největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Nemoci a úrazy
Nemoci a úrazy
5 131
–
5 160
/
6 088
První strana
Předchozí strana
160
170
171
172
173
174
180
Následující strana
Poslední strana
Co čumíš, kam nemáš?
Pohled sám o sobě neškodí. Jeho okolnosti a vaše interpretace bolí zatraceně. „Ten kluk vypadá jako rozšlápnutý hrnec!“ Jak může máma snést ty oči a tuhle větu o postiženém dítěti v plné tramvaji?
Tomáš Novák
26. 12. 2013
Vánoce: ideální dny pro sváteční neurózu
Nedělní neuróza je terminus technicus a nemusí vás obšťastnit výhradně v neděli. Nezvykle volné dny o vánočních svátcích taky umí udělat s psychikou své. Nespokojenosti a depresi se můžeme vyhnout.
Tomáš Novák
23. 12. 2013
Kořenové kanálky „bolí“ i v dávno mrtvém zubu
O zubních kanálcích ani nevíme, dokud se nezanítí. Pak jsou příčinou bolesti, dokonce i v již mrtvém zubu. Infekci je třeba zlikvidovat, ale mechanické čištění kanálku na to nestačí.
Lenka Krbcová
19. 12. 2013
Kam s ním? Demencí přibývá, péče chybí
„Můžeme nechat babičku samotnou doma? Mívá vidiny, naposledy dala rychlovarnou konvici na plynový vařič… Co když zapálí celý panelák?“ Takové otázky po čase vyvstanou v mnoha rodinách. Demencí trpí 130 tisíc Čechů, odbornou péči má jenom čtvrtina z nich.
Jan Drahorád
17. 12. 2013
Mazlíčci mají hřbitov. Mrtvorozené děti spalovnu
ROZHOVOR – Slovo pochovat má v českém jazyce dvojí význam: vzít chlácholivě do náručí a pohřbít. Někdy není rodičům dopřána ani jedna z těchto možností. Jana Hynková to chce změnit.
Lenka Krbcová
16. 12. 2013
Dá se proti alergii na ořechy „očkovat“?
Nějakou alergii má dnes každý druhý. Možná i proto, že masově nemřeme hlady, ve válkách ani na infekční choroby, věnujeme této problematice značnou pozornost. Jaká léčba je nejúčinnější?
Pavel Houser
12. 12. 2013
Nová metoda léčby lupénky je hrazena pojišťovnou
Lupénka je nepříjemné kožní onemocnění. Léčí se dlouhodobě a vyžaduje disciplínu pacienta. V ČR nyní otevřelo pracoviště, které jako jediné nabízí novou metodu léčby – excimerový laser.
Michal Sičák
11. 12. 2013
Některé děti se nenarodí svým rodičům
Mlčet, nebo říci pravdu o osvojení? Adoptivní rodiče od ledna nemají na výběr. Měli by se však vyhnout nesmyslům typu: „Nejsme tvoji rodiče.“ To totiž opravdu jsou.
Tomáš Novák
10. 12. 2013
Jak odmítnout povinné očkování – 2. díl
Mezi odmítači očkování a rodiči, kteří se jen nechtějí bezvýhradně podřídit danému systému, se velmi účelově nerozlišuje. Odmítat se dá ledacos a mnoha různými způsoby. Ukážeme si jak.
Jan Vavrečka
6. 12. 2013
Hliníku z vakcín se do těla vstřebá méně než při kojení, tvrdí zastánce očkování
Kojenec dostane podle imunologa Marka Petráše do těla více hliníku z mateřského mléka než z běžných vakcín. Odpůrci očkování říkají něco jiného. Ti však na akci o očkování chyběli.
Jan Drahorád
5. 12. 2013
Je chorobné lhářství choroba? Ne, pokud nevidíte kolenem
Syndrom barona Prášila, bájivá lhavost je něco zcela jiného než halucinace a bludy, které provázejí psychická onemocnění. Nemocný je o svém bludu přesvědčen. „Chorobný lhář“ jen kecá.
Tomáš Novák
4. 12. 2013
Prolhaná věda nelže
Pochybujete, jak a čím se léčit, a tápete, komu a čemu věřit? Přečtěte si knížku Prolhaná věda. Ne že byste pak měli jasno. Ale budete pochybovat a tápat o něco informovaněji.
Lenka Krbcová
3. 12. 2013
Test na HIV má smysl až po dvou měsících
Aktualita
Infekce HIV a nemoc AIDS se neustále šíří, přestože riziko lze snížit na minimum „nerizikovým“ chováním. Pokud si nejste jistí, pravdu ukáže test. Krátce po „činu“ je však nespolehlivý.
Lenka Krbcová
1. 12. 2013
Jak odmítnout povinné očkování – 1. díl
Odmítnutí povinného očkování je považováno za obtížné. Důvodem je neznalost možností a především jeden faktor: osobnost pediatra. Řada lékařů u nás bere vůli pacientů jako osobní útok.
Jan Vavrečka
29. 11. 2013
Žárlivost: Nemoc, jež může mít smrtelné konce
Mezi normální a chorobnou žárlivostí je zásadní rozdíl. Othellův syndrom, patologická žárlivost vzniká bez podnětu, žárlivec žárlí prokazatelně na něco, co se nestalo.
Tomáš Novák
26. 11. 2013
Zápal plic: V Česku si jím projde 150 tisíc lidí ročně
Aktualita
Pneumonie není jen nemoc kuřáků, mezi nejohroženější skupiny patří děti do pěti let, diabetici, pacienti s poruchou imunity a senioři. Jak zápal plic poznat a jak se ho vyvarovat?
Kateřina Čepelíková
25. 11. 2013
Týden v belgické nemocnici vyjde 5× dráž než u nás
Aktualita
Do konce letošního roku v Česku zaplatíme za jeden den v nemocnici stovku, od ledna se dočasně nebude platit nic. Kolik peněz utratí Francouzi, Bulhaři, Slováci a Němci za den v nemocnici?
Kateřina Čepelíková
22. 11. 2013
I muži mají prsa
Příznaky rakoviny prsu u mužů jsou stejné jako u žen. Jen je u nich toto onemocnění mnohem vzácnější. Kdy muž skončí na mamografu?
Alena Bílková
22. 11. 2013
Ani kardiaci se nemusí bát sexu
Aktualita
Sex je aktivita spojená se zátěží jako každá jiná. Lidé s poruchami srdce mohou být v sexuálním životě limitováni, riziko ale není vyšší než při obdobně namáhavé fyzické zátěži.
Lenka Krbcová
19. 11. 2013
U počítače málo mrkáme
Práce na počítači nezvyšuje počet dioptrií, ale unavuje oči. Je to dáno dlouhodobým pohledem stejným směrem, a také tím, že při sledování monitoru člověk mrká pětkrát méně než normálně.
Lenka Krbcová
18. 11. 2013
Neurotik má strach
Termín neuróza se sice přes značnou popularitu v oficiálním lékařském názvosloví neudržel, věčně však bude žít v běžné laické řeči. Příznaky neurózy míváme totiž všichni.
Tomáš Novák
18. 11. 2013
5 zákroků, které umí řešit jednodenní chirurgie
Proč se nechat řezat a pak dlouze ležet v nemocnici? Většina chirurgických pracovišť pokračuje v tradičním systému. A to i po výkonech, kdy v zahraničí chodí pacienti domů za pár hodin.
Jiří Fencl
15. 11. 2013
Ježíšku, tyhle hračky nenos
Aktualita
GALERIE: Panenky, koloběžky, pískadla do vody… Téměř polovina hraček pro malé děti nesplní požadavky na bezpečnost. Podívejte se, kterým by se měl Ježíšek obloukem vyhnout a proč.
Lenka Krbcová
13. 11. 2013
Nemoc, při které umřete jenom jako
Cotardovu syndromu se říká také syndrom chodící mrtvoly. Postižený je hluboce přesvědčen, že je mrtvý nebo že mu chybí důležité orgány. Ukazuje se, že spouštěčem je krém na opary.
Pavel Houser
13. 11. 2013
Lidé s obsesí musí „myslet na chřástala“
Dokola si myjí ruce, stokrát kontrolují, zda zamkli, chodí jen po sudých dlaždicích… Chtějí se tak zbavit utkvělé, úzkostné myšlenky – obsese. Platí pro ni tzv. alchymistický paradox.
Tomáš Novák
12. 11. 2013
Vyhrožování sebevraždou: Když mě opustíš, zabiju se
Kdo o sebevraždě mluví, ten ji nespáchá… Je to pravda, nebo mýtus? Každopádně vyděračům, včetně těch citových, nelze ustupovat. Slovy: Když mě opustíš, zabiju se, vás drží v šachu.
Tomáš Novák
11. 11. 2013
Barevný článek o černém kašli
Černý kašel prý řádí v Česku. A měli bychom se tudíž očkovat. První otázkou, která by nás měla napadnout, je, zda vzestupu nemoci předcházel pokles proočkovanosti populace?
Jan Vavrečka
8. 11. 2013
Kdo kašle na prevenci? Pacienti, ale i lékaři
Že řada lidí prevenci moc nedá, je jistě pravda. Ale máslo na hlavě mají i sami lékaři, pojišťovny a stát. Jak to dopadne, když požádáte praktika o preventivní vyšetření? Mnohdy tristně.
Lenka Krbcová
7. 11. 2013
Vzteklina je neléčitelná
Aktualita
Vzteklého psa od pohledu nepoznáte, upozorňují veterináři. U nás toto nebezpečné onemocnění nemáme, v Evropě i jinde ve světě na ně můžete narazit. A Češi nejsou obezřetní.
Lenka Krbcová
5. 11. 2013
Plíseň nehtů se vrátí, pokud nezlikvidujeme spóry
ROZHOVOR – MIROSLAVA UHERKOVÁ je jednou z mála pedikérek, jejíž klientelu tvoří i lidé postižení onychomykózou, plísní nehtů. Používá metodu suché pedikúry a výrazně tak zkracuje léčbu.
Andrea Pencová
5. 11. 2013
5 131
–
5 160
/
6 088
První strana
Předchozí strana
160
170
171
172
173
174
180
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Léky na obezitu jsou skoro zázračné, říká lékař z IKEMu
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji