Hlavní navigace

Podzimní detoxikace posílí obranyschopnost a dostane tělo do formy

25. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Photo by Alex Geerts on Unsplash, podle licence: Public domain
S očistou je spojováno zejména jarní období, avšak i na podzim bychom měli provést důkladný úklid své tělesné schránky. Je také dobré vědět, že k tomu nepotřebujeme žádné drahé doplňky stravy, bohatě postačí správný jídelníček a dary přírody.

Základem jakýchkoliv očistných kúr je správný pitný režim a vhodná strava. Nebudeme vám však radit, kolik tekutin máte vypít. Dbejte hlavně na to, aby to byla čistá voda, čerstvé lisované zeleninové či ovocné šťávy nebo čaje. Do stravy pak zahrňte zejména hodně luštěnin, ořechů a semen. Vyhýbejte se všemu umělému, průmyslově zpracovanému. Při úspěšné detoxikaci se musíme postarat zejména o svá střeva a játra. A jak na to?

Správný jídelníček je základ

Ideálně se vyhněte smaženým pokrmům, příliš tučné potravě, sladkostem, cukru celkově.

Galerie: 10 potravin, v nichž byste cukr nečekali. Ale je tam

Omezte přísun bílé mouky a snažte se méně používat koření. Nepijte alkohol ani kávu. Naopak přidejte více ovoce a zeleniny a zvyšte denní dávku vlákniny, k tomu se výborně hodí psyllium, které obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu. Už po pár dnech nového jídelníčku byste se měli cítit odpočatější a svěžejší.

Ochrana těla na zimu

Aby bylo tělo schopno se přes chladné měsíce ubránit případným virózám a dalším nemocem z nachlazení, je nutné o něj důkladně pečovat už nyní. Právě proto je důležité detoxikaci v tento čas provést.

„Detoxikaci si naše tělo zaslouží dvakrát ročně. Ale zatímco o jarní očistě se mluví často, téma podzimní detoxikace zůstává v ústraní,“ říká expert na byliny Pavel Popov a dodává, že podle tradiční čínské medicíny se zdraví ukrývá v čistém tlustém střevě. „Podzim, zhruba od poloviny září do poloviny listopadu, je právě tím obdobím, kdy je vhodné organismus, a hlavně tlusté střevo vyčistit. Se střevem se párují plíce – pokud bude obojí dobře pročištěno, a tedy zdravé, je menší pravděpodobnost, že v zimě člověk onemocní například chřipkou či jinými virózami,“ vysvětluje odborník, který se bylinám věnuje celý svůj život. A zdůrazňuje, že pokud se člověk cítí unavený, podrážděný nebo hůř spí, mohou to být signály těla, že je čas ho pročistit.

Galerie: Lidové recepty proti nachlazení a chřipce z celého světa

Mějte však na paměti, že detoxikace může přinést tělu určitý stres. Proto by každý měl k tématu očisty přistupovat rozumně a nic nehnat do extrému. Důležitá je v tomto období tedy i relaxace.

Ostropestřec hraje prim

Bylin s detoxikačními účinky na organismus je hodně, z těch nejvýznamnějších je nutno jmenovat zejména ostropestřec mariánský, který podporuje pročištění těla. Ostropestřec ovlivňuje tvorbu žluči, proto se používá hlavně při potížích s játry. Regeneruje je a normalizuje jejich činnost.

Další velmi účinnou – a přitom běžně dostupnou – bylinou je kopřiva dvoudomá. Její listy obsahují chlorofyl, zhruba 15 % minerálních látek, důležité vitamíny i aminokyseliny. „Kopřiva působí povzbudivě na metabolismus a všechny fyziologické funkce. Pročišťuje krev a napomáhá správné funkci ledvin,“ říká odborník na léčbu bylinami Pavel Popov.

Další z běžných bylin, které nám mohou být v tomto období nápomocny, je obyčejná pampeliška. Podporuje trávení a celkovou látkovou výměnu. Pozitivně působí na fungování jater i žlučníku a působí antioxidačně.

Červená řepa je bohatá na vitamíny (A, B, C a H) a minerály, jako například draslík, zinek, železo, hořčík, vápník či selen. Obsahuje také organické kyseliny, flavony a antokyany s protinádorovým účinkem. Působí jako jaterní detoxikant, podporuje látkovou výměnu a celkově pomáhá zlepšovat trávení.

„Z dalších bylin s detoxikačními účinky stojí za zmínění určitě i aloe vera, pýr plazivý nebo bříza bělokorá,“ dokončuje svůj výčet fytoterapeut.

Tobolky, čaj, nebo odvar?

„U ostropestřce se využívají nejčastěji plody, které obsahují flavolignanové sloučeniny a silice. Velmi účinnou formou je lihová tinktura, ale plody můžete také namlít,“ hovoří o správném užívání dr. Popov. „V tomto případě myslete pouze na to, že namleté plody je třeba skladovat ve vzduchotěsné nádobě v chladu a je nutné je brzy spotřebovat.“

U kopřivy sbíráme zejména listy nebo nať, často jsou součástí bylinných směsí. „Pokud kopřivu užíváte samostatně, můžete vyzkoušet jemněji působící nálev nebo odvar, který působí razantněji. K pročištění krve je lepší použít její kořen a z něj připravit tento recept: čtyřicet gramů čerstvých, umytých a nakrájených kořenů pomalu vařte necelých deset minut. Vylouhujte, přeceďte a v průběhu dne vypijte půl litru odvaru,“ radí odborník.

U pampelišky využíváme zejména kořen. „Dobrá zpráva je, že ideální doba sběru je právě teď, tedy v říjnu a listopadu (anebo pak až na jaře). Z kořene pampelišky doporučuji připravit odvar, který pijte dvakrát až čtyřikrát denně,“ přidává další tip Pavel Popov.

„U červené řepy využíváme hlavně kořeny a šťávu, kterou z nich získáme. Nejlepší účinky na zdraví má samozřejmě syrová červená řepa. Pokud ji tepelně upravujete, je lepší ji před vařením neloupat, abyste zbytečně nepřišli o její šťávu. Pokud používáte červenou řepu jako salát, doporučuji vynechat ocet. A pokud ji konzumujete vařenou, počítejte s její nižší účinností, varem řepa přichází o své cenné látky,“ říká odborník.

Pozor na rizikové byliny

Některé byliny, případně kombinace více druhů, nám nemusí vždy udělat dobře. V každém případě je nutno postupovat s rozumem a opatrně. „Například u aloe vera může nastat průjem, pokud ji užíváte ve větší míře,“ varuje bylinář. „U kopřivy nejsou známy žádné kontradikce, bylinu můžete užívat dlouhodobě, ne však trvale. Ostropestřec se často užívá v kombinaci s pampeliškou, řepíkem či čekankou,“ přidává další zajímavý tip dr. Popov.

Pamatujte vždy však na to, že individuální alergie mohu být prakticky na každou bylinu. Řiďte se tedy vždy raději heslem „dobrého pomálu“.

Odborná spolupráce:

RNDr. Pavel Popov

V r. 1993 založil s manželkou Miluší firmu Dr. Popov v západočeském Tachově. Navázal tak na dlouholetou bylinářskou tradici v rodině – léčivými rostlinami se zabýval jeho otec Vladimír i dědeček Mitrofan. Pavel Popov s oblibou sbírá herbáře a knihy o zdraví, má jich přes 1500 a v oboru bylinářství se neustále vzdělává. K bylinám přistupuje s pokorou a s úctou a jejich pozitivní účinky se snaží zodpovědně předávat dál. Dr. Popov je česká rodinná firma, pracují v ní příznivci zdravého životního stylu a příslušníci široké rodiny manželů Popovových.

Autor článku

Věnuje se bylinářství, aromaterapii a masážím. Připravuje vlastní projekt Bylinkový magazín. Jako bylinářka spolupracuje s Institutem funkční medicíny a výživy. Vystudovala mj. obor Léčivé rostliny na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).