Hlavní navigace

Tradiční čínská medicína

Tradiční čínská medicína (TCM) vznikla ve staré Číně a rozvíjela se po tisíce let. Praktici používají všechny metody TCM, jako např. bylinnou léčbu (fototerapii), akupunkturu aj., které mají nejen léčebné, ale i preventivní využití.

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Daniel Mareš

20. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jozef Lucký: Tradiční čínská medicína není revolta vůči zavedeným postupům

Sám o sobě říká, že je „lékař bez hranic“. Po klasickém lékařském vzdělání a letech praxe v interních oborech se Jozef Lucký zaměřil na tradiční čínskou medicínu, v níž nyní patří k našim předním specialistům.

Jana Tichá

3. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Čínský lékař v Hradci: Jak se u nás dělá tradiční čínská medicína

Fakultní nemocnice v Hradci Králové před časem otevřela Česko-čínské centrum. A současně debatu o tom, zda má v našem zdravotnictví tradiční čínská medicína své místo. Mluvili jsme přímo s jedním z tamních lékařů. „TCM je vhodná pro léčbu chronických onemocnění,“ tvrdí Ma Wen.

Daniel Mareš

22. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ať přiletí čáp! Čínská medicína a neplodnost

S poruchou plodnosti u žen i mužů se odborníci setkávají velmi často. Jak se na problémy reprodukce dívá tradiční čínská medicína a jaké nabízí možnosti terapie?

Jana Škrletová

25. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Tradiční čínská medicína umí řešit alergie, říká lékařka

Roky se věnovala chirurgii, pak přešla k tradiční čínské medicíně. „Jsme schopni příznaky alergie zmírnit, nebo případně úplně zastavit,“ popisuje Štefánia Ebenová. K léčbě kořene nemoci přistupuje až po odeznění akutních projevů.

Redakce

25. 4. 2017 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Tradiční čínská medicína v zimě nedoporučuje citrony ani jogurt

Máte oslabenou imunitu a jste stále nemocní? Jak vystoupit z kolotoče viróz a chřipek vysvětluje tradiční čínská medicína. Její pojetí imunity a imunizace organizmu je v mnohém odlišné od pohledu západního.

Jana Škrletová

2. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Poruchy menstruace pohledem tradiční čínské medicíny

V naší civilizaci si ženy zvykly, že menstruaci mnohdy provázejí všelijaké nepříjemné symptomy. Nenapadne nás, že to vlastně není v pořádku a že stavy, které kolikrát odstaví ženu od běžných činností na několik dní, jdou ovlivnit a napravit.

Jana Škrletová

16. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Tradiční čínská medicína: jak si poradí s akné

Pohledem čínské medicíny se akné tvoří v důsledku nahromaděného horka. U těžších forem je přítomna tvorba toxinu. Otázka vždy zní: Proč v organizmu horko vzniká? Který orgán je za to zodpovědný? Je možné, že dodávám do těla toxiny zvenčí?

Jana Škrletová

7. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Tradiční čínská medicína nabízí pomoc v onkologické léčbě

Tradiční čínská medicína (TČM) klade velký důraz na prevenci, a proto se snaží zabránit či předejít nemoci tam, kde by vzniknout mohla. Dnešní hektická doba k nám ale často přivádí pacienty až v době akutní potřeby.

Štefánia Ebenová

15. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

7 doporučení proti bolesti zad podle tradiční čínské medicíny

Osm z deseti lidí v západním světě má zkušenosti s bolestí zad. Nejčastější příčinou je bederní páteř.

Štefánia Ebenová

18. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Hubnutí podle TCM: Váha je důležitá, pocit zdraví nejdůležitější

Jak zhubnout, jak se zase cítit skvěle ve svém těle – to je téma, o kterém se napsalo snad nejvíce článků týkajících se zdraví a zdravé výživy. Jak k hubnutí přistupuje tradiční čínská medicína?

Štefánia Ebenová

11. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Lidé si nejvíce škodí stresem, říká naturopatka

Alternativní směr medicíny, který je dosti podobný tradiční čínské medicíně, si získává na oblíbenosti i v Česku. Co je to naturopatie a co dokáže léčit?

Kateřina Čepelíková

8. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

V březnu je nejvíce oslabený žlučník. Jak mu pomoci?

Březen – za kamna vlezem. A můžeme si tam dát do pořádku žlučník, protože ten je podle tradiční čínské medicíny nejvíce oslabený právě v březnu. Co žlučníku nejvíce škodí? A jak mu odlehčit?

Michaela Michalcová

17. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak posílit ledviny? Škodí jim strava i stres

Ledviny jsou naše čistička, která filtruje krev a pomáhá nás zbavovat toxinů a jedů. Podle tradiční čínské medicíny jsou v únoru nejvíce oslabené. Jak se tedy k ledvinám správně chovat?

Michaela Michalcová

8. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčba chřipky podle tradiční čínské medicíny: Zapomeňte na citron i med

Dle TCM je příčinou chřipky vítr vnikající do oslabeného těla. Chřipka se dělí na dva typy, první je způsobena větrem horkým v létě, druhá větrem studeným v zimě. Co při nemoci jíst a čemu se vyhnout?

Milada Kadeřábková

5. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Ministr: Do dvou let bude v Hradci Králové klinika tradiční čínské medicíny

Ambulance tradiční čínské medicíny, kterou od září provozuje Fakultní nemocnice v Hradci Králové, se má rozrůst. Do dvou let k ní přibude klinika, tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Redakce

27. 11. 2015 11:34
Doba čtení: 2 minuty

Marta Tovtová: Východní medicína umí většinu nemocí úplně vyléčit

Čínská medicína a ajurvéda léčí řadu nemocí, a když na některou nestačí, mohou sloužit jako léčba doprovodná. Jak? O tom nám vyprávěla Marta Tovtová, která se východní medicínou zabývá.

Kateřina Čepelíková

27. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 7 minut

Podle reflexologie máme mapu celého těla na chodidlech

Reflexní terapie je populární forma alternativní léčby, kterou ale nezatracuje ani klasická medicína. Co vás čeká u reflexního terapeuta a s čím vám může pomoci?

Richard Gilík

5. 12. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Pomohla by vám tradiční čínská medicína?

Zatímco západní medicína se vypořádává až s následky, čínská se snaží odhalit příčinu onemocnění. Člověka i s jeho potížemi vnímá jako celek a nedělí ho na „kožní, urologii a internu“.

Richard Gilík

20. 10. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty