Hlavní navigace

Další jehla v uzenině. Zavinění výrobce tentokrát nebylo prokázáno

10. 3. 2016

Sdílet

 Autor: SVS
Státní veterinární správa (SVS) řeší v poměrně krátkém odstupu už druhý podnět od zákazníka, který našel v masném výrobku úlomek injekční jehly. Výrobek s názvem Čertíci pochází z Kosteleckých uzenin.

Veterináři již podruhé v tomto roce upozorňují na případ úlomku injekční jehly v uzenině. Na rozdíl od prvního nálezu z počátku ledna 2016 neprokázala kontrola zavinění ze strany výrobce. Tehdy se jednalo o Uherskou klobásu od výrobce Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s., který patří – stejně jako Kostelecké uzeniny – do skupiny Agrofert.

Podrobnosti o prvním případu naleznete zde: Zákaznice našla v klobáse kus injekční jehly

Dvoucentimetrový úlomek jehly v uzenině

Nový nález se týká uzeniny Čertíci z Kosteleckých uzenin. Suroviny použité při výrobě pocházely z bourárny v Kostelci a provozu ve Vodňanech.

Inkriminovaná šarže je již po datu spotřeby, nelze však vyloučit, že někteří zákazníci mohou mít produkt v mrazáku. „Asi dvoucentimetrový úlomek se podle zákazníka nacházel v masném výrobku s názvem Čertíci, který vyrobila společnost Kostelecké uzeniny a.s. Jak bylo zjištěno při následném šetření, výrobek patřil do šarže L000900458767. Ta byla expedována z Kostelce do centrálního skladu obchodního řetězce Globus v Jirnech v množství šedesáti kusů. Uzeniny byly zabaleny ve vaničkách o váze 400 g. Datum spotřeby bylo u této šarže 27. února 2016. Spotřebitel však uvádí, že měl výrobek uskladněný v mrazáku,“ sdělil k případu Petr Pejchal, mluvčí SVS.

Na základě podnětu zákazníka provedla SVS ve výrobním závodě kontrolu funkčnosti bezpečnostního systému, tzv. HACCP (Systému analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů).„Systém HACCP je jedním ze základních nástrojů, jak účinně předcházet rizikům ohrožujícím bezpečnost potravin, a jeho vytvoření je vyžadováno povinně u všech výrobců na základě nařízení EU,“ objasňuje mluvčí SVS.

Podle Petra Baudyše ze společnosti QSL, který se dlouhodobě věnuje kvalitě, bezpečnosti a legislativě potravin, není ani tento bezpečnostní systém dokonalý: „HACCP zkrátka odhalí jen ta bezpečnostní rizika, která spadají do definičního oboru potravinářské výroby. Za jejími hranicemi však zůstává ohromný, neuchopitelný prostor pro extrémně nebezpečné situace, v konfrontaci s nimiž je celý systém bezradný a neúčinný,“ uvedl před časem pro náš server.

Čtěte více: Systém kontroly potravin vymyslela NASA. Je dobrý, ale nestačí, říká k systému HACCP odborník

Kontrola nezjistila závady ani na detektoru kovu

Veterináři při kontrole dále prověřili funkčnost detektorů kovu, celý výrobní proces a kontrolovali také dosledovatelnost výrobků a surovin.

Při kontrole detektorů kovu nebylo zjištěno pochybení. „Výrobce předložil úředním veterinárním lékařům servisní zkušební protokoly ke konkrétnímu detektoru na balicí lince. Detektor je dle protokolu schopen zachytit předměty či částice z nerezové oceli od velikosti šest milimetrů, u železa a neželezných kovů i menší, což bylo fyzickou kontrolou ověřeno,“ uvádí Petr Pejchal z SVS.

„Celá šarže uvedených párků Čertíci prošla standardními bezpečnostními testy, které mj. zahrnují detektory kovu a rámové a rentgenové kontroly. Veterinární inspekce, která v závodu Kosteleckých uzenin proběhla na základě podnětu v pondělí 7. 3., nenašla žádné závady. Za kvalitou svých produktů si stojíme a prakticky vylučujeme, že k pochybení došlo na naší straně,“ uvádí společnost Kostelecké uzeniny ve svém stanovisku k případu. „Dle skutečností provázejících tuto kauzu bohužel nemůžeme vyloučit, že se jednalo o úmyslnou manipulaci s cílem poškodit naši značku,“ sděluje Jan Pavlů z Agrofertu.

Veterináři případ dále došetřují.

Zdroj: TZ SVS

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).