Hlavní navigace

Kadeřávek je nejotužilejší zelenina, listy můžeme sklízet i v zimě

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Kadeřávek neboli kadeřavá kapusta, která ale netvoří hlávky, pouze listové růžice. Je opravdovou superpotravinou – tedy zeleninou podporující zdraví a celkovou svěžest.

Kadeřávek můžeme – a měli bychom – konzumovat po celý rok. Máme pro vás tipy na pěstování i receptury pro praktické využití.

Jak si můžeme vypěstovat vlastní kadeřávek

Kvalitní semínka kadeřávku si můžeme zakoupit od bio pěstitelů zeleniny (nespočet jich najdeme na internetu – permasemínka).

Kadeřávek je velmi snadný a výnosný druh zeleniny na pěstování. Můžeme zasévat na venkovních záhoncích nebo ve velkých nádobách na balkonech či trasách. Je to nejotužilejší zelenina, která nám poskytuje listy i v zimních měsících.

Semínka můžeme vysévat přímo na stanoviště od ledna do poloviny srpna.

Co z této zeleniny používáme a proč

Léčivé a výživné účinky mají listy.

V kadeřávku najdeme velké množství minerálních látek, a to ve velmi dobře pro organismus vstřebatelné podobě – vápník, železo, draslík, fosfor, hořčík a měď, dále pak vitamín C, vitaminy skupiny B, provitamín A a vlákninu. Jak pestré složení napovídá, kadeřávek je nutričně velmi hodnotný, navíc je tu i léčivý benefit.

Léčivé účinky kadeřávku

Pravidelná konzumace listů této rostliny je skvělou prevencí i doplňkovou léčbou osteoporózy, dále zlepšuje kvalitu nehtů, zubů.

Rovněž prospívá játrům, ledvinám, srdci, cévnímu a žilnímu systému, krvetvorbě, snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru, podporuje správnou střevní peristaltiku, posiluje imunitní systém a celkovou svěžest.

Kadeřávek je vhodný i jako prevence či doplňková léčba onkologických onemocnění a při rekonvalescenci.

Praktické receptury

Výživné smoothie

Díky vysokému obsahu vápníku je velmi vhodné pro těhotné ženy, dospívající, ženy v klimakteriu, při léčbě zlomenin či operacích kostí.

Potřebujeme: 2 listy kadeřávku, 3 dl vody

Postup: Listy opláchneme a rozmixujeme ve vodě, vše pak po douškách vypijeme. Tento nápoj doporučuji popíjet 1× denně 3 týdny. Poté popíjíme dle chuti.

Tip: Těhotné ženy mohou smoothie popíjet po celé těhotenství.

Posilující smoothie

Nápoj vhodný na posílení imunitního systému, při onkologických potížích či rekonvalescenci.

Potřebujeme: 1 list kadeřávku, 1 lžíci plodů černého rybízu (můžeme si zamrazit do zásoby), 1 červenou řepu, 1 lžíci listů smetánky (můžeme si zamrazit na zimní měsíce), 3 dl vody

Postup: Ingredience společně rozmixujeme ve vodě, vše pak po douškách vypijeme. Tento nápoj doporučuji popíjet 2× denně (můžeme například místo snídaně, svačiny či večeře) po dobu 3 měsíců. Poté dle chuti.

Tip: Místo černého rybízu můžeme použít i plody rakytníku, arónie – černé jeřabiny, borůvky. Všechny tyto plody jsou nabité vitamíny a minerálními látkami, které jsou důležité pro zdraví.

Večerní nápoj na rozpohybování střev

Listy kadeřávku v kombinaci s lněným semínkem jsou velmi účinným přírodním prostředkem proti zácpě. Při potížích s vyprazdňováním si dopřáváme tento večerní nápoj (můžeme ho použít i místo lehké večeře).

Potřebujeme: 2 listy kadeřávku, 1 lžíci lněného semene, 0,5 l vody

Postup: Kadeřávek a len rozmixujeme v půl litru vody, hotový nápoj pak po douškách vypijeme.

Kadeřávek v kuchyni

Listy této zeleniny můžeme přidávat do pomazánek, polévek, rizota, zapečených pokrmů, dušené zeleniny – neměly by se však vařit déle než patnáct minut, ztrácí pak totiž léčivé a výživné látky.

Tip: Nakrájené listy si můžeme nakrájet a zamrazit.

Galerie: Kdy co roste – české ovoce a zelenina

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).