Hlavní navigace

Smetánka lékařská: jak využít kořen pampelišky

 Autor: Wikipedia.org / Tomasz Kuran, podle licence: CC BY-SA 3.0
Nejléčivější částí pampelišky neboli smetánky lékařské je kořen, používají se i listy a květy. U nás se používá jako léčivka, ale například ve Francii jako salátová rostlina.
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pampeliška neboli smetánka lékařská (Taraxacum officinale) je léčivka, které se daří na zahradách, loukách, mezích, parcích.

Léčivé účinky kořene smetánky

Nejléčivější částí smetánky je kořen, používají se i listy a květy. Listy a kořeny sbíráme od března do října.

Smetánku si můžeme zakoupit i v bylinkářstvích či lékárnách. Tam je k mání buď například jako samostatný kořen (Herbata kořen pampelišky), kořen s natí (Herbata kořen pampelišky s natí) nebo coby součást směsí a léčiv (např. HERBEX Pampeliška a řepík).

Kořen můžeme usušit, zamrazit či naložit do vína i destilátu.

Co obsahuje kořen smetánky?

 • Kořen je obzvláště léčivý, protože obsahuje cenný inulin.
 • Dále je také bohatý na hořčinu (lactopicrin), třísloviny, organické i anorganické kyseliny, vitamín C, B, minerály, především měď, mangan a draslík.

Kořen smetánky je vynikajícím prostředkem pro čištění krve, čistí a posiluje ledviny, pomáhá regenerovat játra, žlučník, slinivku, podporuje trávení a růst červených krvinek.

Dále snižuje krevní tlak, krevní cukr, cholesterol a prospívá krevnímu oběhu, tak i zlepšuje činnost srdce.

Rovněž je účinným lékem na kožní nemoci, alergie i revmatismus.

Smetánkové receptury

Smetánkový čaj

 • Potřebujeme: 1 lžičku nadrcených kořenů smetánky, 2 lžičky citrónové šťávy, 1 lžičku medu, 2 dl vroucí vody
 • Postup: Kořeny přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme citrón a med a můžeme popíjet.

Kapičky z kořene smetánky

 • Potřebujeme: 2 lžíce nadrcených kořenů smetánky, 3 dl 60% lihu či kvalitní pálenky
 • Postup: Kořeny zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Detoxikační čaj

 • Potřebujeme: 1 lžičku nadrcených kořenů smetánky, 2 lžíce kopřivy, 1 lžíci jitrocele, 3 dl vroucí vody
 • Postup: Všechny bylinky smícháme, směs přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a můžeme popíjet. Tento čaj doporučuji pít 2× denně po dobu 4 týdnů.

Kapičky z kořene smetánky

 • Potřebujeme: 2 lžíce nadrcených kořenů smetánky, 3 dl 60% lihu či kvalitní pálenky
 • Postup: Kořeny zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Detoxikační kapičky

 • Potřebujeme: 1 lžíci nadrcených kořenů smetánky, 2 lžíce kopřivy, 1 lžíci jitrocele, 3 dl 60% lihu či kvalitní pálenky
 • Postup: Bylinky smícháme, zalijeme je lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 4 týdnů užíváme 3× denně 25 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.

Bylinkové víno na posílení trávení

 • Potřebujeme: 2 lžíce nadrceného kořene smetánky, 1 lžičku kořene hořce žlutého, 1 lžíci kopřivy, 0,5 l kvalitního červeného vína
 • Postup: Léčivky přelijeme vínem a vše necháme 14 dní odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme a hotové víno užíváme 3× denně 1 čajovou lžičku. Víno skladujeme v ledničce.

Smetánkový olej nastartuje trávení

Při potížích s trávením, žlučníkem, játry či slinivkou doporučuji po dobu 6 týdnů provádět tento ozdravný postup. Každé ráno nalačno spolkneme 1 lžíci pampeliškového oleje smíchanou s 1 lžičkou čerstvé citronové šťávy. Pak nesmíme hodinu jíst ani pít. Tímto postupem si výborně nastartujeme trávení a zregenerujeme příslušné orgány.

Jak si vyrobíme smetánkový olej?

 • Potřebujeme: 0,5 litru extra panenského olivového oleje, 5 lžic namletého kořene smetánky
 • Postup: Prášek z kořenů zalijeme olejem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme a hotový olej uskladníme na chladném místě.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).