Hlavní navigace

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) vznikla ve staré Číně a rozvíjela se po tisíce let. Praktici používají všechny metody TCM, jako např. bylinnou léčbu (fototerapii), akupunkturu aj., které mají nejen léčebné, ale i preventivní využití.

Choroba se má léčit dřív, než nastane, říká oceněný lékař

Na medicínu Martin Zahradník jít vůbec nechtěl, ale když ji vystudoval, stala se mu koníčkem. Dnes bývalý primář ortopedie a úrazovky v Příbrami tráví důchodový věk jako ambulantní specialista v Sedlčanech. Zkušenost, že choroba se má léčit dřív, než nastane, se mu nakonec propojila s čínskou a fyziologickou regulační medicínou.

Doba čtení: 10 minut

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Doba čtení: 6 minut

Jozef Lucký: Tradiční čínská medicína není revolta vůči zavedeným postupům

Sám o sobě říká, že je „lékař bez hranic“. Po klasickém lékařském vzdělání a letech praxe v interních oborech se Jozef Lucký zaměřil na tradiční čínskou medicínu, v níž nyní patří k našim předním specialistům.

Doba čtení: 4 minuty

Čínský lékař v Hradci: Jak se u nás dělá tradiční čínská medicína

Fakultní nemocnice v Hradci Králové před časem otevřela Česko-čínské centrum. A současně debatu o tom, zda má v našem zdravotnictví tradiční čínská medicína své místo. Mluvili jsme přímo s jedním z tamních lékařů. „TCM je vhodná pro léčbu chronických onemocnění,“ tvrdí Ma Wen.

Doba čtení: 5 minut

Ať přiletí čáp! Čínská medicína a neplodnost

S poruchou plodnosti u žen i mužů se odborníci setkávají velmi často. Jak se na problémy reprodukce dívá tradiční čínská medicína a jaké nabízí možnosti terapie?

Doba čtení: 4 minuty

Tradiční čínská medicína umí řešit alergie, říká lékařka

Roky se věnovala chirurgii, pak přešla k tradiční čínské medicíně. „Jsme schopni příznaky alergie zmírnit, nebo případně úplně zastavit,“ popisuje Štefánia Ebenová. K léčbě kořene nemoci přistupuje až po odeznění akutních projevů.

25. 4. 2017 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Tradiční čínská medicína v zimě nedoporučuje citrony ani jogurt

Máte oslabenou imunitu a jste stále nemocní? Jak vystoupit z kolotoče viróz a chřipek vysvětluje tradiční čínská medicína. Její pojetí imunity a imunizace organizmu je v mnohém odlišné od pohledu západního.

Doba čtení: 4 minuty

Poruchy menstruace pohledem tradiční čínské medicíny

V naší civilizaci si ženy zvykly, že menstruaci mnohdy provázejí všelijaké nepříjemné symptomy. Nenapadne nás, že to vlastně není v pořádku a že stavy, které kolikrát odstaví ženu od běžných činností na několik dní, jdou ovlivnit a napravit.

Doba čtení: 5 minut

Tradiční čínská medicína: jak si poradí s akné

Pohledem čínské medicíny se akné tvoří v důsledku nahromaděného horka. U těžších forem je přítomna tvorba toxinu. Otázka vždy zní: Proč v organizmu horko vzniká? Který orgán je za to zodpovědný? Je možné, že dodávám do těla toxiny zvenčí?

Doba čtení: 4 minuty

Tradiční čínská medicína nabízí pomoc v onkologické léčbě

Tradiční čínská medicína (TČM) klade velký důraz na prevenci, a proto se snaží zabránit či předejít nemoci tam, kde by vzniknout mohla. Dnešní hektická doba k nám ale často přivádí pacienty až v době akutní potřeby.

Doba čtení: 4 minuty

7 doporučení proti bolesti zad podle tradiční čínské medicíny

Osm z deseti lidí v západním světě má zkušenosti s bolestí zad. Nejčastější příčinou je bederní páteř.

Doba čtení: 6 minut

Hubnutí podle TCM: Váha je důležitá, pocit zdraví nejdůležitější

Jak zhubnout, jak se zase cítit skvěle ve svém těle – to je téma, o kterém se napsalo snad nejvíce článků týkajících se zdraví a zdravé výživy. Jak k hubnutí přistupuje tradiční čínská medicína?

11. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lidé si nejvíce škodí stresem, říká naturopatka

Alternativní směr medicíny, který je dosti podobný tradiční čínské medicíně, si získává na oblíbenosti i v Česku. Co je to naturopatie a co dokáže léčit?

Doba čtení: 6 minut

V březnu je nejvíce oslabený žlučník. Jak mu pomoci?

Březen – za kamna vlezem. A můžeme si tam dát do pořádku žlučník, protože ten je podle tradiční čínské medicíny nejvíce oslabený právě v březnu. Co žlučníku nejvíce škodí? A jak mu odlehčit?

Doba čtení: 3 minuty

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Doba čtení: 4 minuty

Léčba chřipky podle tradiční čínské medicíny: Zapomeňte na citron i med

Dle TCM je příčinou chřipky vítr vnikající do oslabeného těla. Chřipka se dělí na dva typy, první je způsobena větrem horkým v létě, druhá větrem studeným v zimě. Co při nemoci jíst a čemu se vyhnout?

Doba čtení: 4 minuty

Ministr: Do dvou let bude v Hradci Králové klinika tradiční čínské medicíny

Ambulance tradiční čínské medicíny, kterou od září provozuje Fakultní nemocnice v Hradci Králové, se má rozrůst. Do dvou let k ní přibude klinika, tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

27. 11. 2015 11:34
Doba čtení: 2 minuty

Marta Tovtová: Východní medicína umí většinu nemocí úplně vyléčit

Čínská medicína a ajurvéda léčí řadu nemocí, a když na některou nestačí, mohou sloužit jako léčba doprovodná. Jak? O tom nám vyprávěla Marta Tovtová, která se východní medicínou zabývá.

Doba čtení: 7 minut

Podle reflexologie máme mapu celého těla na chodidlech

Reflexní terapie je populární forma alternativní léčby, kterou ale nezatracuje ani klasická medicína. Co vás čeká u reflexního terapeuta a s čím vám může pomoci?

5. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pomohla by vám tradiční čínská medicína?

Zatímco západní medicína se vypořádává až s následky, čínská se snaží odhalit příčinu onemocnění. Člověka i s jeho potížemi vnímá jako celek a nedělí ho na „kožní, urologii a internu“.

Doba čtení: 4 minuty