Hlavní navigace

Bodlák ostropestřec je dobrý na játra a žlučník

Ostropestřec mariánský (silybum marianum) je statný bodlák, kvete fialově, ve volně přírodě se takřka nevyskytuje, ale dá se lehce vypěstovat na zahrádce či balkóně. Jeho plody i listy jsou léčivé.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co z ostropestřce používáme

Léčivou složkou tohoto bodláku jsou plody (nesprávně nazývané semeny), dále i listy.

Co ostropestřec obsahuje

Cennou látkou této rostliny je sylimarin, což je souhrnný název pro flavolignanové sloučeniny a silice. Obsaženy jsou hlavně flavonoidy (silybin, silydianin, silycristin), dále biogenní aminy histamin a tyramin, aminokyseliny, nenasycené mastné oleje.

Léčivé účinky ostropestřce

Plody i listy prospívají žlučníku, játrům, podporují léčebný proces při zvýšeném tuku v tkáních jater i při hepatitidě. Dále podporují trávení a funkci střev.

Při zevní aplikaci můžeme plody i listy používat k přípravě obkladů na křečové žíly, bércové vředy i hemoroidy.

TIP: Plody i listy tohoto bodláku zakoupíme v bylinkářstvích či prodejnách zdravé výživy.

Recepty z ostropestřce

Prášek z plodů bodláku na oslabená játra

  • Plody (semena) ostropestřce pomeleme na prášek, ten uschováme ve skleněné, dobře uzavíratelné nádobě. Po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně na špičku kulatého nože prášku a zalijeme ho 3 dl vlažné vody.

Bylinkový prášek na posílení žlučníku, jater, žaludku, slinivky i střev

  • Potřebujeme: 1 lžíci plodů ostropestřce, 1 lžíci kořene hořce žlutého, 1 lžíci fenyklových semínek, 1 lžíci anýzových semínek, 1 lžíci kořene lékořice
  • Postup: Všechny přísady smícháme, pomeleme na prášek, ten uschováme ve skleněné, dobře uzavíratelné nádobě. Po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně na špičku kulatého nože prášku a zalijeme ho 3 dl vlažné vody.

Čaj z listů ostropestřce při nadýmání a nechutenství

  • Potřebujeme: 1 lžíci listů, 3 dl vroucí vody
  • Postup: Listy zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a vypijeme. Při potížích čaj popíjíme 3× denně.

TIP: Nadýmání po jídle spraví kapky i přírodní léčba 

Žaludeční likér

  • Potřebujeme: 1 lžíci nadrcených plodů ostropestřce, 2 lžíce pampeliškových listů, 1 lžíci zeměžluče, 1 lžíci pelyňku, 0,5 litru slivovice nebo jiného čistého destilátu
  • Postup: Ingredience smícháme a vše pak zalijeme slivovicí. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, denně protřepáváme (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice a při potížích užíváme po štamprli.

Obklady na křečové žíly, hemoroidy a bércové vředy

  • Potřebujeme: 2 lžíce nadrcených plodů ostropestřce, 3 dl vroucí vody, utěrku
  • Postup: Plody přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut louhovat. Poté přecedíme, čajem napustíme utěrku a tu přiložíme na bolavé místo. Vše necháme 30 minut působit. Tento postup provádíme 2× denně po dobu týdne.

Od tobolek po olej

V lékárně můžete zakoupit léčivý čaj z ostropestřce mariánského, sypaný nebo v nálevových sáčcích. „Působí příznivě při regeneraci jater. Dávkování maximálně 2× denně. Pro dosažení lepšího účinku doporučujeme kombinovat pití čaje s konzumací obsahu čajového sáčku nebo sypaného silybumu 120 g,“ uvádí online lékárna Pilulka.cz.

Další možností jsou přípravky se standardizovaným obsahem silymarinu. Používají se jako ochrana a prevence onemocnění jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater, k detoxikační kúře, k posílení funkce žlučníku. Léky a doplňky stravy jsou v různých formách, od zmíněných čajů přes bylinné extrakty po tobolky. Dokonce se prodává i bylinková žvýkačka s ostropestřcem.

„Olej z plodů ostropestřce mariánského patří mezi nejkvalitnější rostlinné oleje. Je velmi ceněný pro vysoký obsah nenasycených a zároveň nižší obsah nasycených mastných kyselin, jeho hlavními složkami jsou esenciální nenasycené mastné kyseliny linolová (její zastoupení přesahuje 40 % obsahu oleje) a olejová,“ popisuje online lékárna Pilulka.cz přednosti dalšího produktu z plodů ostropestřce, kterým je stoprocentní olej.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).