Hlavní navigace

české potraviny

Boží dary – příběh znojemských okurek i dalších českých potravin

Celkem osm příběhů českých potravin si mohou diváci České televize poslechnout vždy ve středu a v pátek kolem šesté hodiny večerní na druhém programu ČT. Nebo si také mohou přečíst knihu Boží dar, která v edici České televize spatřila světlo světa před několika dny jako plod spolupráce s ministerstvem zemědělství a Potravinářskou komorou ČR.

28. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Proč jsou na některých trzích farmáři, ale jinde překupníci

Upřímně řečeno – je to problém téměř od samého začátku. Avšak nejsou trhy jako trhy – na některých překupníky nenajdete.

Doba čtení: 3 minuty

Antibiotika v českých vejcích? Je to poplašná zpráva

Média obletěla zpráva o tom, že česká vejce obsahují antibiotika. Proti čemuž se striktně ohradila Českomoravská drůbežářská unie. Kontroly jsou ale zvýšené, a to jak u dovozových vajec, tak u těch českých.

30. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Povinně české potraviny – odnese to zákazník

Administrativně stanovený podíl českých potravin v obchodech nepomůže spotřebitelům, jenže možná ani výrobcům. Existuje cesta, jak prodávat víc českých potravin, ale kvóty to nejsou.

7. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ministerstvo dá milion korun na další testování dvojí kvality potravin

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě kritizuje tzv. dvojí kvalitu potravin. Tedy skutečnost, že potraviny prodávané v České republice, ale třeba také na Slovensku či Maďarsku, jsou horší kvality než v západní Evropě.

1. 3. 2018 10:33
Doba čtení: 4 minuty

Produkujeme 13× více drůbeže a 6× více sýra než za ČSSR, na Německo to nestačí

Produktivita našeho potravinářství roste, ale proti EU je to pořád málo. Češi vyrábí potraviny neefektivně, a i proto jsou drahé.

1. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak se pečou 100% české piškoty

Kulaté piškoty jsou u nás velmi oblíbené, jejich skutečně českých výrobců je přitom málo. Firma Perník se chlubí označením Česká chuť a tradiční výrobou.

Doba čtení: 5 minut

Jak se vyrábějí klasické rumové pralinky

Zajímá vás, jak „obalit tekutinu čokoládou, aby nevytekla“? Tušíte, kolik je v rumových pralinkách rumu a jak se tato tradiční pochoutka vyrábí?

Doba čtení: 3 minuty

Pokles zájmu o farmářské trhy je důsledkem politiky státu

Trvalo zhruba osm let, než si farmářské trhy vybudovaly svoji pozici, našly stálé dodavatele a zákazníky. Jak dlouho bude trvat, než se podaří jejich likvidace?

Doba čtení: 3 minuty

Jsme popelnice Evropy? Ptali jsme se ministra

Výsledky průzkumu dvojí kvality potravin, které v minulém týdnu zaplavily všechna média, nepřinesly tak přesvědčivé výsledky, jak někteří očekávali. Co na ně říká ministr zemědělství, považuje kvalitu českých potravin za srovnatelnou s tou zahraniční?

18. 7. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Porovnejte: místní rajčata oproti dovozu

Tuzemská rajčata mají mnoho výhod oproti svým „rudým bratrům“ z pěstíren a dalekých krajin.

Doba čtení: 4 minuty

Kvůli EET skončí mnohé stánkové prodeje potravin

Zavedení elektronické evidence tržeb pocítí letos negativně návštěvníci farmářských či selských trhů i výlovů rybníků. EET postihne kvalitní české potraviny.

Doba čtení: 3 minuty

Církev vyrábí potraviny: originální, bio a české

Nabídka klášterních produktů a služeb pro spotřebitele pomalu roste. Církev vaří pivo, pěstuje bio, provozuje restaurace… Je škoda, že se toho o těchto službách a hlavně „církevních potravinách“ moc neví.

Doba čtení: 3 minuty

Penny Market podporuje české potraviny

Maloobchodní řetězec Penny Market chce ještě více než dosud zvyšovat podíl potravin od tuzemských dodavatelů.

Doba čtení: 2 minuty

Kupujete český česnek? Je to trik

Svým způsobem to není vlastně žádné překvapení – značná část v maloobchodech prodávaného česneku, který je označen jako „český česnek“, ve skutečnosti českým česnekem není.

Doba čtení: 3 minuty

Za 60 miliónů se ministr dozvěděl, že Češi rádi soutěží

Očekávání splněna, do soutěže prý přišlo víc soutěžních karet, než čekali. Jenže cílem celé kampaně České Vánoce nebylo pokořit metu, ale zvýšit prodej kvalitních potravin. Podařilo se?

Doba čtení: 4 minuty

Češi a Poláci mají rádi stejné obchody i jídla

Česko polské vztahy, pokud jde o potraviny, jsou poslední dobou na bodu mrazu. Přesto máme i leccos společného, třeba zálibu v mobilních aplikacích, preferujeme stejné obchody, ale i jídla.

Doba čtení: 3 minuty

Potraviny s označením „Česká kvalita“ pocházejí z Polska

Penny Market prodává polské potraviny coby „Českou kvalitu“, a to dokonce opakovaně a navzdory zásahu potravinářské inspekce.

Doba čtení: 1 minuta

České potraviny na trhu – jak je poznáte?

Jak poznáme český výrobek? Nově má nejméně 75 % složek k výrobě „české potraviny“ pocházet z ČR. Zbytek odkudkoli. Taková definice české potraviny je nepřijatelná.

19. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Čeští maloobchodníci hlásí: Není pravda, že neexistujeme

Idea národního maloobchodního potravinářského řetězce, po kterém veřejně a opakovaně v minulosti volal prezident ČR Miloš Zeman, je naplněna. Respektive, je institucionalizována.

Doba čtení: 3 minuty

Plňte normy, soudruzi

Proč se u nás nedaří prodeji skutečně českých potravin ze dvora? Nabídce farmářských produktů brání národní byrokracie.

Doba čtení: 4 minuty

Další peníze pro české potraviny. Utrácíme účelně?

Ještě nevyvanul puch po aféře s promrhanými penězi za Klasu a Regionální potravinu a ministr zemědělství dává padesát miliónů na podporu českých potravin. Je to dobře.

Doba čtení: 4 minuty

S obchodními partnery se neválčí, ale jedná. Zeman to neví

Prezident Miloš Zeman vyhlásil válku zahraničním obchodním řetězcům. Hledá se nepřítel, který je odpovědný za chyby, které pod vedením politiků udělala naše země, například přijetím špatných zákonů.

Doba čtení: 4 minuty

Za podporu potravin dal stát 1,5 miliardy, platily se z nich masáže i tenis

NKÚ se zaměřil na kampaně na podporu značek Klasa, Regionální potravina a Vína z Moravy, vína z Čech. Cíle kampaní byly většinou nekonkrétní a nikdo je nekontroloval.

Doba čtení: 3 minuty

V čem jsou čerstvé jahody unikátní? Jen vůni tvoří čtyři sta látek

Chuť, vůni a vlastnosti čerstvých jahod nelze ničím nahradit. Aroma náhražek jim nesahá po kotníky a dovážené podtržené jahody jsou jen chabou náhradou mimo jahodovou sezónu.

11. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

„Boží“ potraviny: Církve vaří nejen pivo

Ačkoli je téma českých kvalitních potravin s dohledatelným původem již po několik let evergreenem tuzemské žurnalistiky, málokdo tuší, že se na výrobě i prodeji podílí také – církve.

Doba čtení: 3 minuty

Konec farmářských trhů kvůli USA? Ani náhodou

Zánik farmářských trhů kvůli jednání EU a USA skutečně nehrozí. Podobná tvrzení si lze vysvětlit jen jako snahu o zviditelnění. Je ale pravda, že Amerika má pro potraviny jiná pravidla.

Doba čtení: 4 minuty

Jak se z dánského selete stane české vepřové

Nejpozději za rok budeme znát zemi původu kupovaného masa. Pozor na častý omyl – jde pouze o maso jako takové, ne o součást dalších výrobků. A ani tak stoprocentní jasno mít nebudeme.

Doba čtení: 4 minuty

V hodnocení polských potravin převažují emoce a marketing

Češi a Poláci se „perou“ o kvalitu svých potravin a používají i lehce podpásovou argumentaci. Měli bychom toho nechat, jinak se smát bude někdo třetí. A hádejte, odkud bude.

Doba čtení: 4 minuty

Ve státních institucích mají být české potraviny, vyzývá otevřený dopis

Dejte šanci českým potravinám, žádá v otevřeném dopise ministru zemědělství Asociace farmářských tržišť ČR. Jsou bezpečnější, zdravější a chutnají lépe, píší autoři.

Doba čtení: 2 minuty