Hlavní navigace

Kam na mamograf?

10. 3. 2016

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Mamografické vyšetření v rámci prevence rakoviny prsu doporučují odborníci podstoupit v některém z akreditovaných center. Aktuálně jich je šedesát osm po celé republice. Žena si může zvolit libovolné z nich a v případě potřeby, například stěhování, je může změnit.

Preventivní vyšetření na mamografu může odhalit nádor prsu v časném, a tedy dobře léčitelném stadiu. „Spolehlivost metody, pokud je prováděna ve specializovaných centrech, je přibližně devadesát šest procent. Kromě pravidelné mamografie je však nutné, aby si své prsy každý měsíc ženy vyšetřovaly samy a v případě jakékoli změny poté navštívily svého lékaře nebo přímo screeningové pracoviště. Spolehlivost zjištění případného zhoubného nádoru je tak ještě vyšší,“ říká prof. Jan Daneš, vedoucí lékař Mamodiagnostického centra v Berouně a přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK. Mamografický screening by měl být prováděn každé dva roky, při vyšším riziku i každoročně.

Preventivní mamografické vyšetření je za určitých podmínek zcela bezplatné – tedy plně hrazené zdravotní pojišťovnou. „Na toto čistě preventivní vyšetření má nárok jednou za dva roky každá žena od pětačtyřiceti let, bez horní věkové hranice. Ženy, které na něj mají nárok, avšak v uplynulých čtyřech letech prohlídku neabsolvovaly, dostávají nyní od pojišťovny zvací dopis vždy v tom měsíci, ve kterém se narodily. Cílovou skupinou v rámci projektu adresného zvaní na mamografický screening jsou ženy v nejvíce rizikovém věku od 45 do 70 let. Zvány na screening nejsou ženy, které se léčí a jsou sledovány pro nádorové onemocnění prsu. Na ně se vztahuje jiný režim prohlídek,“ uvádí Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Kdo platí a neplatí mamografické vyšetření? Podrobnosti najdete na serveru 120na80.cz: Mamograf: kdy máte nárok na vyšetření zdarma

Kam jít na mamograf

Smlouvu se zdravotními pojišťovnami mají pracoviště akreditovaná ministerstvem zdravotnictví. Tato centra splňují kritéria moderní specializované, efektivní a komplexní mamární diagnostiky, jsou zárukou kvality i bezpečnosti vyšetření. Jejich činnost je průběžně monitorována a kontrolována, musí splňovat kritéria týkající se vybavení pracoviště, personálního zajištění a odborné praxe lékařů i laborantů, bezpečnosti atd.

Seznam akreditovaných pracovišť je průběžně aktualizován. Najdete ho například na webových stránkách zdravotních pojišťoven (např. www.vzp.cz/szz), společně s dalšími praktickými informacemi na oficiálních stránkách mamografického screeningu v ČR www.mamo.cz atd.

Center, která mají akreditaci ministerstva zdravotnictví, je k 1. 3. 2016 šedesát osm po celé republice. Žena si může zvolit libovolné z nich a v případě potřeby, například stěhování, je může změnit.

Změna mamografického pracoviště

Při změně mamografického centra je nezbytné, aby nové pracoviště, které si žena vybere, mělo k dispozici mamogramy z jejích předchozích screeningových vyšetření. Původní pracoviště je povinno na vyžádání toho, které péči o pacientku přebírá, zajistit předání potřebných informací o jejím dosavadním screeningovém vyšetření.

Jak postupovat

Žádanku na mamografický screening dá ženě praktický lékař nebo gynekolog. S žádankou se pacientka obrátí na zvolené pracoviště, kde oznámí, kam dosud na mamografii chodila. „Samo nové pracoviště by si pak mělo potřebné informace vyžádat. Je třeba domluvit se dostatečně dlouho předem, aby už v době vyšetření byly včetně mamogramů (tj. snímků) k dispozici a bylo možno posoudit dynamiku případných změn v čase. Právě ta totiž může hrát rozhodující roli u časnosti záchytu nádoru prsu, nejen samotný nález,“ říká Oldřich Tichý z VZP.

„Pokud je rakovina prsu u ženy zavčasu diagnostikovaná, je její šance na vyléčení velmi vysoká, až devadesátiprocentní,“ uvádí Alena Bílková, vedoucí lékařka akreditovaného screeningového mamografického pracoviště Mamma centrum Zelený pruh (www.mammacentrum.cz). „Jedinou cestou k včasné diagnostice je právě screeningové mamografické vyšetření. Doporučujeme tedy ženám, aby tuto možnost využily a na mamograf se co nejdříve objednaly,“ říká lékařka.

Čtěte více: Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).