Hlavní navigace

Pojišťovny nevědí, kdo je očkovaný, zvou i lidi s vakcínou. Stojí to miliony, prý se to vyplatí

9. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zdravotní pojišťovny nemají aktuální přehled, kteří z jejich klientů již mají vakcínu proti covidu. Na popud ministerstva zdravotnictví tak přesvědčují formou dopisů o potřebě očkování i ty, kteří se už očkovat nechali.

V polovině července avizovalo ministerstvo zdravotnictví záměr rozesílání dopisů s výzvou k očkování proti covidu. Podle ministra Adama Vojtěcha mají tyto dopisy rozesílat zdravotní pojišťovny, a to všem svým klientům – i těm již očkovaným.

Dopis děkovací a dopis zvací

Očkovaní lidé měli podle Vojtěcha dostat jiné znění, v němž jim jejich zdravotní pojišťovna poděkuje za zodpovědný přístup. Lidé, kteří vakcínu proti covidu dosud nemají, pak měli obdržet dopis, který by vysvětloval, proč se nechat očkovat. „Dopis má oslovit třeba seniory, kteří nemají zdravotní problémy, nechodí k lékaři a je tak těžší je k očkování přesvědčit,“ uvedl tehdy server iRozhlas.cz.

Náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík k tomu uvedl rozporuplnou informaci, že se bude jednat jak o adresné zvaní pojištěnců, tak o zasílání všem klientům pojišťovny bez rozdílu. „Adresné zvaní pojištěnců k očkování se bude týkat těch, kterým nebyla aplikována ani první dávka očkování. To znamená, že vezmeme celý registr a kdo má jednu dávku, tak vypadne,“ cituje náměstka VZP server iRozhlas.cz a pokračuje: „Dopisem chce stát oslovit hlavně seniory, kteří jsou zdraví, nechodí k lékaři a je těžké je kontaktovat. Podle Šmehlíka ale budou výzvu rozesílat i ostatním pojištěncům. Náklady se budou pohybovat v řádu jednotek milionů korun.“

VZP zvala k očkování seniory, stálo to 6 milionů

Největší zdravotní pojišťovna u nás dopisy skutečně rozeslala, ale pouze části svých klientů.

„Očkování je zdarma, prokazatelně bezpečné, účinné a dobrovolné. Jelikož patříte do prioritní věkové skupiny, kterou chceme ochránit co nejdříve, očkování Vám vřele doporučujeme,“ stojí v dopisech, které nakonec putovaly jen k vybraným pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kritériem byl věk.

Jak pro server Vitalia.cz uvedl její mluvčí Vlastimil Sršeň, VZP rozeslala svým klientům ve věkové kategorii nad šedesát let více než půl milionu zvacích dopisů na očkování proti onemocnění covid-19. „Jednalo se o nejzranitelnější a nejohroženější věkovou kategorii klientů,“ říká mluvčí a upřesňuje, že celkové náklady na rozeslání činily šest milionů korun.

Dopisy chodí, všem stejné

Ostatní pojišťovny s podobnou výzvou váhaly. „My jsme nedostali žádné instrukce od ministerstva, navíc když tato zpráva proběhla médii, tak se nám ozvali naši klienti s tím, že žádné takové dopisy nechtějí, protože to zbytečně zvýší náklady pojišťovny,“ citovaly koncem července Hospodářské noviny mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hanu Kadečkovou. Deník také uvedl, že jiné pojišťovny než VZP výzvy k očkování neposílají. Což o pár později již neplatilo.

Dopisy se začaly objevovat v poštovních schránkách klientů Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP), a to včetně mladých lidí a těch, kteří již jsou očkováni, plně i zatím první dávkou vakcíny:

„Obracíme se na vás s apelem: pojďte se očkovat a dejme společně koronaviru sbohem,“ píše VoZP tučným písmem svým již očkovaným klientům. Výběr adresátů je v tomto případě zatím nejasný, pojišťovna dosud na dotazy redakce ani přes urgenci nereagovala. Neodpovídá ani ministerstvo zdravotnictví, které původně s touto ideou přišlo.

Pojišťovny nevědí, kdo je v současnosti očkovaný

Ministerstvo nekomunikuje, a tudíž ani nevysvětluje, jak chtělo rozlišit, kdo má dostat jaký dopis. Ministr Vojtěch totiž původně mluvil o dvou verzích, jedné s pozvánkou k očkování, druhé s poděkováním, nicméně současně podle něj zdravotní pojišťovny dostávají data o očkovaných se zpožděním: „A také proto nelze cílit pouze na zatím neočkované,“ citoval ministra server Seznam Zprávy.

Ačkoli to pojišťovny přímo neuvádějí, narazily zřejmě přesně na tento problém – nemají přehled, kdo z jejich pojištěnců je již očkován nebo v jaké fázi vakcinace se nachází.

„Jednotlivá zdravotnická zařízení vykazují očkování standardně jako jiné zdravotní výkony, to znamená s odstupem až několika měsíců,“ uvedl pro server Vitalia.cz mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň. I proto bylo znění všech 509 tisíc dopisů VZP jednotné. Pojišťovna v nich děkuje již k očkování přihlášeným a ostatní prosí, aby o něm přemýšleli. Na rozdíl od dopisů, které posílá Vojenská zdravotní pojišťovna, vysvětluje VZP i to, jak se zaregistrovat a přidává další informace k tématu.

Podle předchozích prohlášení Adama Vojtěcha se má tato akce vyplatit, přestože dopisy chodí necíleně: „Nakonec je to i v zájmu pojišťoven, protože ten, kdo je naočkován, tak nemá těžký průběh a neskončí v nemocnici nebo na jednotce intenzivní péče,“ citovaly ministra Seznam Zprávy.

Podle reakcí na sociálních sítích považuje však řada lidí podobnou propagaci očkování za vyhazování veřejných peněz. Lidem se nechce věřit, že je v dnešní době problém zjistit, kdo již byl očkován, a že to pojišťovny nevědí třeba ani po několika měsících.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).