Problémy s hemoroidy lze zmírnit. Vyhněte se zácpě, nedělejte dřepy

Sdílet

Nejčastější onemocnění konečníku trápí zhruba 70 procent lidí. Lékař by jim mohl pomoci, stud ale lidem v jeho návštěvě často brání. Mnozí ji odkládají měsíce, další se neohodlají nikdy a snaží se hemoroidy léčit pomocí různých volně prodejných léků. To ale nemusí stačit.

Hemoroidy mají všichni. Jde vlastně o rozšířené žilní pleteně v oblasti konečníku a řitního kanálu, které pomáhají s udržením stolice a vylučováním, Mohou se však zvětšit, zanítit a způsobit nepříjemné potíže.

Problémy s nimi se poznají podle typických příznaků jako pálení, svědění a drobné krvácení z konečníku, někdy se přidává i bolest a otok. Potíže se přitom v čase mění, obvykle se střídá symptomatické období s obdobím bez příznaků, kdy si člověk myslel, že je z problémů venku. Jenže tak to nebývá. 

Navíc vůbec nemusí jít jen o bolest. Často jsou hemoroidy doprovázeny například výtokem nebo svěděním konečníku.

Nečekejte na metličky a křečové žíly. Řešte to, že máte pocit těžkých nohou a budí vás křeče Přečtěte si také:

Nečekejte na metličky a křečové žíly. Řešte to, že máte pocit těžkých nohou a budí vás křeče

U někoho se mohou příznaky hemoroidálního onemocnění objevit pouze dočasně, například ve spojení s těhotenstvím a porodem, a poté samovolně zmizet. U jiných pacientů mohou být komplikace chronické a vyžadují léčbu, vysvětluje proktolog Martin Kouda z Chimare clinic.

V prvním stadiu hemoroidálního onemocnění jsou zvětšené hemoroidální pleteně dosud na svém místě a rozšíření je vidět jen anoskopem, speciálním vyšetřovacím tubusem s osvětlením. Při druhém stadiu už vyhřezávají ven a ztěžují vyprazdňování, ale zase se po dokončení vyprázdnění vrací na své místo. Ve třetím stadiu už je třeba je manuálně zatlačit a ve čtvrtém trvale vyčnívají z řitního otvoru a je nutný odborný zákrok.

Potýkali jste se někdy s hemoroidy?

Mezi příčiny patří sedavý způsob života, zácpa s těžkým vyprazdňováním nebo těhotenství. Roli hraje i dědičná dispozice k oslabení žilních stěn, která ovlivňuje nejen kondici žil na dolních končetinách, ale i žil hemoroidálních pletení.

Odborník vašemu strachu rozumí

Proktolog Martin Kouda

Proktolog Martin Kouda

Autor: Focus

Pokud hemoroidy nedělají žádné potíže, ani necítíte, že je máte. Problémy s hemoroidy je možné zmírnit v jakémkoliv stadiu, rozumnější je ale zbytečně neotálet. Platí, že čím dříve se pacient odhodlá k návštěvě ordinace, tím lépe. Uvědomujeme si, jak choulostivý zdravotní problém zvětšené hemoroidy jsou. Proto se snažíme být při vyšetření co nejohleduplnější a pacienta předem informovat o tom, co ho čeká. K dispozici máme léky na posílení žilní stěny, tak zvaná venofarmaka, lokální přípravky v podobě mastí a čípků, ambulantní nebolestivé metody ošetření a v krajním případě i chirurgické zákroky, přibližuje lékař. 

Jak zmírnit potíže s hemoroidy

  • Do jídelníčku zařaďte dostatek vlákniny, působí preventivně proti vzniku zácpy.
  • Omezte dráždivé potraviny a nápoje, ty mohou projevy onemocnění zhoršit (káva, kakao a alkohol).
  • Dbejte na dostatečný příjem tekutin a omezte kouření.
  • Snažte se vyhnout sedu spojenému s vyšším tlakem do konečníku (sed v dřepu).
  • Nezvedejte těžké předměty.

Jak zvládnout WC s hemoroidy

  • Snažte se chodit na toaletu každý den ve stejný čas. To může pomoci stabilizovat vyprazdňovací návyky a snížit potřebu tlačit
  • Na toaletu jděte až ve chvíli, kdy cítíte nutkavou potřebu
  • Na toaletě se zbytečně nezdržujte, ale ani se nesnažte nic uspěchat.
  • V případě potřeby uvolnit před defekací svaly použijte teplou sprchu.
  • Pokud máte možnost, sprchu použijte i po defekaci. Je vhodná místo opakovaného dráždění okolí konečníku toaletním papírem.
  • Pořiďte si měkký toaletní papír.
  • Pomoci může někdy i stolička pod nohama, která zlepší úhel.

Protažení napomůže rozhýbání střev Zatímco sedavý způsob života zvyšuje tlak na cévy konečníku, fyzická aktivita stimuluje peristaltiku střev. Rozhýbání celého těla tedy podpoří pohyb střev a vyprázdnění stolice. Při sedavém zaměstnání je každou hodinu vhodné dělat přestávky na pár kroků k rozhýbání střev a na protažení těla v podobě vytažení se do výšky, předklonů, záklonů, rotací v oblasti trupu a dýchání do břicha. 

Kvíz o zdraví a medicíně

Touretteův syndrom, vertigo, lupus. Ukažte, že se vyznáte v názvech příznaků a diagnóz

Ať už se o své zdraví zajímáte hodně nebo málo, zkuste si náš kvíz s dvanácti otázkami. Prověří, co vlastně víte o medicíně a některých neobvyklých nebo tajuplně znějících diagnózách.

Mezi pohybové aktivity doporučované při hemoroidálním onemocnění patří jóga, pilates, plavání i nordic walking. Celkový pohyb střev účinně zvýší rychlá chůze nebo chůze do schodů. 

Na druhou stranu, některé pohybové aktivity jsou vyloženě nevhodné. Vadí třeba dřepy, zejména ty se závažím, veslování, sedy-lehy a zvedání těžkých závaží hemoroidální potíže spíše zhoršují. Při zvedání těžkých břemen dochází k nárustu tlaku v pánevní oblasti a nadměrnému stahu análního svěrače. Tím dochází k městnání krve v cévách hemoroidálních pletení, které se rozšiřují. Může dojít i k poškození žilní stěny projevující se krvácením, vysvětluje proktolog. 

Další informace najdete na webu konectabu.cz

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).