Hlavní navigace

„Bezbolestné ukončení života bytosti, která je zřejmou zrůdou…“

19. 6. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Článek v odborném časopise málokdy vyvolá rozruch mezi odborníky i laiky. Textu o novorozencích s vývojovými vadami se to podařilo – a jeho autor toho může litovat.

„Nápadnost a mnohdy bizarnost těchto bytostí nesčetněkrát vedla k otázce, zda je zrůda vůbec lidskou bytostí a jak s ní tedy nakládat,“ napsal mimo jiné Miroslav Mitlöhner o novorozencích s těžkými malformacemi, tedy dětech které se narodí s vážnými vývojovými vadami. „Jedinou racionální námitkou proti bezbolestnému ukončení života bytosti, která je zřejmou zrůdou ve smyslu odedávných názorů, by mohly být těžkosti s vymezením, od jakého momentu zrůdnost začíná,“ uvádí autor, který byl v době publikování inkriminovaného textu člen vědecké rady ministryně práce a ředitel Ústavu sociální práce při Univerzitě v Hradci Králové.

Text byl zveřejněn v Časopise zdravotnického práva a bioetiky, který vydává Ústav státu a práva AV ČR. Je zaměřen na „právní a etické problémy spojené s narozením těžce malformovaného jedince“ a jeho autor v něm nastiňuje vhodnost postupu, kdy by lékaři mohli ukončit život takového dítěte podle svého uvážení „avšak zásadně bez vyjádření či stanoviska matky či rodičů,“ uvádí dále autor.

Celý text: K právním a etickým problémům spojeným s narozením těžce malformovaného jedince (PDF)

Mengeleho následovníci

Na článek negativně reagoval Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, obsah odsuzují osobnosti z řad lékařů, speciálních pedagogů či odborníků na etiku a právo. „Je nepochybné, že problém takto narozených dětí je vážným společenským tématem, které se řeší již po mnoho let,“ uvedl Václav Krása. „Nazývat děti s vážnými vrozenými vadami zrůdami je terminologie hlubokého středověku a ne dnešní moderní doby.“ Úvahy z článku označil za úvahy nacistického uvažování: „Z lékařů by se pak stali následovníci doktora Mengeleho.“

Miroslav Mitlöhner podle aktuálně dostupných informací v souvislosti s aférou kolem článku již rezignoval na své místo na univerzitě, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se vyjádřila, že učiní kroky k tomu, aby nebyl členem její vědecké rady. 

Jako by ostudy nebylo málo, ukázalo se, že autor navíc uvedený článek zveřejnil již jednou: „A to v roce 1986. Dnes tento svůj text zneužil jako svůj příspěvek do projektu financovaného z EU. Je tudíž zřejmé, že u pisatele článku se nejedná o nešťastně vyjádření k velmi ožehavému tématu, ale jedná se o hluboké přesvědčení, že děti s vrozeným těžkým zdravotním postižením nemají právo na život,“ uvedl Václav Krása.

Autor článku

Šéfredaktorka serveru Vitalia.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).