Hlavní navigace

Podzimní očistné bylinné kúry

12. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Podzim je vhodnou dobou na důkladnou očistu organismu. Našemu tělu velmi prospěje, když ho před náročným zimním obdobím pročistíme. Bylinky jsou k tomu ideální.

Jaké léčivky jsou pro podzimní očistu vhodné?

Pro podzimní detoxikaci se hodí čerstvě natrhaná kopřiva, smetánka a jitrocel. Tyto bylinky jsou odolné, můžeme je sbírat téměř do poloviny listopadu.

Detoxikační působení kopřivy, smetánky a jitrocele

Kopřiva má cenné čistící, detoxikační a močopudné vlastnosti, za které vděčí vysokému obsahu draslíku a flavonoidů. Tato léčivka rovněž posiluje imunitní systém a podporuje krvetvorbu, činnost jater, žlučníku.

Smetánka je vynikajícím prostředkem pro čištění krve, má opravdu silné detoxikační působení, dále pomáhá regenerovat játra, žlučník, slinivku, podporuje trávení a růst červených krvinek.

Jitrocel má protizánětlivé, hojivé a tišící účinky. Úspěšně tlumí kašel a působí jako přírodní antibiotikum. Dále podporuje trávení a ošetřuje střeva.

poporodni_deprese

Očistné podzimní nápoje

Na přípravu nápojů používáme čerstvě utržené bylinky, které sbíráme „daleko od civilizace“. Těsně před použitím je osprchujeme horkou vodou, necháme pár minut okapat a můžeme míchat. Léčivky si můžeme natrhat i na tři čtyři dny dopředu, uskladníme je v lednici.

Níže uvedené nápoje můžeme mezi sebou různě kombinovat.

Kopřivový koktejl

  • Potřebujeme: 2 lžíce kopřivových špiček, 3 dl vody
  • Postup: Přísady smícháme dohromady a rozmixujeme. Pak přecedíme přes platové sítko a můžeme popíjet. Kopřivový koktejl popíjíme 1× denně po dobu 2 týdnů.

Kopřivovo-smetánkový šejk

  • Potřebujeme: 1 lžíci kopřivových špiček, 1 lžíci listů smetánky (pampelišky), 3 dl vody
  • Postup: Bylinky smícháme s vodou a rozmixujeme. Poté přecedíme přes plastové sítko a vypijeme. Tento nápoj si můžeme dopřávat 1× denně po dobu 2 týdnů.

Kopřivovo-jitrocelový nápoj

  • Potřebujeme: 1 lžíci kopřivových špiček, 1 lžíci lístků jitrocele, 3 dl vody
  • Postup: Léčivky smícháme s vodou a rozmixujeme. Pak přecedíme přes platové sítko a můžeme popíjet. Tento nápoj popíjíme 1× denně po dobu 2 týdnů.

Kopřivovo-smetánkovo-jitrocelový koktejl

  • Potřebujeme: 2 lžíce kopřivových špiček, 1 lžičku listů smetánky, 1 lžičku listů jitrocele, 3 dl vody
  • Postup: Přísady smícháme dohromady a rozmixujeme. Pak přecedíme přes platové sítko a můžeme popíjet. Tento koktejl popíjíme 1× denně po dobu 2 týdnů.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).