Přinášíme pravidelné novinky tuzemských akademických institucí, které se vztahují ke zdravotnictví, výživě a souvisejícím tématům.
Jedlé houby a těžké kovy
Vědci z několika tuzemských akademických institucí dokončují sběr vzorků půdy a jedlých hub v lesích na Olomoucku. Cílem rozsáhlé dvouleté studie je zjištění vlivu lesních porostů na přítomnost těžkých kovů v půdě a jedlých houbách.
Výsledkem bude mj. doporučení pro vlastníky lesa k pěstební činnosti a také doporučení pro houbaře – například aby v rizikových oblastech houby nesbírali pravidelně.
„Po převozu do laboratoře houby nejprve důkladně očistíme, vysušíme a poté nameleme. Následně probíhá mikrovlnný rozklad vzorků v lučavce královské. Takto připravené vzorky jsou analyzovány pomocí atomového absorpčního spektrometru, který změří jejich přesné prvkové složení. Zaměřujeme se především na měď, kadmium, zinek a olovo,“ uvádějí autoři v tiskové zprávě.
Karcinogenní kadmium v českých lesích
Doposud získané výsledky naznačují, že problematické může být zejména kadmium, které ve sledovaných houbách pravidelně překračuje hygienické limity. Kadmium je přitom karcinogen, zvyšuje riziko hned několika typů lidských rakovin.
I v oblastech, které vypadají nedotčeně, může být ve skutečnosti znečištění vysoké, protože těžké kovy se sem dostávají atmosférou.
Zdroj: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc: Jsou jedlé houby v Jeseníkách opravdu jedlé? Čeští vědci pracují na rozsáhlé studii mapující výskyt těžkých kovů v houbách; Vysoké učení technické v Brně – FCH spolupracuje na výzkumu těžkých kovů v lesních houbách.