Hlavní navigace

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TČM) souhrnně označuje metody vycházející z léčitelství ve staré Číně. Praktici TČM používají např. bylinnou léčbu (fototerapii), akupunkturu aj., které mají mít nejen léčebné, ale i preventivní využití.

Centrum Tradiční čínské medicíny ukončí v únoru svou činnost

Tři roky fungování, tři tisíce léčených pacientů a na konci února konec. Ordinace Tradiční čínské medicíny, otevřená v roce 2015 v Hradci Králové, zavírá. Důvody jsou dva.

11. 2. 2019 16:40
Doba čtení: 2 minuty

Medicína čínská, nebo česká? Dr. No, nebo Dr. Max?

Síť lékáren Dr. Max se chystá rozšířit do Číny. Dr. No působí v Čechách. Obávám se, že západní léky Číňanům zdraví nepřinesou. Obávám se, že tradiční čínská medicína českým pacientům zdraví a dlouhověkost nezajistí…

Doba čtení: 5 minut

Zákonodárci: Léčitelství není medicína

Legislativní proces k novému zákonu o léčitelských službách pokračuje. Tzv. tradiční čínská medicína již zřejmě nebude spadat pod zdravotnictví a pro všechny léčitele budou platit nová pravidla.

Doba čtení: 4 minuty

Podzimní detoxikace posílí obranyschopnost a dostane tělo do formy

S očistou je spojováno zejména jarní období, avšak i na podzim bychom měli provést důkladný úklid své tělesné schránky. Je také dobré vědět, že k tomu nepotřebujeme žádné drahé doplňky stravy, bohatě postačí správný jídelníček a dary přírody.

25. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Choroba se má léčit dřív, než nastane, říká oceněný lékař

Na medicínu Martin Zahradník jít vůbec nechtěl, ale když ji vystudoval, stala se mu koníčkem. Dnes bývalý primář ortopedie a úrazovky v Příbrami tráví důchodový věk jako ambulantní specialista v Sedlčanech. Zkušenost, že choroba se má léčit dřív, než nastane, se mu nakonec propojila s čínskou a fyziologickou regulační medicínou.

Doba čtení: 10 minut

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Doba čtení: 6 minut

Jozef Lucký: Tradiční čínská medicína není revolta vůči zavedeným postupům

Sám o sobě říká, že je „lékař bez hranic“. Po klasickém lékařském vzdělání a letech praxe v interních oborech se Jozef Lucký zaměřil na tradiční čínskou medicínu, v níž nyní patří k našim předním specialistům.

Doba čtení: 4 minuty

Čínský lékař v Hradci: Jak se u nás dělá tradiční čínská medicína

Fakultní nemocnice v Hradci Králové před časem otevřela Česko-čínské centrum. A současně debatu o tom, zda má v našem zdravotnictví tradiční čínská medicína své místo. Mluvili jsme přímo s jedním z tamních lékařů. „TCM je vhodná pro léčbu chronických onemocnění,“ tvrdí Ma Wen.

Doba čtení: 5 minut

Ať přiletí čáp! Čínská medicína a neplodnost

S poruchou plodnosti u žen i mužů se odborníci setkávají velmi často. Jak se na problémy reprodukce dívá tradiční čínská medicína a jaké nabízí možnosti terapie?

Doba čtení: 4 minuty

Tradiční čínská medicína umí řešit alergie, říká lékařka

Roky se věnovala chirurgii, pak přešla k tradiční čínské medicíně. „Jsme schopni příznaky alergie zmírnit, nebo případně úplně zastavit,“ popisuje Štefánia Ebenová. K léčbě kořene nemoci přistupuje až po odeznění akutních projevů.

25. 4. 2017 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Tradiční čínská medicína v zimě nedoporučuje citrony ani jogurt

Máte oslabenou imunitu a jste stále nemocní? Jak vystoupit z kolotoče viróz a chřipek vysvětluje tradiční čínská medicína. Její pojetí imunity a imunizace organizmu je v mnohém odlišné od pohledu západního.

Doba čtení: 4 minuty

Poruchy menstruace pohledem tradiční čínské medicíny

V naší civilizaci si ženy zvykly, že menstruaci mnohdy provázejí všelijaké nepříjemné symptomy. Nenapadne nás, že to vlastně není v pořádku a že stavy, které kolikrát odstaví ženu od běžných činností na několik dní, jdou ovlivnit a napravit.

Doba čtení: 5 minut

Tradiční čínská medicína: jak si poradí s akné

Pohledem čínské medicíny se akné tvoří v důsledku nahromaděného horka. U těžších forem je přítomna tvorba toxinu. Otázka vždy zní: Proč v organizmu horko vzniká? Který orgán je za to zodpovědný? Je možné, že dodávám do těla toxiny zvenčí?

Doba čtení: 4 minuty

Tradiční čínská medicína nabízí pomoc v onkologické léčbě

Tradiční čínská medicína (TČM) klade velký důraz na prevenci, a proto se snaží zabránit či předejít nemoci tam, kde by vzniknout mohla. Dnešní hektická doba k nám ale často přivádí pacienty až v době akutní potřeby.

Doba čtení: 4 minuty

7 doporučení proti bolesti zad podle tradiční čínské medicíny

Osm z deseti lidí v západním světě má zkušenosti s bolestí zad. Nejčastější příčinou je bederní páteř.

Doba čtení: 6 minut

Hubnutí podle TCM: Váha je důležitá, pocit zdraví nejdůležitější

Jak zhubnout, jak se zase cítit skvěle ve svém těle – to je téma, o kterém se napsalo snad nejvíce článků týkajících se zdraví a zdravé výživy. Jak k hubnutí přistupuje tradiční čínská medicína?

11. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lidé si nejvíce škodí stresem, říká naturopatka

Alternativní směr medicíny, který je dosti podobný tradiční čínské medicíně, si získává na oblíbenosti i v Česku. Co je to naturopatie a co dokáže léčit?

Doba čtení: 6 minut

V březnu je nejvíce oslabený žlučník. Jak mu pomoci?

Březen – za kamna vlezem. A můžeme si tam dát do pořádku žlučník, protože ten je podle tradiční čínské medicíny nejvíce oslabený právě v březnu. Co žlučníku nejvíce škodí? A jak mu odlehčit?

Doba čtení: 3 minuty

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Doba čtení: 4 minuty

Léčba chřipky podle tradiční čínské medicíny: Zapomeňte na citron i med

Dle TCM je příčinou chřipky vítr vnikající do oslabeného těla. Chřipka se dělí na dva typy, první je způsobena větrem horkým v létě, druhá větrem studeným v zimě. Co při nemoci jíst a čemu se vyhnout?

Doba čtení: 4 minuty

Ministr: Do dvou let bude v Hradci Králové klinika tradiční čínské medicíny

Ambulance tradiční čínské medicíny, kterou od září provozuje Fakultní nemocnice v Hradci Králové, se má rozrůst. Do dvou let k ní přibude klinika, tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

27. 11. 2015 11:34
Doba čtení: 2 minuty

Marta Tovtová: Východní medicína umí většinu nemocí úplně vyléčit

Čínská medicína a ajurvéda léčí řadu nemocí, a když na některou nestačí, mohou sloužit jako léčba doprovodná. Jak? O tom nám vyprávěla Marta Tovtová, která se východní medicínou zabývá.

Doba čtení: 7 minut

Podle reflexologie máme mapu celého těla na chodidlech

Reflexní terapie je populární forma alternativní léčby, kterou ale nezatracuje ani klasická medicína. Co vás čeká u reflexního terapeuta a s čím vám může pomoci?

5. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pomohla by vám tradiční čínská medicína?

Zatímco západní medicína se vypořádává až s následky, čínská se snaží odhalit příčinu onemocnění. Člověka i s jeho potížemi vnímá jako celek a nedělí ho na „kožní, urologii a internu“.

Doba čtení: 4 minuty