Původně měl jiné cíle a třeba se opravdu snažil pacientům v době, kdy ještě neexistovala anestezie, pomoci. Od příšerné bolesti odváděl jejich pozornost tanečnicemi, dechovými kapelami, whisky a někdy i naředěným kokainem.
Tvrdil, že jednou za jediný den vytrhl 357 zubů, ze kterých si na památku udělal náhrdelník. Navzdory všemu si dokázal vybudovat úspěšnou praxi a zbohatnout. Je ukázkou toho, jak se dá podnikat – dokázal si vydělat tři miliony dolarů za rok. Do dějin se však spíše zapsal jako podvodný zubař, který ostatním lezl na nervy. Stal se však svého druhu legendou.
Trhání zubů jako cirkusové číslo
Edgar R. R. Parker (1872–1952), který si později změnil jméno na Painless Parker neboli Bezbolestný Parker, se narodil v Kanadě. Po neúspěšných a nedokončených studiích začal pracovat jako kuchař na lodi a obchodní cestující.
Toužil po tom stát se lékařem, ale neměl na studia peníze. Nejvíc jej zaujala stomatologie. Aby mohl zaplatit školné, začal si předčasně vydělávat podomní zubařskou praxí, za což ho ale ze studií samozřejmě vyhodili. Nakonec údajně děkana uprosil a v roce 1892 získal diplom.
Jenomže i tak není jasné, zda skutečně školu dokončil a lékařský diplom získal. Pacienty neměl a pořád přemýšlel, jak se uživit. Nakonec dostal zajímavý nápad: založil si putovní lékařskou show, která se proslavila jako Parker Dental Circus.
Bojíte se zubaře?
A tak brázdil severoamerickou divočinu a trhal lidem zuby. Kovbojům, zlatokopům, štamgastům saloonů. Nakonec si v roce 1897 otevřel v Brooklynu zubařskou praxi a najímal zaměstnance, aby mu pomáhali s provozem ordinace. Konečně se mu dařilo vydělávat slušné peníze.
V roce 1913 dokonce koupil putovní cirkus se všemi artisty, slony, hadími muži, klauny a hlasitou dechovkou a rozhodl se, že v rámci představení bude na jevišti trhat zuby s veškerou parádou. Aby to lidi tolik nebolelo, posilňoval je whisky nebo naředěným kokainem, kterému říkal „hydrokain”.
Sliboval, že to nebude bolet
Jeho procedura stála 50 centů, ale pokud by to bolelo, nabízel pacientovi jako odškodné 5 dolarů. Většinou na to nikdy nedošlo, měl zkrátka kouzlo osobnosti. Nicméně v průběhu jeho života se našla spousta lidí, která si na něj stěžovala a podávala žaloby.
Za klamavou reklamu, protože trhání zubů nikdy není bezbolestné a lokální anestezie v té době ještě neexistovala, byl Parker obviněn z porušení zákona. Právě proto si chytře a legálně změnil své jméno na Painless, což mu samo o sobě dělalo reklamu.
Během extrakce nechával hrát dechovku hodně nahlas, aby publikum neslyšelo sténání nebo řev nebožáka, kterému řádil s kleštěmi v ústech. Jednou tvrdil, že za jediný den v tomto cirkuse vytrhnul 357 zubů a na památku si z nich vyrobil náhrdelník. Ten je dodnes k vidění v jednom severoamerickém muzeu.
Rád také přednášel na téma dentální hygieny a rozdával lidem ústní vody a pasty zdarma. Jako artefakt si nosil kbelík plný vytrhnutých zubů. Jednou léčil i hrocha jménem Lucas.
Publicitu získal svými potrhlými kousky, docela zbohatl a tak si mohl otevřít desítky ordinací po celé Severní Americe, což mu přineslo další peníze. Prodával i zubní pasty a dentální vody, které nesly jeho jméno Painless Parker, měl přes 240 zaměstnanců, včetně 75 zubařů.
Galerie: Historie stomatologie
Bavilo ho provokovat zubaře
Celý svůj život bojoval se zákony, licencemi a zubaři, kteří mu nepřáli. Několikrát mu byla odebrána licence a dostal pokutu, měli jej za šarlatána a on se pak soudil pro pomluvy. Ceny měl lidové a dostupné i pro chudé klienty a zdálo se, že všechno nakonec nedělá pro sebe, ale pro lidi. Často se dokonce vědomě pokoušel zubaře naštvat a snad se tím vyloženě bavil.
Za svůj život zplodil tři děti, dvě dcery a jednoho syna. Dožil se osmdesátky a zemřel na onemocnění srdce v nemocnici v San Franciscu.
Jeho životní příběh fascinoval mnohé. Proto už za života Painless Parkera vznikla westernová komedie inspirována jeho životem. Premiéru měla v roce 1948 a jmenovala se Bledá tvář. O jeho prapodivné zubařské praxi a zajímavém životě bylo napsáno i několik knih. Náhrdelník ze zubů i kbelík plný vytrhnutých zubů se dochovaly a odpočívají v historickém muzeu Temple University. Jedna z ordinací, v níž Parker ordinoval, dodnes existuje v Los Angeles a provozuje se tam zubní praxe.
Ať už byl Painless Parker podvodník a spíše showman než zubař, lze mu k dobru přičíst prosazování preventivní péče o chrup a snahu o bezbolestné trhání zubů. Lokální anestezie se v té době totiž ještě běžně nepoužívala.
Zdroje:
Atlas Obscura: Curious Fact of the Week: When Dental Work Came With Song, Dance, and Cocaine
BBC.com: Painless Parker: Part dentist, part showman, all American
Smithsonian magazine: A Brief History of America’s Most Outrageous Dentist