Hlavní navigace

zubař

Oil pulling – cucání oleje bělí zuby. No, to určitě…

Tzv. mlgání oleje v ústech po dobu až půl hodiny má údajně zuby detoxikovat a vybělit. Dělají to tak prý stovky lidí vyznávajících tradiční indické lékařství – ájurvédu. Pravda, něco podobného dělají, ale vůbec ne kvůli bělení.

28. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Odstraňovat zubní kámen octem nebo MMS může jen blázen

Zubní kámen hyzdí zuby, a hlavně přispívá k jejich kažení. Chceme se ho proto zbavit, ideálně doma, protože na dentální hygieně to stojí moc peněz. Lijeme si do úst ocet, sodu i MMS. Prostě blázníme.

Doba čtení: 5 minut

Zubařka z Brna, ke které chcete chodit s celou rodinou

Zubařka, které se ani děti nebojí. Dokáže se vcítit do jejich kůže, být jim kamarádem, rádcem i pomocníkem se zubním kazem. Jednu takovou jsme našli v Brně, tohle je její příběh.

27. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Muži nechodí k zubaři ze strachu. A ženy?

Na jednoho zubaře u nás připadá 1411 obyvatel. Ke stomatologovi ale chodíme méně, než bychom měli. Ukazují to nejnovější data Českého statistického úřadu.

22. 5. 2018 14:11
Doba čtení: 1 minuta

Jak vypadá ideální chrup

Je libo dokonalý úsměv? Zubaři sice mají definován zubní ideál, ale upozorňují, že zásadním kritériem dokonalého úsměvu zůstává zdraví zubů i dásní.

28. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

5 kroků, po kterých se už nikdy nebudete bát zubaře

Jak mít zdravé zuby? Jednoduše a levně. Cestou ke krásnému a zdravému úsměvu je totiž prevence. Základem je 5 kroků.

20. 3. 2018 12:03
Doba čtení: 3 minuty

Kdy zubař využije kompozitní výplň a kdy keramiku?

Potřebujete vyspravit zub, odvrtat kaz nebo vyplnit díru mezi zuby? Váháte nad tím, jakou výplň zvolit? Poradíme, jaké druhy se nač využívají.

25. 7. 2016 11:00
Doba čtení: 4 minuty

Co si počít, když vás zubař nechce zaregistrovat?

Nemůžete sehnat zubaře? Pomůže pojišťovna i web, kde je pravidelně aktualizován seznam lékařů, kteří nové pacienty do své péče registrují.

18. 1. 2016 11:27
Doba čtení: 1 minuta

Má cenu odpírat dětem na Vánoce sladkosti?

Asi každý rodič přeje svému dítěti zdravé zuby. Má smysl zakazovat jim kvůli tomu sladké?

16. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Krvácejí vám dásně?

Proč zubní lékaři se zánětem dásně tak otravují, když to nebolí? Že by je platily firmy vyrábějící mezizubní kartáčky? Bohužel pro zubaře tomu tak není.

Doba čtení: 3 minuty

Lupání v čelisti není nevinné

Když nám „přeskakuje“ čelist, není to jen důvod k tomu, abychom při slavnostní večeři méně otevírali pusu a nerušili nepříjemným „křupáním v pantech“ své okolí. Znamená to taky, že máme navštívit stomatologa.

2. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Stěžujete si na zubaře? Kontrola je výsměch

Nemám valné zkušenosti se zubaři. Jeden mi zjizvil tvář, druhý zpackal plombu a třetí si nesundal rukavice, ani když otvíral okno, psal do počítače a následně mi kontroloval chrup. Jak dopadla stížnost?

Doba čtení: 4 minuty

Fůůůj! To jsou moje zuby?

Intraorální kamera je báječná věc. Odzvonilo časům, kdy mohl zubař půl hodiny něco patlat na horní šestce, návštěvu ukončit obligátním pokynem „vypláchněte si“ a vy jste nebyli schopni zjistit, co že se to uprostřed vaší hlavy tak dlouhou dobu dělo.

21. 9. 2015 8:30
Doba čtení: 3 minuty

Rohlíková apokalypsa

Jsem člověk veskrze netechnický. Žárovku na štaflích vyměňuji se silnou závratí a při vyhozených pojistkách, ačkoliv nevěřím na elektrický proud. O to víc však věřím lidem, kteří se živí tím, čemu sám nerozumím. Takže skoro všem.

Doba čtení: 3 minuty

O mléčných zubech: Dítě není tvor vhodný k zubnímu ošetření

Podezřívám Matku přírodu nebo libovolnou nadpřirozenou entitu zvanou různými božskými jmény, že dočasnými zuby vybavila děti z čiré škodolibosti. Proč?

17. 7. 2015 9:50
Doba čtení: 3 minuty

10 vět, po kterých zubař potřebuje panáka

Před návštěvou zubaře se mnozí klepou. Z čeho jdou do kolen zubaři?

Doba čtení: 2 minuty

Nejvíc kazů se dělá v pěti letech

Víte, že vývoj zubů začíná už před narozením? A že první zuby souvisí se stálým chrupem? Rodiče mnohdy nechápou, proč musí být mléčné zuby dětí zdravé. Jak mít zdravý chrup od kolébky až po dospělost?

5. 3. 2015 15:18
Doba čtení: 3 minuty

Jak zachránit zub před vytržením

Zub není jen bílá dutá perlička. Pod sklovinou a zubovinou se nachází zubní dřeň plná cév a nervů, které umí potrápit nejen velkou bolestí. „Zubní nervy umí jít pěkně na nervy,“ říká lékař.

17. 2. 2015 8:30
Doba čtení: 3 minuty

Budeme nebožtíkům trhat zuby, aby nám tu nekazili vzduch? Tak určitě

Agentura Reuters přišla s věru kuriózní zprávou. Jednou z možností, jak snížit emise rtuti v ovzduší, je prý odstraňování chrupu před kremací. Zubaři vysvětlují, proč je to ještě větší nesmysl, než se zdá na první pohled.

Doba čtení: 4 minuty

Zastaralá léčba zubního váčku je k ničemu

Pokud vám zubař na váček předepíše antibiotika a problém jinak neřeší, léčí pouze akutní příznaky. Příčina váčku zůstává a čeká ve vašich ústech na svou příležitost.

Doba čtení: 5 minut

Čištění zubní protézy prodlouží její život

Snímacím zubním náhradám, protézám, se říká třetí zuby. „Narostou“ obvykle v již pokročilém věku a jejich majitelé s nimi mívají potíže, jimž by se dalo předejít.

4. 9. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Musí vás vzít zubař?

Zubař „na pojišťovnu“ je dlouhodobě, zejména v některých oblastech, nedostatkové zboží. Pokud takového najdete, může vás přesto odmítnout. Co pak?

26. 8. 2014 12:16
Doba čtení: 2 minuty

Roman Šmucler: Když má doktor slevu, je to špatné znamení

Známý lékař a moderátor si nebere servítky. „Nelegální doktoři píchají místo botulotoxinu vodu, ohrožují pacienty, okrádají stát a nikomu to nevadí,“ kritizuje poměry v estetické medicíně.

Doba čtení: 8 minut

Zubní implantáty: Jen mezera je zadarmo

Pacient bez peněz nemá prakticky šanci na důstojnou náhradu chybějících zubů. Proč tomu tak je a proč je i přesto důležité mezeru po zubu vyplnit?

Doba čtení: 5 minut

Špatné zuby máme v rodině a další mýty o zubním kazu

Jen třetina českých školáků má zuby bez kazu a stav chrupu dospělých je tristní. Zatímco zubaři varují před nedostatečnou prevencí, mnozí pacienti o kazech buď nic nevědí, nebo podléhají pověrám.

Doba čtení: 4 minuty

Transplantace zubu je levnější a kvalitnější než implantát

Mnoho lidí má v ústech díru po zubu. Zkazil se, vypadl, vyrazili si ho… Málokdo však ví, že ve vlastní puse máme zásobárnu, kterou lze v některých případech použít.

Doba čtení: 5 minut

Zubaři okradli pojištovnu na plombách o 2,4 miliónu

VZP začalala s hloubkovými kontrolami stomatologů. Závěr? Zubaři vykazují pojišťovně výrazně větší počet plomb, než skutečně pacientům udělali. Tři stomatologové už u VZP skončili.

Doba čtení: 2 minuty

Zubaři dostanou víc peněz za plomby

VZP jako první pojišťovna zvýšila platby za amalgámové plomby. Stomatologové hrozili, že pokud se částka za výkon nezvýší, budou jej chtít hradit hotově od pacientů.

Doba čtení: 1 minuta

Kořenové kanálky „bolí“ i v dávno mrtvém zubu

O zubních kanálcích ani nevíme, dokud se nezanítí. Pak jsou příčinou bolesti, dokonce i v již mrtvém zubu. Infekci je třeba zlikvidovat, ale mechanické čištění kanálku na to nestačí.

Doba čtení: 4 minuty

Bílá plomba vyžaduje absolutní sucho. Jediná kapka sliny vadí

Amalgám, nebo bílá plomba? Pokud jde o vzhled, bílá výplň jasně vede. Proti ní mluví cena a také občasná výhrada, že plomby nedrží – může se to stát, pokud zubař odvede nekvalitní práci.

Doba čtení: 7 minut