Hlavní navigace

lékař

Vztah lékaře a pacienta zásadně ovlivní úspěch léčby

Odborník, který vám předepsal léčbu, vám připomínal nepříjemného souseda a raději jste z ordinace chvátali rychle pryč. Na pravidelně užívané léky občas zapomenete, protože akutně vás zrovna nic netrápí. A sestřička stejně říkala, že po těch, co máte, dvě třetiny pacientů zvrací. Právě jste se mílovými kroky přiblížili ke zdravotním komplikacím a horšímu průběhu své nemoci. Jak (ne)mocný je vztah mezi lékařem a pacientem?

Doba čtení: 4 minuty

Lékař má být poctivý a v dobré kondici. Tvrdil to už Hippokrates

Možná bychom se dnes mohli pozastavit nad tím, jaké požadavky na provoz lékařského řemesla měli antičtí mudrcové. Věhlasný lékař Hippokrates v tom měl naprosto jasno: lékař má být poctivý, v dobré kondici, spořádaný a zdrženlivý. Jsou dnešní lékaři také takoví?

8. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Často nemíříme k lékaři, ale rovnou do lékárny. Děláme chybu?

Celá polovina z nás míří při méně závažných zdravotních obtížích do lékárny, nikoli k lékaři. Lékárny jsou obvykle nejdostupnější zdravotnická zařízení. Kdy už je raději než na samoléčbu čas na lékaře? Občas nás k němu musí poslat sami lékárníci.

14. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nadstandardní léčba – dělicí čára mezi chudými a bohatými pacienty?

Kancelář Ombudsmana pro zdraví upozorňuje na nejasnosti kolem pravidel určujících, co všechno je „standardní“ zdravotnická péče, a na lokální rozdíly v jejím poskytování. Ministerstvo s výhradami nesouhlasí.

8. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vaši zdravotnickou dokumentaci předá praktik lékaři nebo úřadu, vám však ne

Stává se to. Praktik, ke kterému jste chodili, končí. Co se stane s vaší zdravotnickou dokumentací? Pokud čekáte, že si ji vyzvednete a předáte novému lékaři, jste na omylu.

Doba čtení: 3 minuty

Proč odběr krve probíhá nalačno a po ránu

Správný postup nejen při odběru krve, ale již před ním, zajistí, aby to, co se zjistí z vaší krve, nevedlo ke zkresleným výsledkům. Pět rad vám napoví, jak se připravit na odběr krve a vyhnout se častým chybám.

Doba čtení: 3 minuty

Středověká medicína opět v módě

Dávné léčebné metody jdou znovu do módy. Zatímco dříve se to s pouštěním žilou, pijavicemi a klystýry přehánělo, dnes jim opět přicházíme na chuť. Možná na tom něco bude, když tyto praktiky měli naši předkové tolik v oblibě…

Doba čtení: 3 minuty

Lékař má dovolenou a vy smůlu?

Během léta musíme v případě zdravotních potíží řešit i problém, kde hledat pomoc, když na ordinaci visí cedulka „dovolená“. Co říká zákon a jak se o zajištění dostupnosti lékařské péče stará zdravotní pojišťovna?

30. 7. 2018 10:31
Doba čtení: 3 minuty

Lékař o zahraniční zkušenosti: Kdo vysloveně neumírá, toho vůbec nenapadne jít k lékaři

„Mise v Etiopii mi přinesla nadhled i pokoru,“ říká Karel Urbášek, kterému zkušenost z Afriky změnila pohled nejen na medicínu. Viděl tu případy, které u nás lékaři nikdy neuvidí. Třeba neošetřované otevřené zlomeniny i novorozence, kteří skončí v odpadcích a nikdo to neřeší.

26. 7. 2018 14:59
Doba čtení: 3 minuty

Ortoped: Nejlepší je, když se pacienti ptají a sami se pro kúru rozhodují

„V ortopedii jsem byl vždycky trochu neortodoxní. Ač jsem dlouhá léta chodíval operovat, zároveň využívám manuální medicínu. I s její pomocí jsem nezřídka míval poloviční lékové náklady, než byl běžný průměr,“ říká Karel Srch, ambulantní specialista z Roudnice nad Labem.

11. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 16 minut

Parkování u nemocnice? Plné nebo předražené

Desítky minut hledání volného parkovacího místa, poplatek, který se vyšplhá až k několika stokorunám, nebo místo pro auto tak vzdálené, že nemocný člověk jen stěží zvládne dostat se od něj k lékaři. Parkování u nemocnic je pro pacienty noční můrou. Dá se s tím něco dělat?

Doba čtení: 4 minuty

Hledám dobrého lékaře. Kdo mi pomůže?

Váš praktický nebo jiný lékař se odstěhoval, odešel do důchodu, nebo jen nejste spokojeni a chcete změnu. Podle čeho vybírat a mají všichni stejné služby a vybavení ordinací?

Doba čtení: 4 minuty

Praktický lékař: Na lidi na venkově se zapomíná, jsou bráni jako méněcenní

Mladí lékaři preferují velká města. Dosud se jich ale nikdo pořádně neptal, proč nechtějí ordinovat na venkově. „Je to časovaná bomba,“ říká David Halata, venkovský praktik, který chce situaci pomoci změnit.

Doba čtení: 8 minut

Špatná ochrana osobních údajů, to jsou i nedovřené dveře do ordinace

Nařízení na ochranu osobních údajů neboli GDPR začíná platit 25. května. Co znamená pro lékaře a zejména pro jejich pacienty? Mění se pro ně něco? Praktický lékař popisuje situace, kdy typicky dochází k pochybení, a zároveň uklidňuje: „Nic zásadního se nemění.“

Doba čtení: 8 minut

Nemocným nepomohou věty typu: Na to nemysli, budeš zase zdráv

„Lékař by měl vědět, že pacienta v posledních fázích žití většinou zajímá duchovno více než medicínské informace. Má potřebu se pídit po smyslu života, zabývá se spirituálními otázkami. Je důležité, aby lékař takovému pacientu naslouchal, neshazoval jeho otázky ze stolu, neutíkal od nich a nezlehčoval je,“ říká teolog Aleš Opatrný.

9. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Kvůli banalitám musíme obíhat řadu vyšetření. Praktici to chtějí změnit

Češi v průměru navštíví lékaře 11× ročně, přitom sousedům v Rakousku stačí 6 návštěv, ve Švédsku dokonce 3. Na vině jsou prý nízké kompetence praktiků, kteří musí odesílat pacienta kvůli každé banalitě či předepsání léku ke specialistovi.

Doba čtení: 9 minut

Medikům chybí „živí“ pacienti. Komunikaci s nimi se na trenažéru nenaučí

Ne že by medici během studia nezavadili o hospitalizovaného pacienta. Musí, mají na to povinné „kvóty“. Ale mnohdy hrají nad nemocnými přesilovku, k některým chorobám či stavům se dostanou jen obtížně. 1. lékařské fakultě má pomoci spolupráce se společností Agel.

Doba čtení: 8 minut

Den otevřených dveří na lékařské fakultě a unikátní exponáty

V sobotu měli zájemci příležitost nahlédnout do prostor 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a výjimečně také do Anatomického a Stomatologického muzea.

10. 1. 2018 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vznikl stetoskop

Stetoskop, či lépe fonendoskop, je symbolem lékaře. Začalo to papírovou ruličkou, dnes může lékař díky němu poslouchat tlukot srdce ve vesmíru. Jak tato pomůcka vznikla a k čemu přesně slouží?

20. 11. 2017 16:21
Doba čtení: 4 minuty

Přechod od dětského k dospělému lékaři

„Dospělého“ praktického lékaře je nutné začít hledat okolo osmnácti let věku. Kdo s tím mladému člověku pomůže a jak by měl postupovat?

29. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Stěhuji se, musím změnit praktika?

Stěhujete se a nevíte, jak postupovat při změně praktického lékaře? V cestě nestojí ani byrokracie, ani to neznamená velkou ztrátu času. Jak postupovat, pokud měním svého lékaře?

8. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Od vzniku myšlenky „medicíny založené na důkazech“ uplynula již čtyři století

V době, kdy lékaři byli přesvědčeni, že „všechny nemoci lze léčit klystýrovou stříkačkou, lancetou na pouštění žilou a sirupem z bílých růží a broskvových květů,“ přišel lékař, „kacíř a vlámský ničema“ Johan Baptista van Helmont s bizarní sázkou.

12. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 9 minut

Praktičtí lékaři jsou staří a jen ve velkých městech

Ministerstvo zdravotnictví chce podpořit „obvoďáky“, praktické lékaře, kteří budou ordinovat v odlehlých regionech ČR.

Doba čtení: 2 minuty

Dnes ordinuje veterinář

Česká společnost je posedlá akademickými tituly. Když si stěžuje inženýrka Kropáčková, má to větší váhu, než když si stěžuje paní Kropáčková. Můžete být klidně sebevětší blbec, ale jste-li doktor blbec, vypadá to pro velkou část veřejnosti důvěryhodněji.

Doba čtení: 1 minuta

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Odkud jsou lékaři?

Lékaři sledují jediný cíl – vyléčit. Ovšem mnohdy zapomínají na to, že součástí procesu léčby je i forma komunikace mezi lékařem a pacientem. A to součástí velice důležitou a ze strany medicíny dosud podceňovanou.

Doba čtení: 5 minut

Z elektroléčby si utahovali. Průkopníkem byl i Čech

Člověk se od pradávna setkával s různými projevy živé i neživé přírody, které si neuměl uspokojivě vysvětlit. Jedním z fenoménů, které zůstaly lidstvu po dlouhá staletí více méně utajeny, byly elektrické a magnetické jevy.

Doba čtení: 7 minut

Neschopným lékařům hrozilo až useknutí ruky

První zákony o odměňování lékařů i jejich postihování za chybné zákroky jsou staré téměř 4000 let. Výše odměn kolísala podle finančních možností a sociálního postavení pacientů. Tresty byly drastické.

Doba čtení: 4 minuty

Proč jsou časopisy v čekárnách u lékaře většinou staré?

Cesty výzkumu jsou nevyzpytatelné. Jeden se zcela seriózně zabýval časopisy, které se povalují v čekárně u doktora. Stejně kuriózní je jeden z poznatků: Čím lacinější časopis, tím spíš ho někdo sebere.

Doba čtení: 3 minuty

Se stížností na lékaře pomůže zdravotní pojišťovna

Jak a komu si mohou pacienti stěžovat na lékaře? Záleží na důvodu nespokojenosti i na tom, o jakého lékaře se jedná.

Doba čtení: 2 minuty

Reklama do ordinace nepatří. Ani v růžové zahradě

Reklamní sdělení se snaží všelijak maskovat a tvářit se, jako by nic. Jak u skutečných doktorů, tak u těch televizních.

Doba čtení: 1 minuta