Hlavní navigace

Tuzemských třešní prodají tuny, zahraniční neberou. Projekt Česká farma v řetězci Billa

9. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Billa
Kolik ovoce a zeleniny v supermarketech je původem z České republiky? Jak kde. Jedním z projektů, které se zaměřují na podporu lokálních dodavatelů a potravin, je Česká farma v prodejnách Billa.

V tomto maloobchodním řetězci představuje lokální produkce více než třetinu z celkového sortimentu ovoce a zeleniny. Billa přišla s projektem České farmy v létě roku 2012, letos tedy běží již desátou sezónu a za tu dobu se značně rozrostl.

Zájem byl, chyběli dodavatelé

Billa se již od roku 2011 více zaměřovala na možnosti rozšiřování sortimentu, zejména pak na lokálního sezónního ovoce a zeleniny ve své stálé nabídce; o rok později začala prodávat toto zboží přímo pod značkou Česká farma. Zpočátku se jednalo pouze o sezónní prodej a omezenou nabídku, například okurky, rajčata, cibuli nebo česnek. Spolupráce s velkým řetězcem má svá specifika a společnost narážela na potíže se zajištěním dodavatelů:

„V sortimentu ovoce a zeleniny z České republiky je pro místní dodavatele poměrně složité vyhovět požadavkům na zásobování všech více než dvou stovek prodejen. Velkým úskalím bylo pro pěstitele nejen uspokojení naší poptávky, ale například i zajištění logistiky, plynulosti závozů, množství objednávaných plodin a jejich kvalita,“ uvedl tehdy Jaroslaw Szczypka, generální ředitel společnosti Billa ČR.

Na prodejnách začala Billa lokální produkci speciálně označovat nápisem a logem s českou krajinou, někde měl tradiční původ symbolizovat i dřevěný trakař využitý k prezentaci zboží namísto klasických regálů.

Z českých polí a sadů, bez ohledu na vyšší cenu

Nabídka, ale i zájem zákazníků postupně rostly. „Zhruba do roku 2017 nebyl původ produktů pro zákazníky tak důležitý, nejvýznamnějším ukazatelem byla cena,“ vysvětluje mluvčí Billy Dana Bratánková stále se zvyšující odbyt, zejména v posledních letech, kdy lidé více sledují, odkud potraviny pocházejí.


Autor: Billa

Vývoj prodeje sortimentu Česká farma

V roce 2019 Billa zaznamenala do té doby rekordní prodeje českého ovoce a zeleniny ve svých obchodech, kdy jen od ledna do září zákazníci nakoupili 17 526 262 kg/ks ovoce a zeleniny od místních producentů pod privátní značkou Česká farma. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku šlo o 13% navýšení. „To pro lepší představu odpovídá nárůstu o 139 naložených kamionů nebo téměř o 4450 palet českého ovoce a zeleniny,“ přibližuje Dana Bratánková.

Výsledky o rok později tyto údaje ještě překonaly a celoroční prodej zboží z České farmy stoupl o dalších 9,5 %, což představuje zhruba 132 kamionů nebo 4224 palet plných výpěstků.

„Dlouhodobá spolupráce s českými farmáři nám dělá velkou radost a jsme rádi, že jsme součástí jejich úspěchu,“ říká mluvčí. Za uvedenými nárůsty stojí také rozšiřování sortimentu Billy o další tuzemské ovoce a zeleninu. V nabídce se tak od českých sadařů a farmářů objevily například borůvky, meruňky, červený rybíz, maliny, brokolice nebo cukrová kukuřice. Produkty jsou podrobovány přísným laboratorním zkouškám v akreditovaných laboratořích.


Autor: Billa

TOP 10 ze sortimentu České farmy

Vrtkavost počasí a požadavky na kvalitní, čerstvé a co nejméně ošetřované plody se někdy odrážejí na vyšších cenách. Zákazníci však oceňují nejen kvalitu a čerstvost, v rozhodování hraje roli také podpora tuzemských pěstitelů i krajiny.

Stovka druhů českého ovoce a zeleniny

Dnes se Billa může pochlubit tím, že prodává například české, respektive moravské meruňky, třešně, saláty, ředkvičky a mnoho dalších druhů ovoce i zeleniny. Celkem má nyní v sortimentu bez jednoho stovku druhů z lokální produkce. Je jen škoda, že potraviny z České farmy nejsou na prodejnách lépe odlišeny, celkem pestrá nabídka je nabízena mezi zahraničním zbožím, a zákazník tak musí regionální produkty sám hledat. Záleží samozřejmě na sezóně, během léta je sortiment pestřejší.

Billa tak pod značkou Česká farma nabízí aktuálně například meruňky od českých sadařů. „Protože pocházejí z tuzemska, nebylo třeba je nijak mimořádně ošetřovat nebo předčasně sklízet, aby vydržely extra čas potřebný na jejich přepravu. Meruňky pod značkou Česká farma jsou jeden den sklizeny českými sadaři a druhý den ráno už je zákazníci najdou na pultech našich supermarketů po celé České republice,“ říká Dana Bratánková.

10. sezóna České farmy v prodejnách Billa

Z českých polí a sadů, dnes sklizeno, zítra v regálech supermarketů Billa.

  • Výhradně ovoce a zelenina pěstované na českých farmách.
  • 99 druhů od více než 20 lokálních pěstitelů
  • 35 % z celého sortimentu ovoce a zeleniny

V současné době naleznete produkty označené logem Česká farma v regálech obchodů Billa celoročně.

Dalším bonusem regionální produkce je fakt, že se tak ušetří zbytečné obaly. „V momentě, kdy je přepravní vzdálenost co možná nejkratší (ideálně regionální, či alespoň českého původu), lze v některých případech od použití obalu ustoupit, jelikož se potravina dostane od farmáře na pult prodejny v co nejkratším čase,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro server Vitalia.cz Ivan Holub, koordinátor udržitelného rozvoje Billy. Podpora regionální produkce je jen jednou z mnoha aktivit, kterým se společnost v tomto směru věnuje.

Billa prodává i české jahody, konkrétně pocházejí z farmy poblíž Předměřic nad Jizerou. Pěstují se na poli, podložené slámou nebo v tunelových fóliovnících. Lokální jsou také třešně. Dana Bratánková v této souvislosti reaguje na nedávné tvrzení v článku ČTK, podle kterého české řetězce vůbec neodebírají tuzemské třešně. Není to pravda, v případě Billy je tomu přesně naopak, jak vysvětluje mluvčí:

„Společnost Billa odebírá ze 100 % třešně od českých sadařů, ze zahraniční produkce třešně dlouhodobě neodebíráme. Spolupracujeme například se sady v Bílém Podolí, Libčanech nebo Daminěvsi.“

Jen v roce 2019 prodala Billa na 100 tun tuzemských třešní, což představovalo více než 6% nárůst oproti roku 2018. V roce 2020 byla produkce třešní ovlivněna negativním vývojem počasí, proto jich v obchodech řetězce bylo k mání jen necelých 20 tun. „Letošní rok je pro produkci třešní znovu velmi příznivý, proto je zákazníci společnosti Billa nalezli v regálech pod označením Česká farma v balení po 500 g i volně,“ říká Dana Bratánková.

K top dodavatelům České farmy patří například Jaroslav Bodlák, který do prodejen Billy dodává petržel, mrkev či celer. Družstvo Litozel zastupuje producenty cukety, hrášku nebo kedluben. Z firmy CZ Fruit putuje do Billy ovoce – třešně, švestky, jablka, rybíz, meruňky a broskve. Společnost Český chřest je dodavatel bílého i zeleného chřestu, Blanická s.r.o. zase mnoha druhů zeleniny i ovoce, mj. šesti odrůd rajčat, brokolice, cibule, jahod, malin, bílého i červeného zelí, petržele, mrkve, okurek, borůvek, kukuřice, bezsemenných melounů, kapusty, papriky či jablek. Euro Agras dodává brambory a Farma Luděk a Irena Bodlákovi farmářskou zeleninu – bílé zelí, kapustu, dýně či brambory.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).