největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Nemoci a úrazy
Nemoci a úrazy
5 071
–
5 100
/
6 088
První strana
Předchozí strana
160
168
169
170
171
172
180
Následující strana
Poslední strana
Za brýle a čočky utratíme čtyři miliardy ročně
Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje jen zlomek lidí.
Lenka Krbcová
27. 3. 2014
Nedržte batole ve sterilním prostředí, hrozí mu alergie
U alergií bychom se měli mít na pozoru. Neléčené totiž mohou v budoucnu způsobovat nemalé problémy a být příčinou rozvoje skutečně závažných stavů, především průduškového astmatu.
Václav Dvořák
27. 3. 2014
Máte křečovky jen na jedné noze? Pak jste je zdědili
Genetická dispozice je hlavní příčinou onemocnění křečovými žilami. Problémům dále výrazně nahrává dlouhé sezení a také stání, proto se „křečovkám“ přezdívá kadeřnická nemoc.
Lenka Krbcová
26. 3. 2014
Zubaři okradli pojištovnu na plombách o 2,4 miliónu
Aktualita
VZP začalala s hloubkovými kontrolami stomatologů. Závěr? Zubaři vykazují pojišťovně výrazně větší počet plomb, než skutečně pacientům udělali. Tři stomatologové už u VZP skončili.
Kateřina Čepelíková
25. 3. 2014
Nejvlhčí kontaktní čočky napodobují oko a slzy
Označení BIO spojujeme hlavně s biopotravinami. Proto možná překvapí nové „bio čočky“. Bio tu ale znamená řešení díky inspiraci přírodou. Obdobně jako u suchého zipu či displeje počítačů.
Lenka Krbcová
25. 3. 2014
Naši předkové si s hygienou a bezpečností práce hlavu nelámali
Bezpečnost a hygiena práce, poskytování mycích a čisticích prostředků? Mohutně se rozvíjející výroba se ve středověku a počátcích novověku vůbec nezajímala o kategorie dnes dané zákony.
Bohumil Tesařík
24. 3. 2014
Dystymie je něco jako lehčí deprese
Dystymie je méně známá porucha z rodiny „dys…“ Pokud bychom postiženého přirovnali k autu, má dystymie vliv srovnatelný se špatně zataženou ruční brzdou.
Tomáš Novák
20. 3. 2014
Těhotné, chcete nosit speciální odznak do MHD?
Aktualita
Pražský dopravní podnik chystá novou kampaň. Má za cíl větší ohleduplnost k těhotným ženám cestujícím v MHD. Už teď je zřejmé, že nápad na speciální „placky pro těhotné“ vyvolá debatu.
Lenka Krbcová
18. 3. 2014
Selen v potravinových doplňcích výrazně zvyšuje riziko rakoviny
Padá další modla propagátorů doplňků stravy. Selen v multivitamínových bobulkách nejen že nepomáhá, ale jeho nadbytek dokonce škodí. Výrobci i jejich reklama o tom zatím taktně mlčí.
Petr Havel
14. 3. 2014
Na migrénu platí kola s citronem. Ale neví se proč
Bolest hlavy může být velmi krutá a může mít mnoho příčin. Od dehydratace přes stres až po konzumaci tzv. potravinových spouštěčů – čokolády, zrajících sýrů nebo naloženého masa.
Kateřina Čepelíková
14. 3. 2014
3D tisk umí protézy i naslouchadla. A to není zdaleka vše
Metoda 3D tisku v poslední době úspěšně proniká i do oblasti medicíny a má tu nečekané využití. Co vše lze dnes vytisknout a jaké průlomy nás čekají?
Jan Škopík
13. 3. 2014
Akreditace nemocnic: past na zdravotníky i pacienty
V současné době probíhá v mnoha nemocnicích „hon za akreditací“. Certifikát má v ideálním světě garantovat kvalitu péče i bezpečí pacientů. Víme však o případech, kdy úřednický šiml přinesl nemocným zbytečné trápení.
Lenka Krbcová
13. 3. 2014
Metody, které zaženou stresující vzpomínky
Jak dlouho vydržíte nemyslet na bílého medvěda? Zdánlivě nesmyslná otázka ukrývá jeden z návodů, jak se zbavit utkvělé myšlenky, vzpomínky, z níž máme strach.
Tomáš Novák
12. 3. 2014
Běž k lékaři, nemoc už se najde
Primárním cílem všech zdravotnických zařízení by mělo být dosáhnout celkové spokojenosti pacientů. Průzkum zjišťoval, jak a s čím jsou spokojení Češi.
Bohumil Tesařík
11. 3. 2014
Nebezpečné boty se prodávají nejen v tržnicích
Aktualita
Ministerstvo zdravotnictví pravidelně informuje o nálezech nebezpečných předmětů. V poslední době odhalili kontroloři obuv, která ohrožuje nositele na zdraví. Navíc jde o dětské boty.
Lenka Krbcová
10. 3. 2014
Modroocí lidé jsou náchylnější k nemocem
Jedním z nejzajímavějších lidských orgánů je oko. Oheň ve tmě vidí na sedmadvacet kilometrů, mrkne dvacetkrát za minutu a bez slz oslepne.
Redakce
10. 3. 2014
ADHD, ADD, hyperaktivita: Poruše pozornosti věnujte pozornost
ADHD, ADD, hyperaktivita – slova spojená s poruchami pozornosti. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, jak je poznat a co se s nimi dá dělat? Důležité je nesmiřovat se s poruchou, ale naopak aktivně zasáhnout.
Daniela Vaškebová
6. 3. 2014
Parkinsonova choroba souvisí s gamblerstvím
Známými projevy Parkinsonovy choroby jsou poruchy pohybu, třes, svalová ztuhlost. Moderní vědecké výzkumy potvrdily u překvapivě značné skupiny nemocných sklon k patologickému hráčství.
Tomáš Novák
5. 3. 2014
O antikoncepci rozhoduje primárně gynekolog. Ale nemusí
Loni bylo v Česku uměle přerušeno na devatenáct tisíc nežádoucích těhotenství. Nový průzkum ukazuje, jaká forma ochrany je nejpoužívanější a kdo ji ženám nejčastěji vybírá.
Kateřina Čepelíková
4. 3. 2014
Alopecia areata: Když ztratíte i poslední vlas a chlup
Holíme je, stříháme je, ale vlastně bychom bez nich úplně být nechtěli. Přesto mohou vlasy a chlupy z našich těl jednoho dne zcela zmizet. To když je ošklivé bílé krvinky začnou likvidovat.
Kateřina Čepelíková
28. 2. 2014
Většina lidí nemá hemoroidy, ale praskliny
Prasklina u konečníku vzniká bez ohledu na to, zda máte hemoroidy. Jde o něco zcela jiného, ale často se zaměňují. Prasklinu způsobí mechanická příčina, třeba zrno z celozrnného pečiva.
Lenka Krbcová
27. 2. 2014
Darování plazmy je ideální dobrý skutek
Rozhovor
„Dárcovství plazmy je jedna z mála oblastí, kde si člověk může být jistý, že dobrý skutek opravdu udělá,“ říká Milan Malý. Daruj plazmu, zachráníš život, platí doslova. A to není zrovna málo.
Andrea Pencová
26. 2. 2014
Alopecie: Proč mají muži kouty a ženy ne?
Zatímco ženy mají naleštěné kouty leda v bytě, polovina mužů nad padesát má kouty na hlavě. Finální fází je tzv. hippokratovská pleš. Proč tomu tak je a co s tím?
Kateřina Čepelíková
25. 2. 2014
Vnější hemoroidy se lidé snaží zatlačit
S vnějšími hemoroidy se za svůj život setká téměř každý, nejčastěji ve formě trombózy. Vznikají po delším cestování autem či letadlem, trpí na ně motorkáři, někdy je mívají i děti.
Lenka Krbcová
24. 2. 2014
Hemoroidy: S tímhle příroda nepočítala
Rozhovor
„Příroda původně nemyslela, že lidé budou šestnáct hodin denně sedět,“ říká chirurg Jiří Fencl. O příčinách, příznacích i léčbě hemoroidů koluje ledacos. Jen zlomek je pravda.
Lenka Krbcová
21. 2. 2014
Několik vět k článku „Mamograf je zbytečný“
Aktualita
Média hojně informují o závěrech kanadské studie, která zpochybňuje užitečnost mamografu coby prevence rakoviny prsu. Lékařka oponuje: „Screening významně snižuje úmrtí na karcinom prsu.“
Halka Bitmanová
20. 2. 2014
Jen mě nechte, ať se bojím
I odvážní lidé se občas bojí. Strach je podstatným elementem souvisejícím s přežitím. Vybízí k sebeobraně i k opatrnosti. Důležitá je jeho míra.
Tomáš Novák
20. 2. 2014
Máte lupy? Vemte vlasy k doktorovi
Potíže s lupy, vypadávajícími vlasy a mastnou pokožkou hlavy často řešíme maximálně u kadeřnice. Někdy pomohou babské rady, prostředky z lékárny, ale závažné stavy patří do rukou lékaře.
Kateřina Čepelíková
19. 2. 2014
Pět častých omylů o roztroušené skleróze
Mýty spojené s roztroušenou sklerózou vycházejí často ze záměny dvou onemocnění – roztroušené sklerózy a stařecké sklerózy. Další nepřesnosti se týkají například těhotenství pacientek.
Redakce
17. 2. 2014
Koprolalie: Postižený vulgarismy říkat nechce
Taky už jste jeli v tramvaji s někým, kdo vykřikoval, jakoby chrlil vulgarity? Nemusel to být sprosťák, ale koprolalista. Psychické poruchy provází nadužívání neslušných slov i tiky.
Tomáš Novák
14. 2. 2014
5 071
–
5 100
/
6 088
První strana
Předchozí strana
160
168
169
170
171
172
180
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Léky na obezitu jsou skoro zázračné, říká lékař z IKEMu
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji