Hlavní navigace

Sušené ovoce: najdete v něm pesticidy i brouky

Redakce

Sušené ovoce se běžně používá do velikonočních mazanců, koláčů, ale jí se i jen tak. Že je v rozumné míře zdravé, o tom není pochyb, jen musíte vybrat správně. To, které není zasažené brouky nebo neobsahuje mnoho pesticidů.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V domnění, že zobeme u televize zdravě, si namísto chipsů domů kupujeme sušené ovoce. A přestože ho konzumujeme s mírou, neboť je v něm velké množství přirozeně (a někdy i nepřirozeně) se vyskytujících cukrů, zas tak zdravě si nepočínáme. Sušené ovoce je totiž bohužel poměrně často nejakostní a nebezpečné. Alespoň do těchto kategorií ho řadí inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

V sušeném ovoci jsou problémem pesticidy

Aktuálně SZPI řeší nález rozinek, u nichž laboratorní rozbor potvrdil nadlimitní přítomnost látky ochratoxin A, což je látka produkovaná plísněmi, která má v případě konzumace nežádoucí dopad na lidské zdraví. Zjištěné množství dvacet devět mikrogramů na kilogram téměř trojnásobně překročilo zákonem maximální povolené množství deset mikrogramů na kilogram.

Diners_Vanoce2019

Není to ovšem ojedinělý případ, kdy se inspektoři setkali s podobně závadným zpracovaným ovocem. Často naráží na plody, u nichž je překročen maximální limit reziduí pesticidu carbofuranu, což je jeden z nejjedovatějších karbamátových pesticidů. Loni je překvapil i nález sušených plodů obsahující devět let zakázaný přípravek na hubení hmyzu Propargit.

Jaké druhy ovoce měly od začátku roku 2017 až do dnes nejčastěji potíže s obsahem pesticidů, barviv a škůdců, ukazuje naše galerie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).