdejší zemědělci následně využívají při pěstování vinné révy a dalších plodin.

Je tak dost možné, že ten, kdo si letos z návštěvy Čejkovic kromě bylinkových čajů odvezl i burčák, pil šťávu z hroznů, které vyrostly na talířcích a příborech z loňských slavností.

Bylinky pro duši

I když nevlídný studený vítr nevytváří příliš přívětivou atmosféru pro slavnost pod širým nebem, vypadá to, že si z toho nikdo z účastníků Bylinkových slavností nedělá těžkou hlavu. Nálada je víc než pohodová. Lidé se zahřívají horkým moštem, ochutnávají produkty jednotlivých prodejců a nechávají se bavit pestrým programem na venkovním pódiu i uvnitř výrobních hal.

Galerie: Bylinkové slavnosti v Sonnentoru 2016

Shodou okolností jsem den před Bylinkovými slavnostmi navštívila brněnský Apetit piknik spojený s chilli festivalem. Z přeplněné akce plné jídla a pití na mě padala smutná nálada. Lidé do sebe ve stísněných uličkách mezi stánky vráželi, zaslechnuté hovory zněly vychloubačně, pocit konzumu převažoval nad radostí z akce.

Čejkovické slavnosti pro mě byly ale velkým vzpružením. Celá událost byla ukázkou toho, že kromě jídla, kterému se v posledních letech tak rádi věnujeme, jsou zde i další důležité aspekty, jako jsou ochrana přírody, úcta k jejím darům a pokora před její sílou, na které bychom neměli zapomínat.

Na Bylinkových slavnostech mezi návštěvníky převažovaly rodiny s dětmi. Za celý den jsem ale nezaznamenala jediný nespokojený dětský pláč. Možná slovo ráj v názvu sonnentorského areálu není vůbec přehnané.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Cestovatelka a publicistka. Na svých cestách se zaměřuje především na poznávání místní gastronomie a foodie trendů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).