Hlavní navigace

Ministr zřizuje mail proti šarlatánům

2. 6. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček reaguje na informace médií a varuje veřejnost před nebezpečnými „léčiteli“.

Čas od času se v médiích objeví případ nejrůznějších „léčitelů“, kteří ohrožují své klienty na zdraví a někdy i na životě. Server Vitalia.cz se problematice obchodníků s nadějí věnoval například v článku Naděje neumírá vždy poslední. Někdy zemře dřív pacient, na nebezpečné praktiky jsme mimo jiné upozornili v případě tzv. létání miminek.

Časopis Reflex popsal minulý měsíc případ podvodného léčitele (Jak usvědčit podvodného filipínského léčitele?) a Český rozhlas upozornil na úmrtí v souvislosti s „alternativní léčbou“ (Marcel Wimmer trpěl rakovinou krve. Podlehl alternativnímu léčení Slunce naděje).

„Tyto signály považuji za mimořádně závažné. Jednání podobných ´šarlatánů´, kteří zneužívají neštěstí a zoufalství vážně nemocných lidí a podvodně na nich vydělávají, je daleko za hranicí hyenismu civilizovaného lidského společenství,“ řekl ministr. Jako lékař se setkal s pacienty, kteří propadli zoufalství a beznaději kvůli závažnosti svého onemocnění a blížícímu se konci života. „Tito lidé jsou pro podobné podvodníky snadnými terči, protože každý člověk udělá pro záchranu svého života cokoli.“

Varování ministra zdravotnictví: šarlatáni škodí zdraví

Ministr proto co nejdůrazněji varuje před lidmi, kteří vážně nemocné pacienty odrazují od lékařské péče. Tímto jednáním je mohou bezprostředně ohrožovat na životě. Vyzývá k obezřetnosti, jak těžce nemocné pacienty, tak nejbližší okolí všech vážně nemocných. „Pokud jste se s takovým případem setkali, zašlete nám podrobné informace na sarlatani@mzcr.cz. Právníci ministerstva zdravotnictví hledají možnosti úprav našeho práva a analyzují, jak podobné případy šetří v okolních zemích. Chci najít řešení, které zajistí, aby se podobným excesům dařilo předcházet,“ uvedl Svatopluk Němeček.

Česká lékařská komora již v minulosti varovala před neověřenými léčitelskými postupy zejména v onkologii. Hlavní riziko těchto metod podle ČLK spočívá v tom, že nemocný, který přistoupí na alternativní léčbu, může promeškat vhodný okamžik k zahájení účinné standardní protinádorové léčby. Jeho choroba přes dočasné subjektivní zlepšení postupuje a šance na úspěšné léčení nebo dokonce vyléčení se zmenšuje. „I když se nemocný nakonec svěří do péče odborníka, je léčba pokročilého onemocnění obtížná, nákladná, často málo úspěšná a provázená četnými nežádoucími účinky, které zhorší kvalitu zbytku jeho života,“ uvedla ČLK. Více: Co všechno je podle lékařů šarlatánství

Nicméně by nebylo šťastné, kdyby do pytle „šarlatánů“ spadly i metody a lidé, kteří skutečně dovedou druhým pomoci. I když na to jdou možná poněkud odlišně než „západní medicína“.

Přečtěte si: 7 tipů, jak rozpoznat léčitele od šarlatánů

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).