Hlavní navigace

práva pacienta

Nadstandardní léčba – dělicí čára mezi chudými a bohatými pacienty?

Kancelář Ombudsmana pro zdraví upozorňuje na nejasnosti kolem pravidel určujících, co všechno je „standardní“ zdravotnická péče, a na lokální rozdíly v jejím poskytování. Ministerstvo s výhradami nesouhlasí.

8. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dodržování práv pacientů čeká dlouhá cesta. Na co máte nárok v nemocnici?

Čeká vás nebo někoho z vašich blízkých pobyt v nemocnici? Víte, na co máte nárok? Užitečné tipy najdete například v brožurce Rádce pacienta, ale v praxi možná narazíte.

24. 4. 2014 9:00
Doba čtení: 5 minut

Diskrétní zóna znamená: Svlékněte se v jedné kabince

FEJETON – Pojem diskrétnost si české zdravotnictví vykládá prazvláštně. Ostatně pacienti si i podle lékařů stěžují na nedůstojné, ponižující zacházení, kdy není respektován jejich stud.

Doba čtení: 2 minuty

Nesmyslná pravidla se snad změní. Rodičům i lékařům by to ulevilo

Ministerstvo zdravotnictví uznalo, že udělalo chybu, a hodlá změnit absurdní zákon. Například podpisy obou rodičů už u banálních zdravotních zákroků nebudou třeba. Bohužel až od podzimu.

Doba čtení: 4 minuty

Nedotažený zákon? Děti a hlavně jejich rodiče čekají u lékaře významné změny

O důležitých zákrocích i léčbě budou nově muset rozhodovat oba rodiče, i ti rozvedení. Kterých zákroků se to týká, zda třeba i očkování, však není jasné. A to ještě není všechno.

Doba čtení: 4 minuty

Nemocnice se vymlouvají na spádovost, ale lžou. Jde jen o peníze

Přijdete do nemocnice a tam vám na ambulanci řeknou: „Je nám líto, ale vy k nám spádově nepatříte, musíte jinam…“ Omyl. Nemusíte. Žádná spádovost totiž už třiaadvacet let neexistuje.

Doba čtení: 4 minuty