Hlavní navigace

Tukožroutská dieta

Sdílet


Autor: Isifa.cz

Základ tukožroutské diety tvoří tzv. tukožrotuská polévka, která je složena z hlávkového zelí, kořenové zeleniny, rajčat, papriky a cibule v libovolném poměru. Polévka je doplňována syrovou zeleninou, libovým masem a rýží.

Dieta spočívá v radikálním omezení příjmu potravy. Polévka tvořená zeleninou a vodou zasytí a zároveň dodává tělu dostatečné množství tekutin, vlákniny a vitamínů. Vláknina podporuje trávení, takže tělo se odvodní a detoxikuje. Hubnoucí efekt se dostaví díky „hladovění těla“. Při tukožroutské dietě jsou úplně vyřazeny sacharidy, tuky a bílkoviny, které jsou hlavním zdrojem energie. Tělo tak musí sáhnout do uložených zásob a ty začne spalovat. Pozor! – nespalují se však primárně tuky, ale energie se čerpá ze svalové hmoty. Pokud k dietě tedy nepřidáte fyzickou aktivitu, shodíte hlavně na svalech a tuky zůstanou.

Jak dlouho se drží?

Tukožroutská dieta se drží po dobu jednoho týdne – tj. 7 dnů. Vzhledem k jednotvárnosti diety není doporučeno držet ji déle, tělu chybí potřebné živiny a dlouhodobější trvání diety by mohlo vést k selhání organismu.

Pro koho je a není vhodná?

Dieta je vhodná pro všechny, kteří chtějí rychle a jednorázově zhubnout. Za týden je možné shodit 2–6 kg.

Není vhodná pro osoby trpící těžkou obezitou, tukožroutská dieta totiž může naopak podráždit tukové buňky v těle hladověním a po návratu k běžnému stravování nejen že dojde k jojo efektu, ale naopak ještě k většímu přibírání.

Povolené potraviny

Základem je tukožroutská polévka, ta se postupně v sedmi dnech doplňuje zeleninou, libovým masem, mlékem, vařenými bramborami a rýží. Zpočátku se pijí neslazené nápoje, čaj, káva, ke konci diety jsou povoleny i ovocné šťávy.

Zakázané potraviny

Dieta omezuje příjem tuků a sacharidů – vynechat by se tedy měly všechny tučné a „těžké“ potraviny. Zejména uzeniny, mastné masné výrobky, tučné sýry, smažená jídla, ořechy a sladkosti.

Klady

Tukožroutská dieta je rychlým a účinným způsobem jak shodit, u některých jedinců, zejména u těch, kteří trpí nadměrným zadržováním vody, může být výsledek velmi viditelný. Dieta také dbá na dostatek vitamínů a vlákniny, které jsou pro naše tělo důležité.

Zápory

Tukožroutská dieta bohužel není vyrovnaná, co se živin týče – nedodává základní a velmi potřebné živiny, kterými jsou sacharidy, tuky a bílkoviny.

Je také velmi jednotvárná, což nejenom svádí na scestí k tomu dietu porušit a dát si něco jiného, ale může vést až k nechutenství. Při dietě se také objevuje pocit hladu, což v kombinaci s jednotvárnou stravou může nepříznivě ovlivňovat naši psychiku – kromě únavy a vyčerpání se může objevit také úzkost, deprese, podrážděnost apod.

Po tukožroutské dietě se rovněž velmi záhy po ukončení režimu dostavuje jojo efekt, u lidí trpících vysokou obezitou navíc může být jojo efekt tak velký, že se dostanou ještě nad svou původní váhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).