Hlavní navigace

ČT pokračuje v natáčení skrytou kamerou. Zachytila peklo v nemocnici

1. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Česká televize
Tvůrci pořadu České televize Infiltrace odhalují praktiky zdravotníků v novém dílu Obchod se svědomím. Je to děsivá zpráva nejenom o tom, co se může stát ve zdravotnickém zařízení, ale také o tom, jak všichni předstírají, že se vlastně nic nestalo.

Předchozí díl pořadu Infiltrace odvysílala Česká televize již před rokem. Pod názvem Obchod se zdravím ukázal praktiky zařízení, které se věnovalo alternativní léčbě, nicméně pod záštitou lékařky. Případ zařízení Aktip vyvolal velkou pozornost, na serveru Vitalia.cz jsme o něm psali zde: Vykaď rakovinu! ČT odhaluje praktiky terapeutického zařízení známé lékařky.

„Při loňské infiltraci v díle Obchod se zdravím vyšly od novinářů desítky článků a reportáží, které vedly k rozšíření povědomí o nefunkčních praktikách v alternativní medicíně. Kritizované centrum Aktip před necelými dvěma měsíci oznámilo konec své činnosti,“ popisují autorky pořadu. Po odvysílání tohoto loňského dílu přišlo Ministerstvo zdravotnictví ČR s novým návrhem zákona o léčitelích, který by měl situaci regulovat. Podle zákonodárců nelze léčitelství zaměňovat s medicínou.

Galerie: Infiltrace: Obchod se zdravím – ČT odhalila praktiky terapeutického zařízení

Obchod se svědomím

Česká televize se i v pokračování pořadu vrátila ke skrytým kamerám, tentokrát ovšem uvnitř nemocnic a ordinací. „Spolu se stížnostmi na léčitele přicházejí stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku,“ popisují autoři.

Dva roky sledovali skrytými kamerami denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. „Už na přelomu roku 2016 a 2017 jsme zaměstnali infiltrátora v jednom z takových center. Po měsíci dobrovolnické práce přišel se zjištěním, že základ problému není v nedostatku etiky, ale v katastrofálním stavu personálního obsazení a nedostatku financí. Přesto jsme další dva infiltrátory poslali do dalších ústavů. Přišli s tímtéž,“ popisuje režisérka Šárka Maixnerová. Tvůrci však narazili na jiný problém.

Mezi tím vším se totiž ukrývá ještě něco horšího než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Pořad odhaluje šokující případy lidské lhostejnosti a profesních selhání. Jde o pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec a poškození se marně dovolávají spravedlnosti. Se zničeným zdravím se roky soudí a ničeho nedosáhnou.

Galerie: Infiltrace: Obchod se svědomím

Tvůrci ukazují manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se obětí zastal.

Peklo v nemocnici

„Nejhorším momentem bylo jednoznačně setkání s rodinou poškozeného dítěte z Infiltrace: Obchod se svědomím. Tam jsme viděli čisté peklo,“ říká infiltrátorka Ivana Lokajová.

„Chci věřit, že po zhlédnutí příběhu malého chlapce, kterému přímo v nemocnici zničili život, se nic podobného v žádné další nemocnici v Česku nebude moci opakovat. Odhalováním nepravostí chceme pomáhat obyčejným lidem, kteří jsou často bezmocní,“ dodává kreativní producentka pořadu Lenka Poláková.

Nový díl Infiltrace: Obchod se svědomím uvede ČT1 v premiéře v pondělí 3. června ve 21:20, později bude dostupný prostřednictvím iVysílání na webu České televize. Připravujeme podrobnější materiál věnovaný pořadu Infiltrace a dílu Obchod se svědomím, o vyjádření jsme požádali také ministerstvo zdravotnictví.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).