Poruchy erekce potkají polovinu mužů po padesátce. Kdy je to na doktora?

20. 11. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Potíže s erekcí se někdy nevyhnou asi žádnému muži a příčin může být mnoho a mnoho. Od méně závažných, jako jsou nervozita či únava, přes tradičně uváděný úbytek testosteronu až po zdravotní komplikace typu cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Kdy by se měl muž vydat za lékařem a kdy se nevyhne lékům?

„Potíže s dosažením a udržením potřebného ztopoření mohou někdy pociťovat i muži, kteří netrpí erektilní dysfunkcí spojenou s některou ze zdravotních příčin. Je potřeba mít na mysli, že erekce je fyziologickou reakcí na sexuální vzrušení. A pokud je toto vzrušení něčím narušeno či znemožněno, logicky to ovlivňuje také erekci,“ vysvětluje Marek Broul, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a lékař Urologického oddělení nemocnice Litoměřice.

Když je příčinou stres nebo stud

A jaké jsou nejčastější příčiny toho, že to nejde, a přitom k tomu není žádný zdravotní důvod? Většinou jde o únavu – tělesnou, velmi často ale také různé formy psychického vypětí.

Do hry mohou vstoupit i různé obavy, zda muž odvede dobrý výkon, nervozita, stud, nebo tréma. Takové situace většinou nevyžadují návštěvu lékaře. Nejsou-li potíže dlouhodobé nebo se neopakují příliš často, dokáže si většina mužů sama pomoci i bez léků. Na druhou stranu může být i v takových případech užitečným řešením krátkodobá medikace.

„Potíže s erekcí psychogenního původu vidíme nejčastěji u mladých mužů – dejme tomu ve věku 18 až 30 let. Běžně zažívají ranní erekce, masturbace jim taky nedělá potíže. Ale pokud se ještě dostatečně nenaladili na novou partnerku, na začátku selhávají, neboť nad tím moc přemýšlí. V takových případech může stačit rozhovor, který muže povzbudí k tomu si otevřeně s partnerkou promluvit o své nervozitě. Tím se uvolní,“ říká doktor Broul. 

Po problémech v sexu přišel infarkt. Potíže s erekcí mohou věštit průšvih Přečtěte si také:

Po problémech v sexu přišel infarkt. Potíže s erekcí mohou věštit průšvih

„Řešením také může být, že vybere třeba jedno balení léků a vrátí se mu jistota, že erekce funguje. Dál už pak léky nepotřebuje. Poruchy organického původu jsou nejčastější u padesátníků a starších, bývá to způsobeno hlavně úbytkem testosteronu, a to vyžaduje zase jiné léky,“ doplňuje.

Ne vždy za to může testosteron

U mužů po třicítce nebo čtyřicítce se Broul často setkává s tím, že mají z internetu načtené informace o příznacích úbytku testosteronu a následně mu připisují všechny svoje problémy včetně těch s erekcí. Stěžují si také na únavu a celkovou ztrátu chuti na sex – typicky tvrdí, že po práci už nemají sílu na nic.

„Je opravdu takový trend – hlídat testosteron a svalovat na pokles jeho hladiny různé problémy, kde je příčinou spíš nezdravý životní styl. Na rovinu, někdo je prostě líný od přírody a jeho testosteron je v pořádku. Hladina testosteronu se musí pečlivě vyšetřit, a pokud je opravdu nízká, není problém léčba náhradou hormonu. Ale nic se nemá přehánět. Pokud je hladina hormonu v normě, člověk by se měl zamyslet i nad tím, jak jí, spí, zda se hýbe, zda nemá nadváhu…,“ nabádá sexuolog. 

Určitá věková hranice, kdy opravdu mužům dochází testosteron, je podle lékaře kolem padesátky, a je přitom velmi důležité, jak tuto situaci jedinec individuálně vnímá. Stejně jako pro někoho nemusí být snížená aktivita na obtíž, naopak může znamenat velký problém pro muže aktivního nejen sexuálně, ale i ve sportu či jiných koníčcích.

„Pak je samozřejmě potřeba testosteron dodat. Do ordinací chodí i mladí kluci žadonit o doplnění hormonu, protože ho užívá kamarád, rostou mu svaly a oni by chtěli taky… ale to opravdu není důvod k léčbě,“ směje se doktor Broul.

Seniorům sex svědčí, prospívá mozku, srdci i imunitě. A většina z nich o něj stojí Přečtěte si také:

Seniorům sex svědčí, prospívá mozku, srdci i imunitě. A většina z nich o něj stojí

Někdy to bez léků nejde

Někdy je ale skutečně podání léků na místě. Kromě diagnostikovaného úbytku testosteronu může totiž za erektilní dysfunkcí stát hypertenze či jiné kardiovaskulární potíže, cukrovka, obezita, užívání některých léků a také návykových látek, včetně alkoholu a kouření. A v těchto případech už léčivé přípravky bývají nutné.

Příčinu by měl vždy stanovit lékař a Broul povzbuzuje muže, aby se nestyděli vyhledat sexuologa, když je něco trápí. „Je škoda, když začne chlap řešit problém se erekcí až třeba po pěti letech. A pak utrácí za různé léčitele, kupuje nefunkční nebo nebezpečné padělky Viagry na internetu… Přitom stačí třeba dvě vyšetření a naprosté většině mužů máme co nabídnout. Hlavně ať se vyhnou kupování jakýchkoliv pilulek s neznámým původem a složením,“ varuje.

Jak probíhá vyšetření erektilní dysfunkce 

  • Základem je důkladná anamnéza a fyzikální vyšetření. 
  • Při fyzikálním vyšetření se lékař zaměřuje na oblast pánve a zevního genitálu. 
  • Pro diagnostiku je dále potřeba vyšetření penisu v klidu i při erekci (vyvolané podáním vasoaktivní látky). 
  • Nedílnou součástí diagnostiky erektilní dysfunkce je ultrazvukové vyšetření a měření cévních průtoků. Jde o bezbolestné a neinvazivní vyšetření. 
  • Další vyšetřovací metody, jako např. rentgenová vyšetření s aplikací kontrastní látky, se provádí pouze výjimečně.

Víte, kde je v lidském těle mandibula a kolik lidí má zelené oči?

Hltáte články o zdraví, čtete knížky o doktorech a sledujete seriály z lékařského prostředí? Tak to pro vás náš test možná bude až směšně lehký.

Co dalšího může pomoci?

A co dalšího může pomoci kromě léků? Možností je také injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles. Nejde ale o nijak příjemný zákrok. A existují také chirurgická řešení, jako je trvalá implantace tzv. penilních protéz, které jsou buď částečně ohebné, nebo nafukovací. V neposlední řadě se pak nabízí i léčba rázovou vlnou.

Vhodným doplňkem léčby, ale také pomocí v situaci, kdy se dysfunkce objeví jako důsledek stresu, mohou být pomůcky volně dostupné v sexshopech. Nejčastěji jde o kombinaci vakuové pumpy, která pomůže dosáhnout potřebného prokrvení penisu, a erekčního kroužku, který pomáhá ztopoření udržet, popisuje Michal Večeřa z online sexshopu YOO.cz.

Je však důležité je používat správně a s ohledem na bezpečnostní pokyny, aby nedošlo k poškození tkáně. Také by se o jejich použití měli poradit s lékařem kardiaci, lidé s poruchou srážlivosti krve nebo po operacích a ozařování v pánevní oblasti.

Máte zkušenost se sexuální dysfunkcí?

Poruchy erekce v otázkách a odpovědích

Kolik mužů trpí poruchou erekce?

Poruchy erekce jsou poměrně časté a vyskytují se u téměř poloviny mužů nad 50 let. K vysokému výskytu vede nezdravý způsob života s mnoha rizikovými faktory. Mezi nejvýznamnější patří kouření, obezita, cukrovka a další nemoci nebo stavy, které vedou k ateroskleróze.

Jak se porucha erekce pozná?

Porucha erekce se projevuje nedostatečným ztopořením. To se může objevit náhle, nebo pozvolna. Pokud pacient pozoruje náhlou změnu kvality erekce, je na místě lékařské vyšetření. A to zejména ze dvou důvodů; jednak může být porucha erekce příznakem závažnějšího onemocnění, nebo je možná účinná léčba, a tím zlepšení kvality osobního a partnerského života.

Je možné ovlivnit zhoršenou kvalitu erekce změnou životního stylu?

Jedná se o první věc, o kterou by se muž měl pokusit ještě před návštěvou lékaře. Spočívá v redukci hmotnosti, zvýšení fyzické aktivity, omezení kouření, užívání alkoholu, kávy či jiných drog. Snížení stresových situací, řádný odpočinek a spánek.

Jsou volně prodejné preparáty na léčbu erektilní dysfunkce účinné?

Tyto tzv. přírodní preparáty nelze na základě medicíny založené na důkazech pacientům doporučit. Jedná se o heterogenní skupinu preparátu, jejichž účinnost nebyla jednoznačně prokázána. U pacientů s lehčí formou erektilní dysfunkce mohou tyto látky najít uplatnění, kde může být nezanedbatelný i tzv. placebo efekt užívání těchto přípravků.

U kterých chorob není vhodné užívat lék (iPDE-5) k podpoře erekce?

Léky k podpoře erekce nemají příliš mnoho omezení. Léky nesmí užívat pacienti s anginou pektoris (bolest na hrudi) užívající nitráty. Dále pacienti po čerstvé mozkové příhodě či infarktu. Pacienti léčeni pro hematologické, kardiální a jaterní choroby by před případným užíváním těchto přípravků toto měli konzultovat se svými ošetřujícími specialisty.

Jaké mohou být nežádoucí účinky léků (iPDE-5) užívaných v léčbě erektilní dysfunkce?

Při dodržení doporučeného dávkování jsou léky na erektilní dysfunkci velmi bezpečné s minimem nežádoucích účinků. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolest hlavy, zčervenání obličeje, zažívací obtíže, překrvení nosní sliznice. Obávaná dlouhotrvající, bolestivá erekce (priapismus) nebyla u těchto přípravků pozorována.

Které léky mohou mít nežádoucí efekt na kvalitu erekce?

Často se erektilní dysfunkce objeví po nasazení nového léku či po výměně léku. Nejčastěji se jedná o léky k léčbě vysokého krevního tlaku (beta-blokátory, ACE- inhibitory, diuretika) a léky k léčbě depresí (antidepresiva, anxiolytika).

Zdroj: Česká urologická společnost ČLS JEP

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).